Evde Mikro Yeşillik Yetiştiriciliği

Evde Mikro Yeşillik Yetiştiriciliği

6083

Mikro yeşillik yetiştirmeye bayılacaksınız. Gelin birlikte başlayalım.

Evde mikro yeşillik yetiştiriciliğinden bahsetmeden önce bunun tam olarak ne olduğunu anlatarak başlayalım işe. Mikro yeşillik, sebze, ot, baharat ve baklagillerin tohumlarından çıkan ilk filizlenen küçük yapraklı halleridir. Evde yetiştirilmeleri oldukça kolaydır ve çok faydalıdırlar. Tatları ve birlikte kullanıldıkları yiyeceklere verdikleri aroma kuvvetlidir.

Başlarken…

Mikro; küçük anlamına gelir ve mikro yeşillikler de bitkinin daha fazla besleyici değer taşıyan daha küçük halidir. Evde yetiştirmek için öncelikle ihtiyacınız olan şey; uygun sıcaklık. Mikro bitkiler evin içinde oda sıcaklığına ek olarak, güneş ya da yapay bir ışıkla yetişebilir. Mikro bitkiler günlük minimum dört saat güneş ışığı ya da floresan ışıkla beslenmelidir. Mutfakta kullanılan dolap altı ışıklardan da faydalanabilirsiniz.

Güçlü aroma

Yediğimiz hemen her sebze, tohum ve bakliyatın mikro yetiştiriciliği mümkün. Nohut, fasulye, bezelye, roka, maydanoz, lahana, buğday, nohut, brokoli, çayır üçgülü, çemen otu… Hepsinin güçlü aromalara sahip küçük versiyonları yetiştirilebilir evde. Boyları 2.5 ile 7 santimetre arasında değişir.

Önce toprak

Çiğ ya da pişmiş tüketilebilecek mikro yeşillikleri evinizde yetiştirmek için öncelikle geniş ve sığ bir saksı edinin. Tercihen güneye bakan bir cepheye yerleştirdiğiniz saksıya dört-beş santimetre kadar saksı toprağı koyun. Organik toprak kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Toprağı kabın içine güzelce yayın ve düzleştirin.

Sıra tohumlarda

Tohumları geceden ıslatmak bir avantaj. Fakat toprağın üzerine serpiştirirken bu işinizi zorlaştırabilir, seçim sizin. Çünkü, mutlaka ve özellikle toprağa eşit bir şekilde serpiştirmelisiniz tohumları. Güzelce serpiştirdiğiniz tohumların üstünü eşit bir şekilde toprak ile kapatın ve kaplayın.

Su hayat demek

Tohumları toprakla kapatır kapatmaz spreyli bir şişe yardımıyla yumuşak bir şekilde sulayın. Sürekli olarak nemli kalması gereken toprağınızı gün içinde düzenli olarak sulayın. Suyun mutlaka temiz olması gerekli, buna dikkat edin.

Hasat zamanı

Tohumun cinsine göre değişmekle birlikte, mikro yeşillilerin yaklaşık olarak iki-üç hafta içinde çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer yeterli ışık aldıysa, suyunu da yeterince verdiyseniz mikro bitkileriniz hasat için hazır demektir.

Şimdi tadını çıkarın

Mikro yeşilliklerinizin sürdürülebilir olmasını istiyorsanız, ektiğiniz saksının sürekli olarak mikro yeşillik vermesini istiyorsanız, çıkan yeşillikleri makas ile kesip alın. Böylece tohumlarınız sürekli olarak uzayıp size hasat verecektir.