Evden Çalışma İçin Motivasyon Arttıran Tavsiyeler

Evden Çalışma İçin Motivasyon Arttıran Tavsiyeler

Evden çalışmanın en zor yanı, ofisteki motivasyonu evdeki rutin içerisinde sağlayabilmek. İşte bunu başarabilmek için uygulayabileceğiniz birbirinden faydalı fikirler!

Son dönem salgın hayatlarımızı değiştirmeye devam ediyor. Daha öncesine kadar hayatının çoğunu evin dışında geçiren çoğumuz için uzun süreler evde olmak kadar yeni bir olay da evden çalışmak. Uzun süren trafik saatlerinden kurtulma, plazaların soğuk dünyasından evin huzurlu ortamına geçiş, sürekli dışarıda yemekten kurtulma, kendi zaman yönetimini ele alma gibi sayabileceğimiz pek çok evden çalışma avantajları yanı sıra dezavantajlar da bulunmakta. Bunlardan başlıcası ise belli bir süre sonra başlayan motivasyon düşüklüğü. Peki evden çalışma konusunda motivasyonunuzu nasıl arttırabilirsiniz? Enerjinizi düşürmemenizi sağlayacak evden çalışmayla ilgili ipuçları nelerdir? Bu yazımızda bu konuyu ele aldık.

Evdeki Ofisiniz

Evden çalışma için öneriler konusunun başında evdeki ofis ortamınız geliyor. Evdesiniz diye tamamen ev koşullarına dönmeniz yapılan en yaygın hatalardan birisine düşmenize sebep olacaktır. Bu bakımdan ofis hayatınızı, o ortamın koşullarını, en çok vakit geçirdiğiniz ofis ortamını evde yeniden yaşatmanın yollarını arayın. Bu konuda eğer imkanınız varsa ilk önerimiz kendinize evde çalışma odası ayırmanızdır. Belki evde iki kişi çalışıyorsunuz ve yeterli sayıda oda yok, o zaman iki kişi kullanabileceğiniz bir çalışma odası yaratın. Evin, görece daha sessiz, dış dünya ile bağlantısı daha az olan bir odasını ayırın, eşya fazlasını diğer odalara pay edin, duvar boyaları çok koyu renkte veya göz alıcı ise, duvar kağıdı veya boyama ile odayı değiştirin. Bu odaya ne kadar emek verirseniz burada çalışma motivasyonunuz o kadar fazla ve uzun süreli olacaktır. Bu bakımdan masraf yapmaya veya zaman harcamaya çekinmeyin. Odada ofis sandalyeniz, masanız, iş ile ilgili eşyalarınız, ofiste masa üzerinde bulundurduğunu objelerin olması önemli. Alışveriş Rehberi: Ofis Sandalyeleri yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ne kadar çalışma ortamınızı hatırlatan şey olursa zihnininiz o kadar ofis anlarına geri dönecek ve işe odaklanmanız o kadar artacaktır. Odaya çok fazla ilave eşya almamaya özen gösterin ancak iş arası boş zamanlarda uğraşmayı sevdiğiniz küçük hobilerinizi yanınızda bulundurmanız; stres topu, bilye, pinpon raketi gibi küçük oyuncakları bulundurmanız iyi olacaktır. Bizden tavsiye oyun konsolu, tetris gibi elektronik oyun ünitelerinizi bu odaya sokmamaya özen gösterin.

Çalışma Köşesi

Evde ayrı bir oda ayırsanız da ayıramasanız da çalışma için evin içinde, odanızda veya salonunuza ayrı bir köşeniz olsun. Bu köşeyi bir şekilde diğer yayılma ve kullanım alanlarından ayırın. Bu ayrımı, araya koltukları ters koyarak, masa ile veya komple bir kısmı bu işe ayırarak yapabilirsiniz. Diğer alanlardan bu kısma mümkün oldukça yayılmamaya özen gösterin.

Aydınlatma Önerileri

Evde çalışma için ayırdığınız oda veya köşenin aydınlanmasında dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan bir tanesi aydınlatmadır. Beyaz ışık ne kadar ofisi hatırlatsa da gözünüze biraz daha sıcak gözükecek tonlarda renkli ışıklar tercih edin. Mümkünse klasik tavan lambası yerine göze direk gelmeyecek, keskin kontrast oluşturmayacak, yumuşak ışıklar tercih edin. Köşe lambaları veya masa lambası kullanın. Bilgisayar ile çalışıyorsanız, ışık kaynağını ne tam karşınıza ne de tam arkanıza almalısınız.

Müzik ve Enerji

Araştırmalar ritim seslerinin zihnin konstantrasyonunu arttırdığını, klasik müzik senfonilerinin ise zihne belirli bir frekans sağladığını göstermektedir. Bu bakımdan çalışırken müzik tercih edebilirsiniz. Kulaklıkta müzik dinlemek uzun sürede kulağınız için daha yorucu olurken, dış dünya ile bağlantınızı daha iyi keserek işinize daha iyi odaklanmanızı sağlayabilir. Ortam müziğinde ise fazla açık ses olmamakla birlikte, kafa karıştırıcı, zorlayıcı melodilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Ritüeller

Sabah kalktığınızda işinize oturmadan önce yapacağınız rutin ritüelleriniz olması zihininizin ve bedeninizin her gün işe hazırlanmasını sağlar. Bu bir bardak kahve hazırlamak da olabilir, ortamın kokusunu güzelleştirmek için bir damla yağ ile buhurdanlık veya tütsü yakmak da.

Ne Giydiğiniz Önemlidir

Uzmanlar evde çalışma disiplini için giyinmenin önemli olduğuna işaret ediyor. Yataktan kalkar kalkmaz veya pijama ile masa başına işe oturmak bu konuda yapılan en büyük hatalardan. Gün boyu yalnız dahi olsanız, dışarı çıkıyormuş kadar abartmadan da olsa üzerinizi değiştirin ve yenilenmiş şekilde masa başına geçin. Bu detay, gün boyu evden çalışma için gereken motivasyonunuzu arttıracaktır.

Günlük Program

Evde çalışma sistemi ile ilgili günlük program yapmak ve en azından buna bir süre uymayı sağlamak vücudunuzdaki ve zihninizdeki döngüsel saatleri evde çalışma temponuza göre kurmanızı sağlayacaktır. Kalkma saatiniz, kahvaltı saatiniz, çalışmaya oturma saatiniz, gün içinde kaçtan kaça, bunları yazın. Daha sonra bu iş için zamanlama yönetici uygulamalar ile ve hatta akıllı telefonunuzun saat alarmı veya zamanlayıcısı ile bu zamanlamaları takip edin. En az bir hafta disiplinli şekilde bu zamanlamaya uyabilirseniz sonrasında işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

İyi çalışmalar dileklerimize!