Doğru Çalışma Masası Nasıl Seçilir?

Doğru Çalışma Masası Nasıl Seçilir?

907

Hayatımızın çoğu vaktini geçirdiğimiz çalışma masalarını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

İster ev ister ofis için olsun, çalışma masası hizmet ettiği amacın ihtiyaçlarına mutlaka uymalıdır. Yani çalışma masası sizin onu kullanabileceğiniz en basit ve sağlam haliyle, konforlu ve kullanışlı olmalı. Hangi çalışma masası modelini ne sebeple tercih etmeniz gerektiğini, ihtiyacınız olan modeli nasıl seçeceğinizi anlatacağız şimdi. Hem iş yeri hem ev hem profesyonel hayat hem de okul zamanında en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan çalışma masası nasıl seçilir?

İşe göre masa

Çalışma masası, üzerinde hangi işi yapacağınıza bağlı olarak model değişikliği gösterir. Örneğin büyük kağıtlar ve çizim ekipmanları kullanacak bir mimar için ufak bir masa söz konusu bile değil. Üzerinde yapacağınız işin içeriği ve malzemeleri çalışma masası seçimini doğrudan etkiler.

Depolama ihtiyacı

Çok fazla aksesuara ihtiyaç duyulan bir çalışma ritüeliniz olacaksa çekmeceleri ve rafları bol olan bir modeli tercih etmenizde fayda var. Böylece kullanmadığınız sırada tüm ekipmanınız el altında sizi engellemek yerine saklı durur ve hem de göze derli toplu görünür.

Odanın büyüklüğü

Tüm odayı kaplayacak ya da odada geçişi engelleyecek bir masa istemeyeceğiniz gibi tam terci ufak ve işinize yaramayan bir masa da tercih etmezsiniz. Bu sebeple hem ihtiyaçlarınıza göre büyüklükte bir masa olması gerekliliği ile birlikte içinde bulunduğu ortama da oranlı olmalı. Eğer alan dar ama sizin ihtiyacınız orta ya da büyük bir masa ise, açılıp kapanabilen masa de tercih edebilirsiniz.

Konfor ve estetik

Çalışma masanızı ev ya da ofis için seçip seçmeyeceğiniz önemli. Hatta ofis için seçeceğiniz masanın misafir ya da müşteriler tarafından görünüp görünmeyeceği de. Eğer görüşe çıkacak bir çalışma masanız olacaksa konforla birlikte estetiği de ön planda tutmalısınız.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Ofis Sandalyeleri

Çalışırken uzun saatler geçirdiğiniz ortam, konsantrasyonunuza uygun ve en önemlisi de konforlu olmalı. Bu noktada ofis mobilyaları hayati önem taşıyor.

Diğer mobilyalarla uyumu

Çalışma masanızın içinde bulunacağı bölümdeki diğer mobilyalarla uyumunu sakın atlamayın. Ve hatta duvar rengi, zemin malzemesini de hesaba katın.

Doğru ölçüler

Ergonomik olarak belli başlı tasarım ölçüleri vardır. Bu standart ölçüler sayesinde mobilyalar insan kullanımı için uygun ve konforludur. Bu ölçüleri uymayan fazla yüksek ya da alçak modelleri sakın almayın. Eğer masanın ölçüleri uygun değilse seçtiğiniz çalışma sandalyesi de masayla uygun olmaz.