Evde Dezenfektan Yapımı

Evde Dezenfektan Yapımı

Kendinizi virüs ve bakterilerden korumak adına en pratik hijyen metodu sprey şişesinin içine gerekli dezenfektan malzemeleri koymak va çalkalayıp kullanmak. İşte evde dezenfektan yapımı için ihtiyacınız olanlar!

Bu kış hayatımıza giren corona virüs, bizlere yepyeni hijyen alışkanlıkları kazandırdı. Hızla yayılmaya müsait olan virüsü engellemek adına ellerimizi sık sık ve uzun uzun yıkamamız, maske takarak korunmamız ve dezenfektanlar yardımıyla sürekli olarak ellerimizi, kollarımızı ya da dışarılarda dokunduğumuz zeminleri dezenfekte etmemiz şart oldu. Bu da bizlere evde dezenfektan yapımı alışkanlığını taşıdı. Son derece pratik bir şekilde evde dezenfektan yapımı için ihtiyacınız olacak şeyler aşağıdan seçeceğiniz tarifin malzemeleri ve bir de sprey şişeler olacak.

Evde Dezenfektan Hazırlama İçin Gerekli Malzemeler

Öncelikle dezenfektan hazırlama için elinizde olması gereken malzemeleri ve bu malzemelerin özelliklerini tanıyalım. İşte karşınızda doğal dezenfektan etkisi olan birkaç içerik:

– Karbonat: Özellikle ev temizliğinde sıkça kullanımına rastladığımız karbonat doğal bir temizleyicidir. Zemin, koltuk, halı, yatak, gibi birçok alanın temizliğinde bakterilerin ortadan kaldırılması için etkili olan karbonat evde dezenfektan yapmak için olmazsa olmazlardan.

– Boraks: Yine ev temizliklerinin bir başka kahramanı ile karşınızdayız. Su, sodyum, bor ve oksijenden meydana gelen ve doğal bir dezenfektan olan boraks, bulaşık, çamaşır, halı, tuvaley gibi temizliklerde kullanılır. Sirke ile bir araya geldiğinde mikrop kırıcıdır.

– Sirke: Sirkenin öne çıkan dezenfektan özelliği asetik asit bazı içermesidir. Bu asit bazı, bazı mikrop türleri üzerinde etkilidir ve dolayısıyla dezenfektan amaçlı kullanılabilmektedir. Daha çok beyaz sirke temizlik işlerinde kullanılmaktadır.

– Kekik yağı: Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile bilinen kekik yağının enfeksiyonları ortadan kaldırdığı ve toksinleri attığı bilinmektedir.

– Okaliptus yağı: Antibakteriyel özelliği ile güçlü bir mikrop öldürücü olan okaliptus yağı hijyen konusunda sıkça kullanılan bir bitkisel yağ türüdür.

– Çay ağacı yağı: Antibakteriyel ve antiviral özellikleri bulunan çay ağacı yağı, vücudumuzu virüs ve bakterilerden korumada en etkili yağlardan biridir. Doğal el dezenfektanlarında sıkça kullanılan bir yağdır.

– Limon yağı: Mikrop öldürücü bir diğer yağ olan limon yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde birçok mutfak ve banyo temizlik ürünlerinin içerisinde yer alır.

– Etil alkol: Alkolün mikrop öldürücü etkisi, onun antibakteriyel içeriklerde kullanılmasına vesile olur.

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır

Şimdi de sırada evde dezenfektan hazırlama için birkaç farklı tarif önerimiz var. Eğer evde dezenfektan yapımı kolay olsun diyorsanız, bu tarifler sizin çok işinize yarayacak.

Beyaz sirke ve çay ağacı yağlı dezenfektan tarifi:

2 yemek kaşığı beyaz sirke, 2 su bardağı sıcak içme suyu, 3 damla çay ağacı yağı ve yarım çay kaşığı lavanta yağını iyice harmanlanacak şekilde karıştırın.

Beyaz sirke ve lavantalı dezenfektan tarifi:

1 su bardağı beyaz sirke, 1 su bardağı içme suyu, 15 damla lavanta yağını karıştırın. Şişeye doldurun ve her kullanımdan önce çalkalayın.

Etil alkol ve limon yağlı dezenfektan tarifi:

Bu tarifte içeriğin yüzde 70’i etil alkol, yüzde 30’u içme suyu olacak şekilde hazırlık yapın. Bu karışıma 10 damla limon yağı ekleyin ve her kullanım öncesi iyice çalkalamayı unutmayın.

Aloe veralı dezenfektan tarifi:

Bir diğer dezenfektan yapımı daha jelimsi bir kıvamla karşımıza çıkıyor. Bu tarif özellikle el temizliklerinde kullanılan antibakteriyel jeller gibi olacak. 3 yemek kaşığı aloe vera jelini 20 damla limon, 10 damla kekik, 10 damla tarçın, 10 damla karanfil, 10 damla okaliptus yağı ile karıştırın. Mümkünse ağız kısmı basmalı olan losyon şişelerinin içerisine doldurun.