En Romantik Balkonlar İçin 7 Dekoratif Fikir

En Romantik Balkonlar İçin 7 Dekoratif Fikir

Güzel havaların başımızı döndürmeye başladığı günler hızla artarken, evlerde balkonda vakit geçirmek için daha sık fırsat yaratıyoruz kendimize.

Balkonlarımızı kış günlerinin zorlu şartlarından arındırıp temizlerken, gerekli bakımları yaparken, bir yandan da yepyeni bir stil çalışması yapabiliriz. En romantik balkonlar için dekoratif fikirler, pozitif bahar günlerine başlarken hepimizin ruhuna iyi gelecek.

1. Balkon ve büyüklüğü

Şehir yaşamlarının modern zamanlarında, evler eski yıllara oranla biraz daha ufak, pratik amaçlarla kurgulanmış ve çok daha fonksiyonel. Kalabalık şehir yaşamının mecbur bıraktığı bu nispeten küçük hacimler, elbette balkonlara da yansıyor. Fakat bunu bir dezavantaj olarak görmemeli. Balkonunuz küçük de olsa, gerekli ve özenli bir çalışmayla tam da sizin istediğiniz havaya kavuşabilir. Hatta küçük olması daha samimi bir hava yaratma adına avantaja bile dönüşebilir. Bu sebeple çok büyük mobilyalar yerine, ufak boyutlu sıcak parçalar seçin, katlanabilir mobilyaların avantajları sizin yanınızda olacak.

2. Çift fonksiyonlu parçalar

Balkonda kullanacağınız mobilyaların çift fonksiyonlu olması işinizi kolaylaştırır. Örneğin; içine balkonda kullandığınız yastık ve minderleri, tekstilli tüm ürünleri istifleyeceğiniz sandıklı bir oturma grubu, hem alandan tasarruf etmenizi hem de eşyalarınızı tüm hava koşullarından ve dış etkenlerden korumanızı sağlar.

3. Tabiat ve romantizm

En içten gelen ve doğal romantizmin cevap kesin; tabiat. Yerinizin müsaitliğine göre, zeminden gökyüzüne uzanan dev saksı bitkileri, balkon demirlerine asılacak renkli ve sarkan çiçekler, duvar bitkileri gibi pek çok seçeceği değerlendirin, hava koşullarına uygun tüm fırsatları değerlendirin.

4. Romantik balkonlar için dekoratif fikir: Dışarda bir salon

Balkonunuza evin içine yaptığınız muameleyi yapın ve onu sıcacık, romantik bir alana dönüştürmek için çalışın. Rahat, yumuşak bir oturma grubu, yumuşak yastıklar ve yer minderi, halı ya da kilim kullanın. Mis gibi havanın tadını salon rahatlığında çıkartın.

5. Manzaraya göre…

Eğer iyi bir manzaranız varsa, balkonunuzun düzenini mutlaka manzara yönüne doğru kurgulayın. Manzara yönüne bakan rahat sandalye ya da koltuk, manzaraya karşı keyif yapabilmek için mini bir sehpa, uzanma koltuğu ya da minder, alanınıza göre belirleyeceğiniz seçenekleri değerlendirin. Dışardan görülmeyecek kendinize özel bir alan yaratmayı atlamayın.

6. Dış aydınlatmalar

Balkonda standartların dışına çıkın ve mesela tavana görkemli ve büyük bir aydınlatma takın. Şerit top lambalarla balkon demirlerini sarın, bitkilerin etrafına güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmalar yerleştirin. Farklı düşünerek, aydınlatmalarla ortamı olduka romantik bir hale getirebilirsiniz. Zeminde kullanılacak büyük fenerleri de unutmayın.

7. Bir tatil havası

Her balkona çıkışınızda kendinizi tatile gelmiş gibi hissetmek isterseniz ve yeriniz de müsaitse hamak, minder ve şezlong gibi parçalar da kullanabilirsiniz. Serin bahar ve yaz gecelerinde ısınmak için küçük bahçe şöminesi gibi parçalar da romantizmi kuvvetlendirecektir.