Evde Ekmek Yapanların İhtiyaç Duyacağı 13 Malzeme

Evde Ekmek Yapanların İhtiyaç Duyacağı 13 Malzeme

693

İşte karşınızda evde harika ekmekler yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin listesi!

Ekmek yapmak son yılların en gözde mutfak aktivitelerinden biri. Tüm aşamalarıyla oldukça keyifli bir iş ve üstelik işin sonunda hem dilediğiniz malzeme ve büyüklükte fırından yeni çıkmış, dumanı üstünde lezzetli ekmek tüketiyor olmak en güzel tarafı. Ev yapımı ekmek için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelerin listesi burada.

1. Kâse

Ekmeğin hamurunu karıştırmak ve güzelce yoğurmak için bir kâse gerekli. En ideali ahşap kâse olmakla birlikte, cam, metal ya da plastik bir kâse de kullanılabilir. Büyük bir kâse kullanmaya özen gösterin.

2. Ekmek sepeti

Ekmek yaparken kullanacağınız malzemeler arasında ekmek sepeti, hem herkesin aklına kolayca gelebilecek hem de kolayca unutulabilecek bir ürün. İçinde keten bezi bulunan sepete, hazırladığınız hamurun mayalanma aşamasında unlayıp beklemesi gereken yer ekmek sepeti. Bu sepeti her ekmek yapışınızda kullanabilirsiniz. Dilediğiniz boyutta ekmek sepetini seçip içine keten ya da pamuklu bir kumaş yerleştirerek kullanabilirsiniz.

3. Peşkir ya da pamuklu bez

Doğal bir bez seçip hamuru mayalanma aşamasında bu bezin içine sarıp, kapatıp bir kâse içinde de bekletebilirsiniz. Ekmek sepetine bir alternatif olacaktır. Sepet kullandığınızda dahi hamurun üstünü kapatmak için bu bezlerden kullanmalısınız.

4. Fırın taşı

Mutlaka bir fırın taşına sahip olmak zorunda değilsiniz belki ama ekmeğin gerçek anlamıyla lezzetli bir şekilde çıkması için, ısıyı içinde tutacak kalınlığa sahip bir fırın taşına sahip olmanız önemli. Bu taş ekmeği mühürleyerek dışının kıtır kıtır içinin de yumuşacık olmasını sağlar. Eğer bir fırın taşı bulamıyorsanız, döküm tava, bir fırın tepsisi ya da büyük bir çömlek tepsiyi ters çevirerek kullanın.

5. Fırıncı küreği

Ekmeği hamur halindeyken parçalamadan almak ve fırına yerleştirmek ve piştikten sonra da fırından güzelce çıkarabilmek için ucuna doğru incelen ahşap bir fırın küreği mutlaka gerekli.

6. Tartı

Tartı, ekmek yaparken işinizi kolaylaştırır. Daha net ölçülerle ve doğru oranlarla çalışmak için hassas bir mutfak tartısı edinin. Böylece çok daha lezzetli sonuçlar alacaksınız.

7. Kazıma spatulası

Fırıncı küreğinin ağzı gibi incelen bir ağza sahip olan plastik kazıyıcı, hamuru karıştırdığınız kâseden tezgâh üstüne alırken sıyırmanıza ve daha sonra düz tarafıyla da hamuru porsiyonlara ayırmanıza yardımcı olur. Metal kazıyıcı ise tezgâhı temizlemek için lazım olacak.

8. Jilet

Ekmeğin formunu gözünün önüne getiren herkes o meşhur yarık bölümünü hatırlar. Bazen tek bir düz çizgi bazen de bir kaç küçük çizgi vardır ekmek üzerinde. Bunun sebebi de şu; ekmek pişerken şişer ve bir noktadan yarılır. Bu işi şansa ve ekmeğin iradesine bırakmamak adına kararı siz verin ve bir ekmek kesme jileti yardımıyla dilediğiniz yerden çizik atın. Böylece herhangi bir parçalanma durumuna da mahal vermemiş olursunuz.

9. Ekmek bıçağı

Ekmek bıçağı tırtıklı kesici bölümüyle, dışı kıtır içi yumuşak her şeyi kesmek için idealdir. Başka bir bıçak kesinlikle kullanmayın.

10. Soğutma teli

Ekmeği fırından çıkardıktan sonra bir süre soğuması gerekir. Ekmeği düz bir zemine koyup soğutursanız altından terleme yapar ve bu sebeple dışının güzel kıtır hali de gider. Alttan hava alarak soğuması için bir soğutma teli kullanın. Alternatif olarak bir fırın teli de kullanabilirsiniz.

11. Fısfıs

Ekmek fırına girdiğinde içeride nemli bir ortam varsa ekmek çok daha güzel kabarıp, en doğru haliye pişiyor. Bu sebeple fırını ısıttığınızda bir fısfıs yardımıyla içeriye su sıkarsanız çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

12. Tezgâh

Ekmeğinizin hamurunu ahşap ya da mermer bir tezgâhta yoğurun mümkünse. Mermer tezgâhın kış günlerinde soğuk olduğu için hamurun mayalanmasını geciktirdiğini aklınızda bulundurun.

13. Ekmek yapma makinesi

Tüm malzemeleri karıştırıp içine yerleştireceğiniz bir ekmek yapma makinesi de hem zahmet hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Tercih sizin.