Dünya Çevre Günü’ne Özel: Evinizde Ekolojik Yaşam Alışkanlıkları

Dünya Çevre Günü’ne Özel: Evinizde Ekolojik Yaşam Alışkanlıkları

Evinizde ekolojik yaşam alışkanlıkları edinmeye ne dersiniz?

Ekolojik yaşam nedir? İşe başlarken öncelikle bu soruyu yanıtlamak gerek. Her gün her anlamda tükettiğimiz dünyamızın, aldıklarımızın yerine koyma gücü gün geçtikçe azalıyor. Bu tüketimin uzun vadede yaşamı tehdit etmemesi adına, bizim de üzerimize düşenleri planlayıp uygulamaya almamız gerekli. Peki bu ekolojik yaşam seçeceği içinde ne gibi uygulamalar var biliyor musunuz? Hemen listemizi sizinle paylaşalım ve birlikte uygulamaya başlayalım. Dünya Çevre Günü, hepimizin girişimleri ile dünyanın dört bir yanında kutlansın.

Ev koşulları ve izolasyon


Öncelikle yaşadığınız, yaşayacağınız evin koşulları çok önemli. Örneğin iyi bir yalıtıma sahip olması, ısınma giderlerinin düşmesine ve enerji tüketiminin azalmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple doğru ısı ve su izolasyonu, mantolama gibi seçenekleri evinize yerleşmeden mutlaka göz önünde bulundurun. İçinde bulunduğunu ev için de iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

Az enerji tüketmeye devam


Evde geçirdiğiniz vakit içinde, kullanmadığınız bölümlerde bulunan aletleri kapatın ve hatta fişten çekin. Kullanılmıyor gibi gözükselerde elektriğe bağlı oldukları anlarda enerji harcamaya devam ediyor olabilirler. Bu tasarruf için aletleri direkt olarak prize bağlamak yerine açma kapama butonu bulunan uzatma kabloları ya da çoklayıcılar tercih edebilirsiniz. Evden çıkarken de her şeyi kapatmak en iyisi.

Aydınlatmada değişim


Hali hazırda kullandığınız ampulleri, kompakt floresan tipi ampullerle değiştirerek hem evinizde elektrik tasarrufuna gidebilir hem de ampüllerden yayılan sera gazının atmosfere karışmasını bir nebze olsun azaltmış olursunuz.

Su tasarrufu


Su, hayatımızdaki ihtiyaç listemizde en üst sırada. Yakın bir gelecekte onunla ilgili bir sıkıntı yaşayacağımız konuşulurken, bu konuya kayıtsız kalmamak mümkün değil. Su tasarrufu için, evdeki su sistemine arıtma cihazı bağlayabilir ya da içme suyumuzu sürahi sistemi içinde muzluk suyundan filtreleyerek tüketebiliriz. Evlerde uygulanması oldukça basit seçimler.

Doğal temizlik ürünleri


Evde doğal temizlik için iki seçenek var önümüzde; biri malzemeleri tamamen evde bizzat kendi çabalarımızla üretmek, diğeri de bilinçli bir şekilde doğal temizlik ürünleri satın alıp kullanmak. İkinci seçimin hepimiz için çok daha kolay ve hayat kurtarıcı olduğu kesin.

Çöpleri ayırın


Çöplerinizi mutlaka ayırın. Geri dönüşüm için, cam, kağıt ve plastik malzemelerin ayrı bir şekilde atığa dönüşmesi ve hatta plastiğin mümkün mertebe tüketilmemesi en doğrusu. Plastik poşetlerle alışveriş yapmak yerine bez torbaları yanınızda taşıyın. Organik atıklarınızı da kompost yaparak yeniden değerlendirebilirsiniz. Ve evinizden sakın bitkileri eksik etmeyin.