Evde Yapılabilecek Şeyler

Evde Yapılabilecek Şeyler

1185

Ev temizliğinden düzenlemesine, dizi ve film önerilerinden mutfakta geçirilecek keyifli vakitlere, gardırop detoksundan en keyifli hobilere; evde yapılabilecek şeyler listemize hoşgeldiniz!

Evde vakit geçirmenin en büyük keyfi, uzun zamandır yapmaya fırsat bulamadığınız bir sürü şeye vakit ayırmak olacaktır. Biz de bu konuda sizlere yol gösterecek, fikir verecek detayları bir araya getirmek istedik ve sizlere evde yapılabilecek şeyler konusu hazırladık. Keyifle okumanız dileğiyle…

Baştan aşağı temizlik yapın

Hazır evde uzun bir vakit geçiriyorken ve temizlik, hijyen çok daha fazla gündemimizde yer alıyorken yaşam alanınızı baştan aşağı temizlemeye ne dersiniz? Buna büyük bir bahar temizliği de diyebiliriz! Bu sıralar evde yapılabilecek şeyler arasında en faydalılardan biri bu temizlik olacaktır.Öncelikle camlarınızı açın, evinizi iyice havalandırın. Ardından elektrikli süpürgelerinizi, viledalarınızı ve bezlerinizi, temizlik malzemelerinizi hazır edin. Şimdi iyi bir planlama yapmak gerek. Önce hangi odadan başlamalı, en son hangi odayı yapmalı? Önce nerelerin tozunu almalı, sonra nereleri süpürmeli? Ev tekstili ürünlerini ne zaman temizlemeli? Mutfak, banyo gibi ince temizlik işlemleri gerektiren bölgelere ne zaman, ne kadar vakit ayırmalı? Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı? yazımızı tıklayarak en iyi tüyoları ve malzeme listelerini keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda ev temizliğindeki püf noktaları ve en iyi temizlik planlama önerileri de aynı yazımızda.

Uzun zamandır ihmal edilenleri düzenleyin

Şimdi de evde yapılabilecek işler arasında en çok ihmal edilmiş olma ihtimali olanda sıra… Bunlar uzun zamandır açılmamış çekmecelerin içleri olabilir. Mutfakta darmaduman şekilde bekleyen baharatlıklarını ve baharat dolaplarınız olabilir. Yine mutfağınızın kileri, bu kilerdeki bakliyatlar olabilir. Giysi odanızda ihmal edilmiş çekmeceler, raflar olabilir. Salonunuzda ya da çalışma odanızda dağınık bir şekilde duran kitaplığınız olabilir. Hemen hemen hepimizin evinde bu saydığımız listeden en az birkaçı vardır ve “bir gün vakit olduğunda yaparım” deyip ertelemiş olabilirsiniz. İşte şimdi evde yapılabilecek şeyler arıyorken tam da onları düzenleme zamanı!

Size bu konuda usta bir ismin birkaç tüyosundan bahsedeceğiz. Ev düzenleme konusunda kendi “konmari“ yöntemiyle bilinen Marie Kondo, hayatı sadeleştirmek için derli toplu olma konusunda ipuçları veriyor. Kondo’nun önerilerinden biri evi düzenlerken mutlaka kategorileştirerek ilerlemeniz. Bu şekilde çok daha kolay bir şekilde düzeninizi kurabilirsiniz. Giysi dolapları ise Kondo’nun uzmanlık alanlarından biri. Konmari usulü katlama yöntemleri ile dağınıklığın önüne çok kolay bir şekilde geçebilirsiniz. Mükemmel Gardıroplar İçin 8 Düzenleyici Tüyo yazımıza göz atmadan giysi dolaplarınıza girişmeyin!

Gereksiz eşyalardan kurtulun

Elbette ki evde yapılacak işler listesi içinde gereksiz eşyalardan kurtulmak da yer alıyor. Yine Marie Kondo’dan örnekler vereceğiz. Kondo’nun görüşüne göre ne kadar az eşyanız varsa o kadar huzurlu ve rahat olursunuz. Bu nedenle kullanmadığınız ne varsa onlarla vedalaşmanız sizin için sağlıklı olacaktır. Kondo bu vedalaşma konusunda değişik bir metod uyguluyor. Elinize o giysiyi ya da objeyi almanızı ve onun sizi ne kadar mutlu ettiğini, size ne kadar neşe verdiğini düşünmenizi istiyor. Uzun zamandır ilgi göstermediğiniz ya da sizi mutlu etme konusunda iddialı bir obje değilse, onunla acımadan vedalaşma zamanıdır. Kitaplık, evimizdeki en fazla eşyanın durduğu alandan biridir. Kondo, kitaplar konusunda da okumuş bulunduğunuz eski kitapları bağışlamanızı, sadece sizin için vazgeçilmez olan birkaç kitabı elinizde tutmanızı tavsiye ediyor.

Mutfağın tadını çıkarın

Elbette ki evde yapılacak eğlenceli şeyler arasında mutfakta geçirilen zamanları saymazsak olmaz! Mutfakta uzun uzun zaman geçirip birbirinden lezzetli tarifleri deneyebilirsiniz. Özellikle şimdilerde herkes kendi ekmeğini, yoğurdunu kendi yapmaya başladı. Siz de bu deneyimleri bir an önce hayatınıza katabilirsiniz. Evde Ekmek Yapanların İhtiyaç Duyacağı 13 Malzeme yazımıza göz atabilir ve Evde Yoğurt Yapmak İsteyenler Tüyolar ve İhtiyaç Listesi yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Dizi ve film keyfi yaşayın

Eğer keyif modundaysanız, evde yapılabilecek şeyler, hatta sevgiliyle evde yapılacak romantik şeyler arasında dizi ve film keyfi yapmayı sayabiliriz. İster televizyon karşısında, ister bilgisayar ekranında sizin için iyi gelecek bir dizi ya da filmi başlatın. Yabancı Dizi Önerileri yazımızı tıklayarak gerek IMDB puanlarına göre en iyi dizileri keşfedebilir, gerekse ödüllü ya da en çok izlenen yabancı dizilerin listelerine ve konularına ulaşabilirsiniz. Eğer izlediğiniz dizilerin sonunu getirdiyseniz ve artık sıra filmlerde diyorsanız da Netflix Film Rehberi testimizi çözmenizi ve hem tarzınıza hem ruh halinize en uygun film önerilerini keşfetmenizi öneririz.

BONUS: Bir şey üretmeden duramayanlar için hobi rehberi

Eğer tam bir hobi tutkunuysanız ve bir şeyler üretmeden duramıyorsanız ya da kendinize evde yapılabilecek şeyler kolay olsun diyorsanız size birkaç önerimiz var. Evde yapılabilecek değişik hobiler ve kadınlar için ayrı, erkekler için ayrı öneriler Evde Yapılabilecek Hobiler yazımızda.