Evde Yoğurt Yapmak İsteyenler Tüyolar ve İhtiyaç Listesi

Evde Yoğurt Yapmak İsteyenler Tüyolar ve İhtiyaç Listesi

836

Evde yoğurt yapımı için ihtiyacınız olan tüm detaylar bu yazımızda!

Evde yoğurt yapma işi pek çoğunuzun gözünde büyüyor olabilir. Halbuki iş çok kolay, eğer doğru malzeme ve ekipmana sahipseniz. Üstelik bu yapım işleminin farklı heyecanlı bir tarafı da var. Yoğurt tuttu mu tutmadı mı diye beklemek, heyecanla yoğurdu açmak ve eğer güzelce tuttuysa ev yapımı bu harika lezzetin tadını sürmenin keyfi tarifsiz. Yoğurt içerdiği probiyotikler sebebiyle neredeyse bir şifa kaynağı. Hele ki evde, taze süt ve doğru maya ile yapılıyorsa. Evde yoğurt yapmak isteyenleri buraya alalım, yoğurt için tüyolar ve ihtiyaç listesi ile sağlıklı günlere bir adım atarak başlangıç yapmak için.

Maya

Maya pek çok besinin yapımında kullanılan, yaşayan bir organizma adeta. Hatta ekmek yapımında kullanılan mayalar için canlı bir varlık gibi isim seçilmesi boşuna değil. Maya ile sürekli olarak aynı besini üretmeniz mümkün. Bu bir süreklilik meselesi. Yoğurt için de aynı şey geçerli. Doğru yoğurt için doğru maya gerekli. Bunun için evde yoğurt yapan bir tanıdığınızdan maya rica edebilirsiniz. Cam küçük bir kapta ya da kavanozda, 1-2 kaşık kadar yoğurt mayası yeterli.

Taze ya da hazır süt

Bir çiftlik sütü kullanmak bu işin en ideal hali. Fakat organik ya da taze süte ulaşma şansınız yoksa, günlük süt de kullanabilirsiniz. Pastorize ve uzun raf ömürlü sütlerle iyi bir yoğurt yapma şansınız ya da mayayı tutturma şansınız oldukça düşük. Zaten sağlık açısından da doğru yoğurt bu değil. Hala mahallenize gelen sütçü varsa çok şanslısınız. Tam yağlı inek sütü ile doğru yoğurt yapmak en ideali.

Sütü kaynatmak

Öncelikle yapılacak iş şu; çelik bir tencerede sütü kaynatmak. Ne kadar süt kaynatacağınız yoğurt ihtiyacınızla doğru orantılı. Kalabalık bir aile için 3 litre kadar süt kaynatıp 3-4 kaşık maya ile doğru sonuçları elde edebilirsiniz. Fakat bir ya da iki kişi için 1 litre süt yeterli olacaktır. Sütü çelik tencere içinde köpürüp kaynayana kadar kapağı açık şekilde kaynatın. Süt çok hızlı kaynayıp taşma ihtimali olduğu için tencerenin üstüne tahta bir kaşık yerleştirin. Bu kaşık sütün taşmasını engeller.

Sütün ısısı

Süt köpürüp kaynadıktan sonra soğumaya bırakıp beklemeniz gerekli. Ne kada bekleyeceğinizi de şöyle belirleyin. Süt ılımaya başladığında serçe parmağınızı süte daldırıp ısısını kontrol edin. Serçe parmağınız sıcaklıkla hafifçe ısırılmalı ama yaklaşık 1’den 10’a sayana dek tutabilmelisiniz içinde. Süt bu kıvama geldiğinde, yoğurdunuz için hangi kabı kullanacaksanız ona aktarın. Cam, toprak ya da seramik kaplar, emaye ve döküm tencereler en ideal seçenekler. Sütü ideal ısıda bu kaplara aktarın ve mayanızı da ekleyin.

Karıştırma ve mayalama

Bu noktada yine bir tahta kaşık yardımına ihtiyacımız var. Maya ve sütü kaba aktardıktan sonra tahta bir kaşık ile yavaş yavaş karıştırın. Ve bu aşamadan sonra sütü çok fazla hareket ettirmeyin. Bu sebeple yoğurdun bekleyeceği yere yakın olmanız önemli. Geniş bir bez ya da havlu içine kapatıp yerleştirin ve zarf şeklinde örtüyü üstüne katlayarak kapatın. Bu şekilde minimum 5 saat boyunca bekletin.

Mutlu son

Bu sürenin sonunda yoğurdu örtüden çıkarıp buzdolabına yerleştirebilirsiniz. En iyi sonuç için buzdolabında bir gece beklemesi iyi olur. Eğer her şey yolunda gittiyse ve yoğurt başarılı bir şekilde mayalandıysa tadını çıkarın ve bir sonraki yoğurdunuz için onun içinden 1-2 kaşık maya ayırmayı unutmayın. Fakat başarısız olduysanız da üzülmeyin. Her zaman bir şans daha var. Hem de bu tutmayan yoğurdu peynir olarak değerlendirebilirsiniz. Sadece tekrar kaynatın ve sonra da soğumaya bırakarak peynir olarak kesilmesi için bekletin.

Son püf noktaları

Eğer sürekli ve düzenli olarak yoğurt tüketmeyecekseniz, ekşimemesi için yoğurdu mayaladıktan sonra küçük birkaç cam kaba aktarıp ayırabilirsiniz. Kapakları açılmadığı sürece bu yoğurtlar uzun süre dayanır. Emaye ve döküm tencerelerde mayalanan yoğurtların da daha uzun ömürlü olduğunu hatırlatalım.

Kolay bir alternatif: Yoğurt makinesi


Tüm bu aşamaları tek başına üstlenen bir makine ile de evde yoğurt yapabilirsiniz. Yoğurt makinesi kullanırken tek yapmanız gereke doğru miktarda malzemeleri içine yerleştirip tuşlara basmak ve beklemek.

İLGİLİ ÜRÜNLER