Evde Verimli Çalışma Önerileri

Evde Verimli Çalışma Önerileri

main

Evinizde ideal çalışma ortamı nasıl yaratılır? Hangi uygulamalar sayesinde daha verimli çalışma imkanı sağlanabilir? En efektif çalışma saatleri hangileridir? Yanıtlar burada!

Dijital olanaklar sayesinde artık ofise gitmiyor olmanız, orada yaptığınız çalışmalardan ya da düzeninizden mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor. Evinizde doğru mobilyalar, ideal ortam, hayat kurtarıcı uygulamalar, giderilen tüm ihtiyaçlar, efektif saatler derken son derece verimli çalışma

imkanları yaratabilirsiniz. Peki nedir bu detaylar? İşte karşınızda evden çalışanlar için tavsiyeler ve evde verimli çalışma önerileri!

Evde verimli çalışma

Çoğumuzun evden çalışmaya başladığı şu günlerde görüyoruz ki neredeyse tüm işlerimiz aynı ofisteki gibi evimizden de ilerleyebiliyor. Ancak kimi insan evde kendini daha miskin ve verimsiz hissediyor, kimisi de ev ortamında çok daha üretken olduğunu keşfediyor. Bu yazımız daha verimli olmak isteyenler için! Yaşam alanınızda yapacağınız birkaç değişiklik, ideal planlama ve çalışma için kullanabileceğiniz uygulamalar ve mola-çalışma dengelerini iyi kurabileceğiniz saat aralıkları iletüm verimli çalışma yöntemleri mutlaka dikkate almanız gereken bir konu. Bizim de sizlere bu konuda birkaç tavsiyemiz var.

Verimli çalışma ortamı nasıl olmalı?

Öncelikle home office çalışmak dediğimizde aynı ofisteki konforu kendimize sağlamamız gerektiğini unutmamak gerek. Bunun için de ergonomik ofis mobilyaları önem kazanacaktır. Kas ve iskelet sisteminiz açısından oturduğunuz sandalye, bilgisayarınızın durduğu masanın pozisyonu gibi detaylar evde verimli çalışma açısından son derece dikkatli olunması gereken detaylardır. Saatlerinizi geçireceğiniz bu ortamda en sağlıklı pozisyonları yakalamaya özen gösterin, bu sizin veriminizi, üretkenliğinizi önemli ölçüde etkileyecektir.

Evde ofis ortamı yaratırken bir diğer önemli detay da verimli çalışma açısından evinizin en sessiz köşesini tercih etmeniz olacaktır. Dikkatinizin dağılmıyor olması, çok daha konsantre ve üretken bir çalışma deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

Aynı ofis ortamında olduğu gibi evde de çalışma masanızın düzeni sizin verimli çalışma tecrübenizi önemli ölçüde etkileyecektir. Yapmanız gereken şey, masanızın üstünü lüzumsuz kağıt, kalem, vb malzemelerle doldurmak yerine daha minimal takılmak olacaktır. Aynı zamanda çalışma ortamınıza biraz yeşil bitkiler, biraz da lavanta ya da yasemin gibi dinginleştirici kokular katmanız veriminizi artıracaktır.

Verimli çalışma için kullanabileceğiniz uygulamalar

Evden çalışırken kendinizi iyi planlamanız ve çalışmalarınızı düzenli tutmanız kadar önemli olan bir diğer detay da masa başında geçen saatler arasında kaybolup molalarınızı, dinlenme ya da hareket ihtiyaçlarınızı atlamamak olacaktır. Bunun için en ideali de akıllı telefonlarınızda bulunacak verimliliği arttıran uygulamalar ile çalışmak olacaktır. İşte bu uygulamalardan birkaçı:

Evernote: Yazılı, sesli veya görüntülü notlarınızı bir bulutta topluyor ve tüm cihazlarınızdan erişim olanağı sunuyor.

7 Dakikalık Egzersiz: Uzmanlar tarafından seçilmiş, 10 saniyelik dinlenme aralıklarıyla 30 saniyede gerçekleştirilen 12 egzersiz programlarından oluşuyor ve 7 dakikalık seçenekleriyle tüm bahaneleri ortadan kaldırıyor.

Slack: Ofis ekibinizle ortak kullanabileceğiniz ve uygulama üzerinden görevler atayıp, tamamlanınca bilgi verebileceğiniz, birbirinize notlar yazıp görüntülü arama yapabileceğiniz bir ekip programı.

Asana: Bu da benzer şekilde ekipler için ideal olan bir uygulama. İş takibi yapmanız açısından ve işlerin düzenli yönetilmesi açısından kullanışlı.

Wunderlist: Kendinize listeler oluşturmanız ve tüm cihazlardan bu listelere ulaşmanız açısından faydalı bir aplikasyon.

ToDoist: Kişisel zamanınızı iyi yönetmek için faydalı bir uygulama. Hedefleriniz ve alışkanlıklarınız da bu uygulamayla birlikte planlama imkanı yaratıyor.

Be Focused – Focus Timer: 25 dakika çalışma 5 dakika mola şeklinde bir sistem içerisinde çalışmayı öneren Pomodoro tekniğine uygun şekilde zaman alarmlar ile hatırlatmaları yapan uygulama.

Zoom: Ofise gitmeyip kalabalık toplantılardan mahrum kalmamak adına, online toplantılar yapabilmenizi sağlayan aplikasyon.

Verimli çalışma nasıl olur?

Ortamınız hazır, bilgisayarınızı açtınız, şimdi verimli çalışma zamanı. Bizim evden çalışanlara öneriler arasında önem verdiğimiz bir tanesi de planlama. Size önerimiz, o günün yapılması gerekenlerine başlamadan önce yaklaşık 10 dakikanızı bu liste üzerinde ayrıntılı çalışmaya ayırmak. Önünüzdeki beş saat için efektif bir çalışma planı yapabilir ve bu beş saat geçtikten sonra yine 10 dakika ayırarak bir sonraki beş saati planlayabilirsiniz.

Yazımızda bahsettiğimiz tüm bu ortam, uygulamalar ve planlamalar kadar verimli çalışma teknikleri açısından önemli bir başka detay da kendinize ideal molalar tanımak olacaktır. İdeal mola derken kast ettiğimiz şey, bilgisayar ekranının başından kalkmadan Facebook’a tıklamak değil, kalkıp evde mini bir yürüyüş ya da egzersiz yapmak, mutfakta kahve ya da atıştırmalık keyfi yapmak veya koltuğa uzanıp biraz kitap okumak gibi aktivitelerdir. Molalarınızı güzel planladığınızda beyniniz ferahlamış olacak ve bir sonraki blok çalışmanızda veriminiz çok daha fazla artacaktır.

Son olarak da sırada en verimli çalışma saatleri var. Kortizol gibi uyanıklık sağlayan hormonlarımızın en fazla salgılandığı saatler olan 08:00 ila 11:00 arası gün içerisinde en verimli sonuçlar alabileceğiniz saatlerdir. Uzmanlar bu saatler arasında planlamalar, ileriye yönelik yapıcı ve kreatif fikirler ile düzenlemelerin yapılmasını tavsiye ediyor. Saat 16:00 ila 18:00 arası da uzun vadede hafızanıza almak istediğiniz konularla ilgili çalışmak için en ideal saat aralığıdır. Zihin bu saatlerde canlılığına yeniden kavuşur. Siz de gerek kişisel işlerinizi gerekse online toplantılarınızı bu saatlere göre ayarlayabilir ve işlerinizde çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.