Doğalgaz Faturanızı Düşürün: Oda Termostatları

Doğalgaz Faturanızı Düşürün: Oda Termostatları

Termostat nedir ve ne işe yarar? Oda termostatları doğalgaz faturalarında nasıl tasarruf etmemizi sağlar? Sizin için en ideal termostat modeli hangisidir? Yanıtlar bu yazımızda!

Isı kontrolüne yardımcı olarak doğalgaz faturalarında tasarruf etmenize yardımcı olan termostatlar özellikle kış aylarında her eve lazım. Git gide artan zam oranlarıyla birçoğumuzun ev bütçelerinin önemli bir oranını dolduran doğalgazı daha verimli kullanarak enerji tasarrufunda bulunmak istiyorsanız termostat modelleri hakkında hemen bilgi sahibi olmanızı öneririz. İşte karşınızda GittiGidiyor’dan oda termostatları hakkında bir alışveriş rehberi!

Termostat nedir?

Termostatlar ortam sıcaklığını istenilen derecede sabit tutabilmeyi sağlayan kontrol cihazlarıdır. İstenilen sıcaklığa göre elektrik akımını kesme ya da verme işlemlerini uygulayan termostat aslında buzdolabından klimalara, şofbenlerden su ısıtıcılara, fırınlardan saç kurutma makinelerine, birçok cihazda bulunan bir mekanizmadır.

Termostat ne işe yarar?

Termostatın temel görevi az önce bahsettiğimiz gibi sıcaklığı istenilen ölçüde sabit tutmaktır. Dış ortamın sıcaklığını da dikkate alarak sıcaklık seviyesini belli bir aralıkta tutan oda termostatı ısı düzeyi istenilen seviyeye ulaştığında durur, ısı düşmeye başladığında ise yeniden çalışır. Dolayısıyla enerji tasarrufu açısından ekonomik anlamda son derece faydalı bir cihazdır.

Termostat doğalgaz harcamasında nasıl tasarruf etmemizi sağlar?

Günümüz soğuklarında doğalgaz faturalarının birçoğumuzun bütçesinde önemli yer kapladığını biliyoruz. Dolayısıyla bu tip ekonomik çözümler hayat kurtarıcı olabiliyor. Peki termostat doğalgaz harcamasında nasıl tasarruf etmemizi sağlar? Oda sıcaklığı belli bir dereceye geldiğinde cihazı kapatan termostatlar, bu şekilde cihazın daha fazla çalışmasını engellemiş olur ve doğalgaz tüketimini önemli ölçüde azaltır. Size önerimiz, termostatları banyo, mutfak gibi ısı kaynağı olabilecek odalarda değil, salon ve yatak odası gibi alanlarda kullanmanız olacaktır.

Termostat çeşitleri nelerdir?

Oda termostatı modelleri karşımıza mekanik ve dijital olarak çıkarlar. Mekanik oda termostatlarına nazaran dijital oda termostatları daha hassas bir sıcaklık kontrolü yapma özelliğine sahiplerdir. Fiyat olarak ise mekanik oda termostatları daha uygundur. Dijital oda termostatları da aynı zamanda kablolu ve kablosuz olarak karşımıza çıkarlar. Kablolu oda termostatları kullanacaksanız kombi ile termostat arasına bir kablo çekmek gerekir. Kablosuz oda termostatları ise bu anlamda daha özgürdür ve evin her yerinden haberleşme sağlayabilir.

https://www.gittigidiyor.com/isitma-sogutma-sistemi/oda-termostati

Hangi termostat modelini tercih etmeli?

Peki sizin için en ideal termostat modeli hangisi olabilir? İhtiyacınıza yönelik modeli bulmak için aşağıda öne çıkan özellikleriyle birkaç termostat modelini sizlere sunuyoruz:

– Kablosuz bağlantısı ile rahat kullanım sunan ve %20’ye varan enerji tasarrufu sağlayan Buderus RT24

– Kablosuz ve taşınabilir özelliği ile öne çıkan ve LCD ekranında oda ile ayarın sıcaklık gösterimini sunan DemirDöküm RF 6001

– Dijital, programlanabilir ve kablosuz özelliklerinin yanı sıra hassas sıcaklık kontrolü sunan DemirDöküm Exacontrol 7

– Mekanik ve kablolu, aynı zamanda gündüz ve gece konumunda programlanabilme özelliğine sahip DemirDöküm SD2005

– Modülasyonlu ve kablolu, LCD ekranı bulunan ve on-off çalışabilme özelliğine sahip Vaillant VRT 50

– Kablolu ve manuel özellikleriyle bilinen ECA ERT 176 WS

– Dijital ekranı üzerinde mevcut oda sıcaklığını gösteren, tek tuşla istenilen konfor sıcaklığına ulaşma imkanı sağlayan, kablolu ve 0,2 derece hassasiyet özelliğine sahip Syntech SYN 176