Ev Duvarları Nasıl Boyanmalı?

Ev Duvarları Nasıl Boyanmalı?

620

Renkler ve zevklerin tartışılabildiği tek ana geldik; evin duvarları nasıl boyanmalı?

Renkler hayatımızdaki en büyük lükslerden biri. Onlara olağan bir şekilde, hayatımızın her alanında alışmış olsak da, söz konusu evlerimizde renk seçimine geldiğinde tereddüt edip, seçimlerimizde kararsız kalabiliyoruz. Yaşam alanlarımızın duvarlarındaki renk seçimi kararı uzun süreli duygularımızı ve hayatımız birebir etkileyen bir karar. Ev duvarları nasıl boyanmalı , kararlar nasıl alınmalı ve uygulanmalı, bu sezon öne çıkanlar neler, hemen belirleyelim.

Yılın rengi

Her sezon, hem moda hem de dekorasyon dünyasında, bilir kişiler tarafından bazı akımlar belirlenip öne çıkarılıyor. Evet, pek çoğumuz bu belirlenenleri takip edip trendleri hayatımıza sokmakta gecikmiyoruz. Her dönemin ayrı bir güzelliği var. Esen rüzgâr bizi nereye götürürse hem giysilerimiz hem de yaşam alanlarımızda modayı takip eden gözümüz mutlaka etrafımızdan da takdir toplayacaktır. Özetle Pantone’nin o sene için belirlediği renk sizi yaşam alanınızda iyi hissettirecekse, neden olmasın? Pantone 2018 rengi ultra mor, çok anlamda iyi hissettiren, sanatsal ve duygu yüklü bir renk. Kolları sıvayıp evde bazı alanlara bu rengi uygulamakta hiçbir sakınca yok.

Dönemler ve renkler

Belki de bazı dönemlere hayran ve bu dönem işlerini evde kullanmaya tutkun kişilersiniz. Sizi kimse engelleyemez. Karakteriniz ve ruhunuz sezonlar ötesi düşünerek belli başlı dönemlere tutkuyu yansıtmak istiyorsa, evinizin duvarlarında da bu kararı uygulamaktan çekinmeyin. Retro ve vintage mobilyalarla uyum sağlayacak renkleri dönem trendleriyle kurgulayın ve isteklerinizi dizginlemeyin. Sezon renklerini ev duvarlarına uygulamadığınız için sizi kimse yargılamayacak. Evet pembe belki de geçen sezonun rengi ama siz böyle hissediyorsanız bundan kime ne?

Renkler ve yönelimleri

Her şey bir yana, renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini unutmayın. Renklerin belli başlı yerlerde özellikle kullanılmalarının bir anlamı var. Toplu kullanılan alanlardan bir örnek verelim; hızlı yemek yenen ve çabuk servis yapılan büfelerin pek çoğunda kırmızı ve turuncu renklerin kullanılmasının bir sebebi var. Bu tonlar iştah açar ve çabuk tüketime yöneliktir. Hızlı servis gerektirdiği için hızlı tüketim getirir ve mekânın kâr etmesini sağlar. Bu örneği akımızda tutarak yaşam alanına geri dönelim.

Renklerin anlamı

Yatak odanızda sizi sakin hissettirecek ve uykunuzu yüksek kaliteye taşıyacak bir renk boya arıyorsanız, mavi ve tonları arasında gezinebilirsiniz. Mavi tonları düşleri yükseltir, ruhu sakinleştirir ve huzur verir. Uykunuz bu sayede daha derin olur ve yatak odası da amacına böylelikle hizmet etmiş olur. Evin her alanında önceliklerinizin ne olacağına karar verin ve renkleri araştırın. Böylece yanlış yapma ihtimaliniz neredeyse sıfır.

Zemin ve duvarlar

Zeminde ne kullanıldığının önemli olduğunu unutmayın. Seçtiğiniz parke, seramik ve halılar evin duvarları için yapacağınız renk seçimleri için önemli. Ahşap parke tonları duvarda hemen hemen tüm renklerle uyumludur. Fakat birbirine yakın renklerde tonları doğru seçmeye dikkat edin. Ağaç parkelerin tonları birbirinden oldukça farklıdır. Tüm renklerin güzelliklerini ortaya çıkaracak doğru seçimler için örnek parçaları eşleştirip kendi gözlerinizle görmeniz uygulamadan önce isabet olacaktır.

Dekorasyon çok önemli

Sahip olduğunuz mobilyalardan ve zevklerinizden vazgeçmeyin. Onlarla mutlu olacaksanız, elinizdeki parçalara uyumlu duvar renkleri belirleyin. Hatta belki de özel köşeler yaratıp sevdiğiniz mobilyaları öne çıkarmak için özel renkler seçin. Unutmayın tek renge mahkûm değilsiniz. Bütün salonda bir renk kullanıp yemek bölümünde mobilyalarınıza uyan farklı bir renk kullanabilirsiniz. Ya da oturma köşenizde sevdiğiniz dönem mobilyalarına uygun mobilyalar seçin. 1970’lere ait parçalarla dönemin öne çıkan hardal tonlarını kırık beyaz ile birleştirip bir dönem havası yaratabilirsiniz. Belki de 80’lerin parçalarını bordo ve yeşil tonlarla bir araya getirip tutkunuzu ispat edebilirsiniz.

Baskın renkleri doğru kullanın

İddialı renkler geniş hacimlere fazla gelebilir. Dar alanlarda daha koyu tonlar ya da çok çarpıcı renkleri kullanın. Fakat ışığa daha fazla ihtiyaç duyan dar alanları boğmamaya dikkat edin. Geniş alanlarda ise iç açan ferahlatıcı sakin tonlar işinizi kolaylaştırır bunu unutmayın. Tavanları mümkün mertebe açık tonlarda boyamak hacmi genişletir bunu da not alın.

Boyutları hissedin

Kiriş ve kolonlarla dolu bir iç mekânda bir rengin farklı tonlarını yapının farklı şekillerinde uygulamayı deneyin. Böylece hem hacimde haraket yakalamış hem de farklılaşmış olursunuz. Son olarak da uygulanan tüm renklerin geri dönüşü olduğunu bilin ve paniğe kapılmayın. Renklerin kaç kat uygulandığı da önemli. Fakat ne olursa olsun dilediğiniz zaman başka renkler deneme şansınız her zaman var. Cesur olun ve denemekten vazgeçmeyin.