Dondurulmuş Gıda Nasıl Çözülür & Nasıl Pişirilir?

Dondurulmuş Gıda Nasıl Çözülür & Nasıl Pişirilir?

4122

Derin dondurucuda et, meyve ve sebzeleri nasıl saklamalı? Çözdürürken nelere dikkat etmeli ve nasıl pişirmeli? İşte detaylar!

Evde vakit geçirirken en keyifli şeylerden biri mutfağınıza bol zaman ayırmaktır. Bu kış birçoğumuzun denemiş olduğu evde ekmek yapımı konusunda ihtiyacınız olabilecekleri keşfetmek için Evde Ekmek Yapanların İhtiyaç Duyacağı 13 Malzeme yazımızı tıklayın. Eğer evinizde stoklar yapmak ve derin dondurucunuzu doldurmak istiyorsanız da bu yazımızın devamına göz atın. İşte dondurulmuş gıda nasıl çözülür ve nasıl pişirilir sorularının yanıtları…

Dondurulmuş gıda çözdürme yöntemleri

Tüketeceğiniz besinlerin sağlıklı olması açısından dondurulmuş gıda nasıl çözülür sorusunun yanıtları büyük önem taşır. Öncelikle dondurulmuş gıdalar nelerdir sorusunun yanıtı olarak bu yazımızda et ürünlerinin yanı sıra dondurulmuş meyve ve sebzelerden de bahsedeceğimizi hatırlatalım. Bu gıdaları çözdürmek için birçok farklı yöntem vardır. Aynı zamanda her besin için daha makul olan farklı metodlar vardır. İşte onlardan birkaçı:

– Bu yöntemlerden biri buzdolabında bekletmektir. Dondurulmuş gıdanızı buzluktan alıp buzdolabına koymanız, uzun bir sürede çözülmesine neden olacaktır. Ancak özellikle hamur işleri ve dondurulmuş etlerde en sağlıklı ve en ideal sonucu veren metod olacaktır.

– Bir diğer dondurulmuş gıda çözdürme yöntemi de mikrodalgada ısıtmaktır. Özellikle tavuk, et, balık ve hamur işi gibi gıdalar için ideal olan bu metodu uygularken dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Bunlardan en önemlisi ise gıdaları olması gerekenden fazla ısıtmak ve bakteri üremesi ile birlikte gıda zehirlenmesine yol açmak…

– Şimdi de dondurulmuş gıda çözülmesi için bir diğer yöntem olan soğuk su banyosundan bahsedeceğiz. Donmuş gıdanızı poşediyle birlikte soğuk suyun içine koymanız ve bu suyu her yarım saatte bir değiştirmeniz ile maksimum iki saat içerisinde gıdanızı çözdürmüş olursunuz. Buzdolabına nazaran daha hızlı bir yöntemdir.

– Son olarak en hızlı yöntem olan sıcak su banyosu ile çözdürme yöntemine bakalım. Genelde et ve tavuk ürünleri için uzmanların önermediği bu yöntemde illa yapılacaksa, etlerin maksimum 2 buçuk santimetre kalınlığında olması ve 39 derece suda bırakılması gerekiyor. Bu kuralların aşılması durumunda yine bakteri üremesine neden olabilecek bu yöntemi sebzelerde uygulayabilirsiniz.

Dondurulmuş gıda nasıl pişirilir?

Sıra geldi dondurulmuş gıdaların pişirilmesi konusuna. Öncelikle meyve ve sebzelerin çözülme esnasında vitamin kaybına uğramaları ihtimalinin yüksek olduğunu hatırlatalım. Bunu önlemek için özellikle sebzeleri çözülür çözülmez pişirmenizde fayda vardır. Dolayısıyla sebzeleri dondururken pişireceğiniz boyutlarda keserek ve porsiyonlayarak dondurmanız mantıklı olacaktır. Eğer et ya da tavuk ürünlerini çözdürmek istemiyorsanız direkt pişireceksiniz demektir. Bunun için de kısık ateşte pişirmeniz gerekecektir. Unutmayın ki dondurulmuş gıda tüketiminde risk her zaman vardır. En büyük risklerden birisi de pişmiş et, vb yiyeceklerin tekrar dondurulmasıdır. Pişirdiğiniz eti tek seferde tüketin. Tekrar tekrar tüketmeniz durumunda zehirlenmeye yol açabilir.

Dondurulmuş gıda nasıl taşınır?

Eğer yola gidecekseniz ve dondurulmuş gıda ürünleri yanınızda götürmek istiyorsanız onları en ideal yöntemlerle taşımanız gerekecektir. Bunun için en önemlisi bu gıdaları içine koyacağınız ekipmanlar olacaktır. Strafor ya da köpük kutular ısı izolasyonu açısından mantıklı bir çözüm olabilir. Bu kutuların ya da benzer şekilde izolasyona sahip çantaların içerisinde buz kasetlerinden atarak soğukluğu sağlayabilirsiniz. Ama daha çok tercih edileni taşınabilir buzluklardan edinmeniz olacaktır. Bu şekilde dondurulmuş gıdaları kolayca taşıyabilirsiniz.

Dondurulmuş gıdalar nasıl saklanır?

Dondurulmuş gıdaların saklanması konusunda en önemli detay çözülmeden buzluğa konuluyor olmalarıdır. Gıdaların çözülmemesi için de derin dondurucuda -18 derecelik bir ısı gereklidir. Bu şekilde besin değerinde kayıplar yaşanmayacak ve bozulmanın önüne geçilecektir. Etleri 2-3 ay, sebze ve meyveleri 8-9 ay süresince bu ortamda saklayabilirsiniz.

Dondurulmuş gıda neden tekrar dondurulmaz?

Son olarak dondurulmuş gıda neden tekrar dondurulmamalı sorusunun yanıtına bakalım. Dondurulduktan sonra çözülen gıdalar bakteri üretmeye başlar ve bunu tekrar dondurmanız durumunda gıda zehirlenmelerine yol açabilir.