Evinde Giyinme Odası Yapmak İsteyenlere 6 Tüyo

Evinde Giyinme Odası Yapmak İsteyenlere 6 Tüyo

8239

Evde giyinme odası yapmak istiyorsanız önce bu yazımızdaki ipuçlarına göz atın!

Evde sadece kıyafetlerinizi tutacağınız bir giyinme odası yapacak yeriniz varsa çok şanslısınız. Yatak odanızı büyük bir yükten kurtarmakla kalmış olmuyor aynı zamanda giysileriniz için de daha düzenli bir alana sahip olarak, giyinme işini çok daha zevkli hale getirmiş oluyorsunuz. Peki evde giyinme odası yaparken nelere dikkat etmeli ve nasıl uygulamasınız? Hemen önerilerimize göz atın.

1. İhtiyaç belirleme

Evde bir giyinme odası nasıl olmalı sorusunun cevabı öncelikle kişisel istekler doğrultusunda cevaplanmalı. Yani ne kadar kıyafet, ayakkabı ve aksesuarınız var, giyinme odası kaç kişi için kurgulanacak ve ne sıklıkta kullanılacak gibi maddeler ile işe başlamalı. Eğer tek kişi için kurgulanacaksa kıyafetler cinslerine göre kategorize edilmeli. Eğer bir çift için ise her birey için ayrı alan kurgulanıp kendi içinde cinslerine göre ayrılmalı. Yani iki kişinin ayakkabıları ve aksesuarları birleşmemeli. İki kişinin aynı anda odayı kullanacağı anlar için sirkülasyonu kolaylaştırmak gerekir.

2. Zevke göre seçim

Giyinme odası evdeki en kişisel alanlardan biridir. Bu sebeple dolaplardaki malzeme ve renk seçimleri tamamen sizin zevkinize bağlı. Açık tonlardaki malzemelerin alanı daha ferah göstereceğini aklınızda bulundurarak dilediğiniz malzeme ve renkte seçim yapın. Cam ya da şeffaf pleksi kapak seçimi yaparsanız, kapakların içinde ne olduğunu görerek seçim yapabilirsiniz. Fakat unutmayın, ahşap seçimi ile de görüntü olarak daha düzenli bir görünüm elde edersiniz.

3. Raylı mı kapaklı mı?

Raylı ya da kapaklı ve açık bölümlü opsiyonlar mevcut. Aslına bakarsanız dolap anlamında sınırsız seçenek söz konusu. Alan geniş ve müsaitse, tamamen kapaklı bir model ile her şey gizli ve düzenli tutabilirsiniz. Raylı kapıya sahip modellerin dar alanlarda büyük avantaj olduğunu söylemeliyiz. Her iki modelde de kapılarda ayna kullanımı hem odayı ferah gösterecek hem de giyinirken kendinizi pek çok açıdan görmeniz için kullanışlı olacaktır.

4. Mevsimsel düzen

Mevsimsel olarak uzun süre kullanmayacağınız şeyler için mutlaka kapalı depolama alanlarınız olsun. Bu alanlara sürekli ulaşım gerekliliği olmadığı için üst kısımları kullanabilir, böylece alt bölümlerde daha geniş dolap alanına sahip olursunuz.

Bunu da okuyun: Her Erkeğin Sahip Olması Gereken 7 Gardırop Aksesuarı
Pantolon askılarından gömlek düzenleyicilere, ayakkabı kalıplarından kravat tutuculara, toz/tüy temizleyiciden buharlı ütüye; gardıropların temel taşları burada!

5. Farklı ihtiyaçlar

Dolap tasarımınız içinde mutlaka hem askı, hem çekmece, hem de raf düzeni olmasına dikkat edin. Her giysinin farklı bir depolama alanı ihtiyacı vardır.

6. Doğru aydınlatma

Gün ışığı alsa da almasa da bir giyinme odasının olmazsa olmazı iyi bir aydınlatmadır. Dolap içi ve ayna üstünde kullanılacak aydınlatmalar ile dilediğiniz her şeyi net bir biçimde görebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ışığın direkt olarak size vurmayacak şekilde kullanımı olmalı. Dolap içi raf altı ve arka tarafta kullanılacak spot ya da led aydınlatmalar tercih edin.