Evinizde Kahve İstasyonu Oluşturmak İçin İhtiyacınız Olan 6 Ürün

Evinizde Kahve İstasyonu Oluşturmak İçin İhtiyacınız Olan 6 Ürün

1 Ekim Dünya Kahve Günü’ne özel, kahve tutkunları için evlerinde istasyon oluşturmanın ipuçlarını bir araya getiriyoruz!

Kahve kültürü her geçen gün büyüyen bir güç. Günümüze o olmadan başlayamıyoruz, sosyal medyalarımızda onu her zaman iyi bir ara olarak kullanıyoruz, tadını sohbetle birleştiriyor, adına festivaller düzenleyip hayatımızın odak noktalarına koymaktan çekinmiyoruz. Özetler sevgimiz büyük. Vazgeçilmez kahve alışkanlıklarımız, bireysel tercihlerle çeşitleniyor, pişirilme biçimleri, kahve çekirdekleri ve ek malzemelerler çeşitlenmeye devam ediyor. Şimdi, en az dışardaki seçeneklerimiz kadar evde de kahve yapma keyfimizi zenginleştirdik ve kullandığımız araçlar sayesinde pek çok farklı kahve çeşidini ev keyfimize kattık. Nasıl mı?

1. Yeni dönem kahveye giriş ve öğütücüler


Kahve, dalga dalga girdi hayatımıza. Birinci dalga kahve; hemen hepimizin bildiği, kolay hazırlanıp tüketilen hazır kahve, yani sıcak su ile karıştırılan kahve granüllerinin erimesi ile oluşan aromatik kahve. Pek çoğumuz bu kahveyi Nescafe olarak biliriz. Bu dönemden sonra ise ticari kahve zincirlerinin hayatımıza girdiği ve bize kahve çeşitlerini taze bir biçimde sunduğu dönem geliyor; ikinci dalga kahve. Üçüncü dalga kahve ise; butik kahvecilerin, özel pişirme ve demlenme teknikleriyle bize sayısız seçenekler sunduğu dönem. Şimdilerde ise bu teknikleri evimizde uygulayabiliyoruz. Bunun için ise örneğin, kahveyi evimizde öğütme şansımız var.

2. French press seçeneği


French Press kahve demleme yöntemi aslında çok eski değil, çok karmaşık olduğu söylenemez. Hızlı bir şekilde lezzetli sonuca varmak isteyen kahve severler tarafından tercih edilebilir. Cam bir kap içinde kahve tanelerini filtreleyip sudan ayrıştıran metal bir plaka sayesinde leziz bir kahveye ulaşmak mümkün. İri taneli öğütülmüş kahveyi (bir büyük fincan için 14 gram kadar) kaba ekleyip, kaynattığımız bir su bardağı sıcak suyun, 10’da birini kahve üzerine döküyoruz, birkaç saniye bekleyip karıştırdıktan sonra hepsini ekleyip, kapağını kapatıyoruz. Dört-beş dakika sonra ise plakayı aşağıya itip kahve tanelerini aşağıda bırakınca kahvemiz hazır halde.

3. Moka Pot Espresso


Espresso kahve, İtalyanlar’ın işi. Onlardan bize gelen bu pratik evde espresso kahve yönteminin ise hikayesi oldukça ilginç. 1930’larda büyük bir ekonomik kriz yaşayan İtalya, kahvesinden feragat edemeyen İtalyan halkında ilginç bir icat sundu. Bu tasarımın müsebbibi Alfonso Bialetti. Bu dahi beynin ürünü, İtalyan halkına evleride ekonomik yollu espresso içme şansı tanırken, tüm dünyaya büyük bir hediye verdiğini bilmiyordu belki de. Neticede sene 2019 ve hala bu ocak üstü kahve pişirici pek çok evin baş rollerinde. O kahve kokusu hemen her sabah pek çok evi sarmaya devam ediyor. Moka pot, şık tasarımı ile birkaç farklı hacim ve sunum imkanı tanıyor.

4. Sifon Kahve


Kahve demleme yöntemlerinde işin özü, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile hoş birlikteliği. Sifon kahve ise bu işlemi görsel olarak da bir şölene çeviriyor. Adeta bilimsel bir şekilde kahve demlemeyi sağlayan sifon çok basit bir mantıkla çalışıyor ve oldukça lezzetli kahve sonuçları veriyor.

Chemex


Chemex formu, tasarımı ve filtresi sayesinde kahveden en zengin aromayı almanızı sağlar. Kahve ve su oranını kendi keyfinize göre ayarlayıp dilediğiniz yoğunluğu elde edebilirsiniz.

5. Sütlü kahve alternatifi


Evde kahvenizi süt ve özellikle süt köpüğü ile birlikte yudumlamayı tercih ediyorsanız, bu seçenekler sizin için.