Alışveriş Rehberi: Ütü Zamanı

Alışveriş Rehberi: Ütü Zamanı

992

Ütü yapmak için ayırdığınız zaman boşa gitmesin, size en uygun ütü modelini seçin.

Evin demirbaş parçalarından, kadın-erkek herkesin kullandığı bir alettir ütü. Giysilerimizin tüm güzelliğini ve temizliğini asıl ortaya çıkaran şeydir. Ütünün uygulaması incelik ve özen ister, zaman alır, belki de bu sebeple ev işleri arasında en çok vakit ve çaba harcananadır. Bu sebeple özellikle işinizi kolaylaştırcak bir ütüye sahip olmanız önemlidir. Kullanım sıklığı ve amaçlarına göre farklı ütü modellerine göz atalım.

Hızlı ve buharlı


İnsanoğlunun kıyafetlerinin buruşukluklarını açma ve düzeleştirme ihtiyacı duymasıyla birlikte ilk ütünün icadı ortaya çıkmış. İlk başlarda ateşte ısıtılan plaka ve taşların maşa yardımıyla tutulup giysilerin kırışık yerlerinde gezdirilmesi mantığıyla uygulanmış ütü. 1700’lü yıllara dayanan bu uygulama ısı ile kırışıklık açma mantığının en ilkel versiyonu. Günümüzde yine ısı mantığı ile çalışan elektrikli ütülerin hepsinde rezistans ve termostat bulunur. Rezistans elektriğin ısıya dönüşmesini sağlarken termostat da ısının sabit kalmasını ve sürekliliğini sağlar. Bu mantıkla en basit haliyle hızlı ve buharlı bir ütü, ütü yapmaya sık sık zaman bulamayan ve biriktirip topluca ütü yapanlar için ideal olacaktır.

Seramik ve teflon taban


1800’lü yıllarda, bugün kullandıklarımız gibi elektrikle çalışan modern ütüyü Amerikalı Henry Seely icat eder. Öncesinde, plaka ve taşların ısıtılarak uygulandığı ütü işleminin zorluğu böylece ortadan kalkmış olur. Ütü yapmaktan sıkılanlar için geçmişi düşünüp eski yöntemlerin zorluğunu tahayyül etmek teşvik edici olabilir. Henüz buhar özelliği eklenmemiş bu ilk elektrikli icat için en önemli nokta tabanında ısınan bir tabaka bulunması. Bugünün ütülerinde en ideal taban özelliği; giysi üstünde kolayca kayabilen seramik ya da teflon taban plakasıdır.

Buhar kazanlı modeller


1926 yılında buharlı ütünün icadıyla birlikte ütü yapmak neredeyse yarı yarıya daha az çaba ve zaman almaya başladı insan hayatında. Günümüzde gelişen teknoloji ile çok daha ileriye taşınan bir gelişme ile ütü, kazanlı ütü modeli ile yoğun buhar salınımı sağlayarak kırışıklıkları hızlıca ve derinden açarak hayatlarımızı kolaylaştırıyor. Buhar kazanlı ütü, bir profesyonel gibi ütü yapabilmek ve jilet gibi pürüzsüz giysiler giymek için ideal.

Bunu da okuyun: Erkeklere Özel: Mükemmel Gardıroplar İçin 8 Düzenleyici Tüyo
Doğru yöntemler ile gardrobunuzu optimize edin, kıyafetlerinizin kontrolü sizin elinizde olsun. Böylece hem zaman hem de yer kazanın!

Seyahat için


Ütü sadece evde ihtiyaç duyduğumuz bir alet değil. Seyahatlerde, valiz içinde kırışan ya da taşınırken şekli bozulan giysiler için taşınabilir ve buharlı ütü de hayat kurtarıcı niteliğinde. Az yer kaplayan ve valize rahatça sığan, kolay taşınabilir ve hafif modeller mevcut.

Askıda ütü


Bir diğer hayat kolaylaştıran ürün ise; askıda ütü. Bir ütü masasına ihtiyaç olmadan askıda kolayca ütü yapmayı sağlayan ve buharla kırışıklıkları açan bu modeller özellikle az zamanı olanların tercihi.