Evinizi Bahara Hazırlayın

Evinizi Bahara Hazırlayın

Ruhlar da tabiat ile birlikte filizlenip çiçekler açarken, evlerimiz de geri kalmamalı!

Bizi yansıtan yaşam alanlarının da bahara adapte olma, yenilenme ve değişim yaşama zamanı. Kışın yükünden kurtulup, hafifliyoruz, temizlik ve enerji yenilemesi ile tazeleniyoruz, yeni parçalar ve yer değişiklikleriyle eve bahar havasını aşılıyoruz. Hazırsak evinizi hazırlamak için ilk adımı atalım.

Önce bahar temizliği

Dekorasyonda bazı değişiklikler yapmadan eve taze ve temiz bahar havasını sokmakta fayda var. Eşyaları ve tüm evi köşe bucak temizlemek için yeterli temizlik malzemesi elinizdeyse işe koyulabilirsiniz.

Temizlik sonrası

Hazır tüm evde genel bir temizlik yaparken, eğer ihtiyacınız varsa ilaçlama yaptırmayı da düşünün. Kolay bir iş değil, o sebeple bunu büyük bahar temizliği ile birleştirmek de mantıklı.

Enerji temizliği

Sırada enerji temizliği var. Fiziksel temizlik sonrası, evdeki enerjinin doğru bir şekilde akmasını sağlamak adına evinizi havalandırın, kullanmadığınız fazla eşyalardan kurtulun. Sonra da ada çayı ya da defne yapraklarını yakıp evde dolaştırın.

Kışın yüklerinden kurtulmak

Kış boyu evinizde ısı tasarrufu yapmak için belki kalın perdeler kullandınız, tüylü halılar ve yumuşak kumaş kaplı koltuklara gömüldünüz. Şimdi ısı ihtiyacımız azaldığına göre, hantal dokulardan kurtulmanın ve daha hafif uçuşan parçalarla değiştirmenin zamanı. Kalın perdelerinizi açık tonlarda keten perdelerle değiştirin. Tüylü halıları hasır halı ya da kilimlerle değiştirin.

Yastıkların etkisi

Yastıkların rolünü yadsımayın. Her ne kadar küçük aksesuar sınıfında tanımlansalar da, etkileri çok büyüktür. Kış günlerine yakışan koyu tonlu ve sıcak dokulu yastıklarınızı, açık tonlar, desenler ve canlı renklerle değiştirin. Yastıkların bir anda evin havasını nasıl değiştirdiğine inanamayacaksınız.

Tamir zamanı

Tamir edilmesi gereken eşyalarınızı tamir etmeyi ihmal etmeyin. Bahara girerken bu eşyaları yeniden kullanılır hale getirmek sizin için yepyeni bir eşyaya kavuşmak gibi olacaktır. Tamir çantalarınızı hazırlayın!

Duvarlarda büyük değişim

Büyük alanlarda değişim evdeki havanın çok kuvvetli bir biçimde değişmesini sağlayabilir. Eğer böyle bir ihtiyacınız varsa, duvarlarınızda yepyeni bir renk boya deneyin ya da duvar kağıdı ile değişik desenleri tercih edin.

Evinizi bahara hazırlayın: Yer değişiklikleri

Değişikliklerin ruha iyi geldiği kesin. Bahar günlerinin başlangıcında, salondaki kanepenizin yerini değiştirip, örneğin pencereden dışarıyı görecek bir açıya yerleştirebilir, yatağınızı biraz daha pencereye yaklaşık yerleştirebilirsiniz. Ilık bahar günlerinde hava ve ışıktan çok daha fazla faydalanmak gerekir.

Bahçe ve balkon

Bahçe ve balkonları da ihmal etmeyin. Bitkilerin bakımlarının yapılması, saksıların yenilenmesi ve hatta bitkilerin yeniden dekore edilerek yerleşimi, bahar başlangıcında oldukça önemli. Evin içinde de bolca yeşil bitki ve taze çiçekler bulundurmayı unutmayın.