Kendi Dondurmanızı Kendiniz Yapın

Kendi Dondurmanızı Kendiniz Yapın

1415

Yaz günlerinin sembolü dondurma, evde nasıl hazırlanır?

Evde hazırladığımız klasik yemeklerin dışına çıkıp biraz daha oyunlu ve keyifli bir hazırlık yapalım; dondurma. Dilediğiniz renkte ve aromada dondurma yapıp sıcak günlerin keyfini dondurmanın serinliğiyle çıkartın. Evde dondurma yapımı için gerekli bilgileri sizin için derledik.

Malzemeler

Klasik pastane dondurmalarından hazır paket dondurmalara, piyasada dondurma için oldukça fazla çeşit mevcut. Fakat evde yapılacak dondurmanın, raf ömrü uzatacak katkı maddeleri barındırmayacağını düşünersek daha sağlıklı bir seçim olduğu bir gerçek. Öncelikle malzemelerin belirleyerek işe başlayalım. Bu noktada da ev yapımı dondurmanın avantajı şu; dilediğiniz malzemeden ya da malzemeleri birbirine karıştırarak dondurma yapmak. Dondurma yapmak için ana malzeme süt. Doğal keçi ya da manda sütü bulabiliyorsanız, ılık sütle harika sonuçlar alırsınız. Eğer pastorize süt kullanacaksanız mutlaka sütle birlikte süt kreması da kullanmalısınız. Doğal ve gerçek salep de ikinci önemli malzeme. Aktarlardan bulabilirsiniz.

Hazırlanışı

Dondurmanın doğru kıvamı yakalaması için çok iyi karıştırılması gerekir. Bunun da belirli bir yöntemi ve ritüeli vardır. Süt, salep ve şekeri derin bir tencerede tahta bir kaşıkla muhallebi gibi karıştırmalısınız. Salep ise dondurmaya asıl kıvamını veren malzemedir. Kıvamı tutturduğunuzda soğuması için kenara alıp bekletin.

Karıştırma aşaması önemli

Kıvam ve renk konusunda başarılı olmak için mutlaka sıvı krema ve yumurta sarısına ihtiyacınız var. Bir karıştırma kabında kremayı yüksek devirde mikser yardımıyla karıştırın. Sonra başka bir karıştırma kabında yumurta sarıları ve toz şekeri çırpın. Bu karışım pürüzsüz bir hale gelince cam bir kâsede Benmari usulü pişirmeniz ve bu esnada da karışımı çırpma teliyle hızlı hızlı ve sürekli karıştırmanız gerekli. Akabinde de soğumaya bırakmalısınız.

Malzemeleri birleştirmek

İlk hazırladığınız karışımı ikinci karışımla bir araya getirme zamanı. İkinci yumurtalı karışımı tencerede bekleyen ilk karışıma yavaş yavaş dökün. Bir kek kalıbı ya da cam kâsenin içini streç filmle kaplayın ve karışımı içine dökün. Spatula yardımıyla üzerini düzelttikten sonra streç film ile üstünü kapatın ve dondurucuda 10 saat civarı bekletin.

Dondurma makinesi


Bu karışımı hazır dondurma kalıplarına da döküp buzlukta dondurabilirsiniz. Ya da bir diğer alternatif olarak bir dondurma yapma makinası edinip daha zahmetsiz bir şekilde de yapabilirsiniz bu işi. Hazırlanan karışımı makineye koymak yeterli olur. Dondurma makineleri buz kristalleri oluşumunu önleyerek kremsi bir dondurma elde etmenizi kolayca sağlar.

Tadını çıkarın

Dondurmanızı sevdiğiniz hemen her aroma ile hazırlamanız mümkün. Limon, vanilya, fıstık, karpuz, yoğurt… Malzeme konusunda sınırlar sizin hayal gücünüzle çizilecek. Aromayı verecek malzeme seçiminde tek dikkat etmeniz gereken şey ise mutlaka kullanacaklarınızın taze olması. Dondurma kepçesi ve dondurma kâseleri ile tatlı ve keyifli bir servise hazır olun.