Ev Havalandırma Yöntemleri

Ev Havalandırma Yöntemleri

Yaşam alanınızı virüslerden korumak ve solunum yolu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için ev havalandırma çok önemlidir. Gelin, ev havalandırmanın nasıl yapılması gerektiğine bakalım!

Öncelikle evi havalandırmanın önemi konusuna bakalım. Kış aylarında sürekli kapalı halde olmak, bahar aylarında polenlerin istilası, yaz aylarında ise nemli ve sıcak hava, alerjen canlıların barınmasına olanak sağlar. Örneğin evde nem çoğaldıkça küf ve mantar oluşma ihtimali artar. Küf ve mantar da ciddi hastalıklara yol açar. Polenler ve toz solunum yolu rahatsızlıklarına neden olur. Sürekli havasız halde yaşamak ise toksik bir etki yaratır. Dolayısıyla evinizi düzenli olarak havalandırmanız ve bu ev havalandırma işini doğru bir şekilde yapmanız son derece önemli bir konudur. Özellikle şimdilerde corona virüs gündemiyle birlikte hijyenin önemi daha da artmışken ve sıcak havalar da bastırmışken, ev havalandırma yöntemleri önerilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ev havalandırma nasıl yapılır?

Birçoğumuz için pencereleri açmak, ev havalandırma ile eş değer olsa da, evinizin havasını tazelemek sadece bundan ibaret değildir. Peki ideal bir şekilde ev havalandırma nasıl yapılır diye merak ediyorsanız size birkaç önerimiz var. İşe elektrikli süpürge ile evinizi baştan aşağı süpürmekle başlayın. Ardından havalandırma işlemine geçebilirsiniz.

Öncelikle evinizin tüm alanlarına temiz hava girmesine sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için evdeki tüm pencereleri açmanızı ve bütün odaların kapılarına stoperler koymanızı öneririz. Açık olan pencerelerin önünde perde olmamasına dikkat edin ve kendi sağlığınızı da ihmal etmemek adına cereyanda kalmamaya özen gösterin.

Evi havalandırırken özellikle mutfak ve banyoyu atlamamanız gerekir. Gerek yemek kokuları gerekse pişen yemeklerin buharları ile son derece havasız bir ortama sahip olan mutfaklarda aspiratör ve davlumbaz mutlaka çalıştırılması gereken ev havalandırma sistemleri arasındadır. Ocak nedeniyle hava akımının risk teşkil ettiği mutfakta havalandırma yaparken oradan uzaklaşmamaya özen gösterin ve mutlaka yemeğiniz piştikten sonra havalandırın. Banyolar da sıcak su sebebiyle yoğun bir şekilde buhara ev sahipliği yapar ve bu küçük alandaki buhar, kapı her açıldığında evin tamamını da etkileyeceğinden, rutubet sorunu doğurabilir. Rutubet de solunum yolu hastalıkları için özellikle çocuklarda etkili olacağından, tavsiyemiz banyoda menfezin açık konumda olması ve bu durumun önlenmesidir. Banyoya yakın olan bir odanın camını açabilir ve bu şekilde yarım saate yakın havalandırma sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra evinizde havayı temizleme özelliğine sahip bitkilerden bulundurmanızı öneririz. Evinizin Havasını Temizleyecek 12 Ev Bitkisi yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Ev havalandırma sistemleri ile havalandırma

Şimdi de gelelim ev havalandırma cihazları konusuna… Hava temizleme cihazları artık hemen her evde/ofiste bulunması gereken cihazlardandır. GittiGidiyor’da Trotec, Coway, Ufo, Beurer, Xiaomi, Olefini, Medisana, Delonghi, Electrolux, Daikin, Fakir, Arçelik, Samsung, Beko, Philips gibi markaların birbirinden farklı tasarım ve özelliklere sahip hava temizleyici modellerinden bulabilirsiniz.

Eğer yaşadığınız yerde yüksek bir nem oranı varsa nem alıcı cihazlar yardımıyla evinizin havasını dengeleyebilirsiniz. Bu nem alma cihazları sayesinde alandaki nem oranı ideal seviyelere gelecektir. Klima da evin havasını temizleme konusunda etkili bir alettir, ancak bu konuda seçeceğiniz klima modeli son derece önemlidir. Eski tip standart modeller yerine hava temizleme özellikli klima modellerini tercih etmelisiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıcak su ve buhar nedeniyle risk teşkil eden banyolar için banyo aspiratörü ya da elektrikli banyo fanları hayat kurtarıcı olacaktır. Mutfaklarda da pişen yemeklerle birlikte havasızlık yaşama ihtimali oldukça yüksek olduğundan ocak üzerinde havayı çekmek üzere davlumbaz ve aspiratör olmazsa olmazlardandır. Eğer mutfağınızın penceresi yoksa havalandırma fanı da kullanabilirsiniz.

Ev havalandırma süresi

Şimdi de gelelim ev havalandırma saatleri konusuna. Kış aylarında iki saatte bir 15 dakika ve yaz aylarında da iki saatte bir 30 dakika olmak üzere evinizin tamamını havalandırmanızda fayda vardır. Eğer bunu iki saatte bir yapamıyorsanız en azından sabah kalkar kalklmaz ve akşamları da yatmadan önce evinizi yine yazları yarım saat, kışları ise 1 dakika olacak şekilde havalandırmanız gerekir.

Corona virüse karşı ev havalandırmanın önemi

Son olarak aylardır gündemimizde olan corona virüse karşı ev havalandırma konusunun önemine dikkat çekmek isteriz. Virüsün yaygınlığı şimdilerde biraz azalmış olsa da bu virüs artık hayatımızda uzun bir dönem daha var olacak ve bizlerin hijyen tutumunun daha uzun süre devam etmesi, bir alışkanlığa dönüşmesi gerekecek. Dolayısıyla bakteri ve virüslerden korunmak adına ev havalandırmak corona açısından da önemli. Hele ki eviniz kalabalıksa her odayı düzenli olarak havalandırmanız çok önemli olacaktır.