Döküm Tencereler ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Döküm Tencereler ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

3276

Yemeklerinizin hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olmasını sağlayan, hiçbir kanserojen içermeyen ve uzun ömürlü olmasıyla bilinen demir döküm tencere ve tavalar hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar burada!

Döküm Tencere Nedir?

Ham maddesi demir olan bu döküm tencere ve tavalar hiçbir kimyasal içermemeleri ile öne çıkarlar. Diğer tencerelere göre daha sağlıklı ve daha lezzetli sonuçlar yaratırlar. Çok dayanıklı olmaları nedeniyle uzun süreler kullanılırlar.

Döküm Tencerenin Özellikleri

Aşağıda demir döküm tencere avantajlarından detaylıca bahsediyoruz. Ama öncesinde temel özelliklerine kısaca değinelim dedik. En büyük temel özelliği, yüzyıllardır kullanılan bir mutfak gereci olması ve kanserojen hiçbir madde içermiyor oluşudur. Aynı zamanda yemeklerinize gerek ufak bir demir takviyesi yaparak sağlık katar, gerekse harika bir aroma! Isıyı homojen bir şekilde dağıtmasıyla da yemeklerinizde harika sonuçlar elde etmenize yardımcı olan döküm tencereler ısı kayıplarını da önler. İyi bakmanız durumunda sahip olabileceğiniz belki de en uzun ömürlü mutfak ekipmanıdır.

Döküm Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Döküm tencere satın alırken dikkat etmeniz gereken şey saf ya da kaplama olup olmamalarına bakmaktır. Üzerinde hiçbir kaplama bulunmayan en sağlıklı modeller saf döküm tencere ve tavalardır. Onlar dışında seramik ve emaye kaplama döküm tencere modelleri de bulunur. Seramik olanlar 200’den fazla ısıya maruz kalınca ya da çatlaklar nedeniyle paslanmaya maruz kalınca zararlı kimyasalları açığa çıkarabileceği için aynı sağlıklı özellikte değildir. Emaye kaplamalar ise deformasyona uğrasalar bile zararlı olmadıkları için kaplamalar arasında tercih edilen modeldir.

Eğer döküm tencere markaları merak ediyorsanız da size önerimiz GittiGidiyor’da bulabileceğiniz Schafer, Silver, Berghoff, Taç, Gülsan, Korkmaz, Tefal, Staub, Falez, Hecha, Lava, Sürel ve Noral gibi markalardır.

Döküm Tencere Nasıl Kullanılır?

Döküm tencereler ister ocakta ister fırında kullanılır. Kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç temel detay vardır. Bunlardan biri olabildiğince asidik gıdaları bu tencerede pişirmekten sakınmanız olacaktır. Çizilmeler zor olsa da yine de metal çatal, kaşıkları bu tencerelere değdirmemeye özen göstermeniz de bir başka detaydır.

Döküm Tencere Kullanmanın Avantajları

Döküm tencere ve tavaların en büyük özelilklerinden biri ısıyı daha uzun muhafaza etmeleridir. Dolayısıyla yavaş pişen yemekleri daha az enerji tüketerek pişirmeniz bu tencereler sayesinde mümkündür.

Döküm tava ve tencereler yapışmaz bir yüzeye sahip oldukları için daha az yağ ile yemekler hazırlamanıza yardımcı olurlar.

Teflon tencere ve tavalara göre en büyük avantajı kimyasal içermiyor oluşudur. Döküm tencere ve tava modelleri bu anlamda sağlığınız için son derece faydalıdır.

Diğer birçok tencere ve tava modelinde dert olan çizilme konusu, döküm tencerelerde söz konusu değildir. Bu tencere ve tavalar kolay kolay çizilmeyen maddelerden üretildikleri için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Aynı zamanda bu sağlam malzemesi gereği yıllarca eskimeden kullanılabilir.

Döküm tencerelerin bir diğer avantajı da fırına dayanıklı olmalarıdır. Dolayısıyla fırında tepsi yerine bu döküm tencere modellerini kullanabilirsiniz.

Eğer döküm tencere sağlıklı mı diye merak ediyorsanız size ilginç bir avatajından daha bahsedebiliriz. Döküm tencerelerde, sağlığınız için son derece faydalı olan demir bulunur. Yemeğiniz pişerken de bu demir yemeğe karışmış olur. Elbette ki günlük demir ihtiyacınız karşılanmaz, ancak az da olsa demir alıyor olmak sağlığınız için faydalı olur.

Döküm tencereler ve tavalar birçok farklı pişirme ekipmanından da kurtulmanızı sağlayabilir. Unutmayın ki döküm tavalarda sadece et ürünleri değil, kekler, ekmekler, birçok tatlı, krepler, omletler, menemenler de pişirilebilir.

Eğer yemeklerinizi sofrada uzun süre soğuk bir şekilde tutmak istiyorsanız da yine bu döküm tencere ve tavalar işe yarayacaktır. Buzdolabında tuttuğunuz soğuk yemekleri sofranıza bu tencereler ile servis edin. Tam tersi, yemeklerinizin uzun süre sıcak kalması için de ideal bir servis ekipmanına dönüşebilir.

Diğer tencere ve tavalara göre dökümlerin bir avantajı da kolay temizlenebilir olmasıdır.

Döküm tencere ve tavaların bir diğer avantajlı yanı da pişme esnasında ısıyı eşit şekilde yaymasıdır.

Döküm Tencere Yemekleri

Şimdi de gelelim döküm tencerede ocakta yemek neler yapılabileceği konusuna. Demir döküm tencere modelleri en çok et yemeklerinde kullanılır. Et yemeklerinin tadını daha da güzelleştirmesiyle bilinen döküm tencere ve tavalar bunu oluşturdukları ince tabaka ve bu tabaka sayesinde etin suyunu içine hapsetme yeteneği ile başarıyor. Et yemeklerinin yanı sıra sebze yemekleri de döküm tencere ve tavalarda yapılmak için idealdir. Sebze yemekleriniz düşük ısıda, ağır ağır pişer; çok lezzetli bir aromaya ve lezzete sahip olur. Döküm tencere ve tavalarda ekşi mayalı ekmekler, brownie’ler, krepler, kekler de yapabilirsiniz. Aynı zamanda omletlerinizde de bu tavalar sayesinde harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Döküm Tencere Nasıl Temizlenir?

Döküm tava ve döküm tencere temizliği onların uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir. Onların temizliği konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç detayı hatırlatalım. Öncelikle tencere ve tavanızı temizlemeden önce mutlaka soğumaya bırakın. Sıcakken yıkamamaya özen gösterin. Soğuduktan sonra içerisine biraz sıcak su koyun ve bekleyin. Bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla ve bulaşık deterjanıyla temizleyin. Duruladıktan sonra fazla olan suyunu havlu peçeteyle alın. Bu temizlik işleminin yanı sıra, döküm tencere ve tavaların düzenli olarak “seasoning” isimli bakım işlemini görmeleri gerekir. Bunun için yapmanız gereken şey temizlenmiş ve durulanmış, kağıt havluyla fazla suyu alınmış tencerenin içini zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi ısıya dayanıklı bir yağ ile yağlayın. Fazla yağı yine havlu peçete ile alın. 180 ila 200 derece arası ısınmış bir fırının içerisinde bir saat ters şekilde bekletin. Bir saatin sonunda fırını kapatın ve fırının içinde yaklaşık bir buçuk saat dinlendirin. Bu işlem onların çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır. Hatta döküm tencere ilk kullanımı öncesinde de bu fırınlama işlemini yapmanız önerilmektedir.