Evler Yenileniyor: Tekstil Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evler Yenileniyor: Tekstil Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1688

Evde bahar yenilenmesi tekstil seçimleriyle devam ediyor.

Evleri bahar tazeliğine hazırlarken tekstil alışverişini atlamayın. Yatak odası ve salonda perde ve storlarınız eskimiş, zamanla güneşten renkleri solmuş olabilir. Pencerelerinize yenilik getirirken, yatak odasını atlamayın. Yepyeni, yumuşacık bir nevresim takımı ile yeni bahar günlerine geçiş yapın.

Pencerelerden başlayalım

Öncelikle pencerelerle ilgilenelim. Pencerelerin hangi yöne baktığı ve günde ne kadar süre boyunca direkt olarak güneş ışığı aldığı önemli. Aynı şekilde sizin güneş ışığına ev içinde ne kadar süreyle maruz kalmak istediğiniz de. Eğer güneş ışığı sizin için fazla geliyorsa karartma stor kullanmanızı tavsiye ederiz. Başka bir çözüm de tülden ayrı olarak kalın ve uzun perdeler kullanmaktır. Kadife ve keten gibi kumaşlar bu kalın perdeler için uygun seçimler olacaktır.

Stor ve perde

Storlarla perdeleri bir arada da kullanabilirsiniz. Klasik çözüm; tül ve kalın perdeleri iki katlı olarak kullanmayı saymadan geçmeyelim. Tül ile ışığı yumuşatarak evin içinde kullanırsınız. Kalın perdelerle de tamamen engellersiniz. Bunların birbirine renk ve stil olarak uyumunu göz ardı etmeyin. Tül seçiminde desenli bir seçim yaptıysanız ona eşlik edecek kalın perdede mümkün mertebe sadelikten yana olun. Aynı şekilde kalın perde daha gösterişli ise, tül seçiminde sade davranın.

Dekorasyon stilinin baş rollerinden

Pencere tekstilindeki seçimleriniz evde büyük rol oynar. Geniş yer kapladıkları ve çok göz önünde oldukları için, yaptığınız seçimler evin dekorasyonunda oldukça egemen olacaktır. Salon ya da yatak odanızda nasıl bir stil tercihi yapacaksanız pencere tekstili için de ona göre karar alın. Klasik seçimler için ağır ve uzun perdeler, modern seçimler için daha hafif, uçuşan ve açık tonda seçimler yapılabilir.

Kaliteli uyku

Yatak odası tekstili seçimi tüm hayatınızı etkileyen bir seçim. Kaliteli uyku tüm gününüzü pozitif etkiler. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur mantığı ile yola çıkarak uykunuzu en üst kalitede tutacak nevresimleri seçmeye özen gösterin. Terletmeyen ve vücut ısısını dengede tutan pamuklu, bambu ve ipek karışımlı kumaşlar en doğru seçimler olur. Organik seçimler yapın. Sürekli olarak çarşaflarınızı havalandırın ve sık değiştirin. Ömürlerini kısa tutun ve yenileriyle arayı açmadan değiştirin.

Doğru kumaş

Yorgan ve yastık seçimlerinde de aynı şekilde; pamuklu, bambu ve ipek karışımlı kumaşlar alın. Yorganın vücudunuza ağırlık yapmayacak mikrofiber özellikli, hava alan bir türde olmasına dikkat edin. Yastıklar için yünlü tercihler yapabilirsiniz. Boyun ve başınız için en uygun tercihi tecrübelerinizle belirleyin.

Yatak örtüsü ve pike

Yatak örtüsü ve pike için seçiminizi yaparken boyutlarına dikkat edin. Yatağınızı tamamen kaplayacak bir yatak örtüsü tercih etmelisiniz. Kalın ve koruyucu olması önemli. Katlanıp kaldırıldığında çok yer kaplamaması da. Ona eşlik edecek ve salon ya da yatak odasında da kullanılabilecek pike seçimini de yaz için ve kış için ayrı iki adet olarak yapın. Yazın sizi sıcaklatmadan üstünüzü örtecek nefes alan bir kumaş tercih edin. Kış için ise battaniye gibi kalın, sıcak tutan bir pike alın.

Son olarak renkler

Renkler, evdeki tüm tekstil seçimlerinizde en önemli etken. Tüm renklerin insan psikolojisi üstünde farklı etkileri vardır. Yatak odası için tekstil seçimlerinde daha huzur veren mavi, açık mavi, içinde mavilik barındıran grileri, yeşil ve tonlarını, beyazı ve açık pembeyi kullanmaya özen gösterin. Çiçek desenleri ve yorucu olmayan geometrik desenler de olabilir. Kırmızı ve turuncu tonlardan, çarpıcı renklerden uzak durun. Bu alanda sakinlik önemli. Salon için renk seçiminde dekorasyon seçimleriniz çerçevesinde özgürsünüz.

 

İLGİLİ ÜRÜNLER