Evden Çalışma Önerileri

Evden Çalışma Önerileri

Home office çalışma deneyimini yaşayanlar için olmazsa olmaz ekipmanlar ve gerek dekorasyon gerekse hijyen açısından dikkat edilmesi gerekenler neler? Yanıtlar bu yazımızda!

Eğer işiniz evde çalışma imkanı sunuyorsa ya da belli şartlar gereği home office çalışmak gibi bir durumunuz oluyorsa, çalışma ortamınızı olabilecek en iyi şekilde tasarlamanızı tavsiye ederiz. Çalışma masanızın düzeninden doğru çalışma sandalyesine, ortopedik destek ürünlerinden odanın renklerine, home office’in hijyeninden çalışma odası dekorasyon ipuçlarına; tüm detaylar üretkenliğinizi, dinginliğinizi, konsantrasyonunuzu önemli ölçüde etkileyecektir. İşte karşınızda evden çalışma önerileri!

Evden Çalışma İçin Gerekli Ekipmanlar

Eğer evden çalışma deneyiminizi aynı ofisteki konforunuzda yaşamak istiyorsanız, sahip olmanız gereken birkaç ekipmanı edinmenizde fayda vardır. Bu konfor işinizdeki veriminiz açısından da bir son derece olumlu yatırım olacaktır. Peki çalışma odasında neler olmalı diye merak ediyorsanız hemen listemize geçelim. Öncelikle çalışma odası masası birinci sırada. Özellikle evden bilgisayarla çalışma konusunda deneyimli olanlar bilirler ki, kucağınızda bilgisayarla çalışmak ya da yemek yediğiniz masada iş yapmak zorlayıcıdır. Dolayısıyla evde çalışma masası nasıl yapılır konusu hafife alınmamalıdır. Çalışma masanızı işinize en uygun düzende kurduktan sonra masayla hem boyut hem konfor açısından uyumlu olacak şekilde çalışma odası koltukları arasından bir seçim yapmanız gerekecek. Çalışma odası sandalyesi ortopedik sağlığınız açısından yeterli olmayabilir, o yüzden kendinize bir de bel desteği edinmenizde fayda vardır. Son olarak da masaüstü ekipmanlarınız gözden geçirin. Bilgisayarınızın yükseltiye ihtiyacı var mı? Varsa kendinize bir notebook yükseltici edinin. Masanızın üzerindeki tüm kırtasiye malzemelerinizi düzenli tutmak üzere kalemlik, dosyalık gibi masa düzenleyicilerden edinin. Unutmayın; evden çalışma esnasında düzen en önemli kurallar arasında.

Evden Çalışmada Çalışma Odası Nasıl Olmalı?

Şimdi de sırada evden çalışma durumlarında çalışma odası nasıl olmalı sorusunun yanıtları var. Öncelikle çalışma odasında hangi renkler kullanılmalı konusuna göz atalım. Odadaki renkler çalışma motivasyonunuzdan üretkenliğinize, stres düzeyinizden konsantrasyonunuza birçok durumu etkileyecektir. Sarı çalışma odanıza iyimserlik ve yaratıcılık aşılarken, yeşil dingin ve konsantrasyonu güçlü bir etki yaratacaktır. Şeftali ve mercan tonları da hem konsantrasyon hem de yaratıcılık açısından etkiliyken, kahverengi de sakin ve odağı güçlü bir atmosfer yaratacaktır. Çalışma odası dekorasyonunda dikkat edeceğiniz bir diğer detay da eşyaların bulundukları yerler ve düzenleri olacaktır. Eğer evden çalışma konusunda yeniyseniz size birkaç tüyo verelim. Dağınıklık verimliliğinizi önemli ölçüde azaltacak bir durumdur, dolayısıyla hem masa, sandalye ve dolap sisteminizin düzenli olmasına hem de yerleşim anlamında olabildiğince ferah olmasına özen gösterin. Evden çalışma konusunda veriminiz açısından bir diğer önemli detay da aydınlatmadır. Zaten bilgisayar ekranı karşısında yeteri kadar yorulan gözler için olabildiğince natürel ışık sağlamak sağlıklı bir adım olacaktır. Doğal gün ışığının günün herhangi bir zamanında gölge oluşturmaması için masa düzeninizi kuzey ya da güney yönlerinde hizalandırmanızda fayda vardır.

Evden Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken Hijyen Kuralları

Her ne kadar ofisteki kalabalığa maruz kalmasak da evden çalışma da belli başlı hijyen kurallarını beraberinde getirir. Özellikle virüslerden korunmak ve temiz, sağlıklı bir ev ortamı yaratmak için evde hijyen nasıl sağlanır sorusunun yanıtlarını hayatımıza adapte etmemizde fayda vardır. Hijyenin birinci adımı sık sık elleri yıkamaktır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmek adına sağlıklı ve bol vitaminli gıdalarla beslenmek, arada dışarı çıkıp temiz hava almayı ihmal etmemek de önemli detaylar arasında. Hem iş hayatı hem de yaşamınızın kalanını aynı ortamda geçirmekte olduğunuz için evi havalandırmak olmazsa olmaz kurallardan biri. Düzenli olarak ofis ekipmanlarınızı antibakteriyel ürünler ve temizleyiciler ile sterilize etmeyi de unutmamanızı hatırlatırız.