Evinizde Minimal Dekorasyon İçin 7 İpucu

Evinizde Minimal Dekorasyon İçin 7 İpucu

6302

Özellikle son yıllarda popülerliği gittikçe artan minimal dekorasyona giriş için 7 önemli önerimizi keşfedin!

Minimal bir dekorasyonu kurgulamakta ne var diye düşünebilirsiniz. Fakat muhtemelen çok yanılmış olacaksınız. Bazen en basit gibi görünen aslında en zorudur. Sadelikle şıklığı yakalama, konfor ve estetiği bir arada bir stile dönüştürmek hiç de kolay iş değil. Evde minimal dekorasyon için size birkaç ipucu ile yardımcı olalım.

1. Boşlukları doldurmayın

Bu yola baş koyduğunuzda öncelikli düşünmeniz ve hiç aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli şey şu; tüm boşlukları doldurmak zorunda değilsiniz. Zaten amaç da daha fazla boşluğa, alana sahip olmak, göz yormayan çizgilerde bir dekorasyon yaratmak ve böylece biraz nefes almak. Bırakın bazı alanlar boşluk olarak varolsun.

2. İnce ve zarif olanı seçin

Az yer kaplayan mobilyaları tercih edin. Önceliğiniz mutlaka konfor ve estetik olsun pek tabii ama yüksek sırtlı geniş ve kalın kolçaklı kanepe ve koltuk yerine ince kollu, zarif ve altı boş, ince bacaklı olanları tercih edin. Masa, sandalye, aydınlatma ve diğer tüm mobilyalarda aynı tercihleri yapın.

3. Sehpa için alternatifler

Tek ve büyük bir orta sehpa yerine tek tek birkaç adet küçük sehpa kullanın. Ya da mutlaka bir orta sehpa edinmek istiyorsanız onun da ince hatlı bir parça olmasına dikkat edin. Sade hatlar ve sade renkler, desensiz parçalar edinin.

4. Az çoktur

Mies Van der Rohe’nin de dediği gibi az çoktur, yani az ve öz mobilyalar edinerek evinizi daha değerli kılabilirsiniz. Sadece sürekli kullanacağınız, az yer kaplayan, konforlu ve estetik parçalar alın evinize. Size lazım olmayan tüm fazlalıklardan kurtulun.

5. Kapalı raf ve dolap sistemleri tercih edin

Fazla eşyalar, aksesuar ve diğer her şey için kapalı dolap ve raf sistemleri tercih edin. Ortalıkta gözüken detayların sayısı arttıkça minimalist tavırdan uzaklaşırsınız. Uzun zamandır ortalıkta duran atmaya üşendiğiniz işlevsiz her şeyi eleyin ve çöpe atın. Bu hem dilediğiniz minimal stile yaklaşmanızı hem de evdeki enerjiyi yenileme şansı verir size.

6. Her şeyden vazgeçmenize gerek yok

Aksesuar kullanmayın demiyoruz tabii ki. Ortama uygun güzel bir bitki her alana güzellik katar. Ya da seçeceğiniz tek parça bir sanat eserini en geniş duvarınızda değerlendirebilirsiniz. Aksesuar ve sanat eserlerinde minimal stil ile tutarlı olmanız önemli.

7. Renkleri zorlamayın

Kontrast ve farklı dokularda renk-desen değişimlerinden kaçının. Tek bir renk belirleyip bunun açıklı koyulu tonları arasında gezinmek en mantıklısı. Beyaza farklı tonlar eklenmiş tonlar en risksiz seçimlerden biri olur.