Duvarlarınızı Hareketlendirin: Çerçeve Seçme ve Yerleştirme Sanatı

Duvarlarınızı Hareketlendirin: Çerçeve Seçme ve Yerleştirme Sanatı

1840
main

Çerçeveleri duvarlarda kullanmak, üzerine düşünüp plan yapılarak hareket edilmesi gereken bir uygulama. İpuçları ise burada!

Sevdiklerinizle en güzel anlarınızı anlatan fotoğraflar, size ilham veren görüntüler ve sanat eserleri evinizde duvarlarınıza yerleşmek için sıralarını bekliyorlar. İşte duvarlarınızı hareketlendirmek için çerçeve seçme ve yerleştirme sanatı hakkında birbirinden güzel ipuçları…

Aynı çerçeveden çoklu kullanım

Bir duvarı galeri duvarı olarak kullanın. Aynı çerçeveden bir kare ya da bir dikdörtgen oluşturacak sayıda simetrik olarak yerleştirin. İçine yerleştireceğiniz resimlerin hepsi siyah-beyaz ya da hepsi renkli olabilir.

Aynı tip çerçeve ve farklı boyutlar

Aynı tip çerçevenin farklı boyutlarıyla yine bir kare ya da dikdörtgen şema oluşturacak şekilde duvarınızı doldurun.

Birlikte bir karmaşa

Yine aynı tip çerçevelerin farklı boyutlarıyla bir arada bir kullanım kurgulayabilirsiniz. Düzensiz gibi gözükse de kendi içinde bir birlikteliğe sahip yerleştirme hedefleyin.

Yatay ya da dikey bir düzen

Aynı çerçeveden birkaç adet yan yana yatay ya da dikey yerleşimi de oldukça şık bir seçim. Eğer dar bir duvar bölümü söz konusuysa dikey, geniş bir alan söz konusu ise yatay bir yerleşim tercih edebilirsiniz.

Biraz doğaçlama

Tüm çerçevelerinizi asmak zorunda değilsiniz. Bazı çerçevelerinizi asıp, bazılarını da zeminde duvara dayalı bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle büyük ölçülü çerçeveler için alternatif bir kullanım olacaktır bu.

Eklektik bir seçim

Sıra en zoru ama en eğlencelisinde. Eğer stilinizde bir eklektik bir tavır varsa bu seçimi yapabilirsiniz. Hepsi birbirinden farklı tip ve ölçüde çerçeveyi birlikte kullanın. Burada dikkat etmeniz nokta; yine bir küme oluşturacak şekilde hareket etmek.

Bir duvar dolusu

Koridor ya da antre için birebir bir öneri. Komple bir duvarı çerçevelerle kaplayabilirsiniz. Yerleşim için öncelikle çerçevelerinin boyutunda kağıtlar kesip yerde ya da duvara yapıştırarak yerleştirin ve konumlarını planlayın. Böylece hata yapma şansını ortadan kaldıracaksınız.

İlgili Yazılar