Dekorasyonun Olmazsa Olmaz Parçaları Mobilyalar Nelerdir?

Dekorasyonun Olmazsa Olmaz Parçaları Mobilyalar Nelerdir?

Ev ve işyerlerinde uyumun ana parçalarından biri olan mobilyalar her dönem ilgi odağı! Farklı mekan ve zamanlarda tercih edilebilecek mobilya çeşitlerini yakından tanımaya ne dersiniz?

Mobilya türleri; evlerde, ofislerde, işyerlerinde ve pek çok kamusal alanda sıklıkla kullanılır. Öyle ki dekorasyonun kendisini gösterebilmesi için mobilyalar oldukça önemli parçalardır. Farklı renk ve tarza sahip olan birbirinden şık ürünlerle arzu ettiğiniz şık uyumu kolayca yakalayabilirsiniz. Seçim detayları, üretim materyalleri ve tarzlarıyla dikkat çeken mobilya modelleri ile ilgili tüm püf noktaları yazımızda bulabilirsiniz. GittiGidiyor’dan derlediğimiz listeyi inceleyerek aradığınız ürüne kısa sürede sahip olun.

Şık ve İddialı Tasarımlarla Dikkat Çeken Mobilya Türleri Nelerdir?

 Mobilya türleri nelerdir sorusu sıklıkla merak konusu olur. Mobilya türleri isimlerinde ilk akla gelenler Avangarde, Country, Modern, Retro, Chester’tir. Ev için, bahçe için, balkon için ya da ofis için dizayn edilen mobilyalar arasında tarz detayı şüphesiz en önemli faktördür. Spor ve klasik gibi farklı konseptlerde üretilen ürünlerin ortamda kullanılan diğer ürünlerle de uyumlu olması gerekir. Mesela salon için tercih ettiğiniz masa ve sandalye takımı spor bir modelse, koltukların da aynı tarzda olması istediğiniz uyumu yakalamanız için oldukça önemlidir. Mobilyalara verilen isimler genellikle görünümlerinden gelir. Ayrıca üretildikleri malzemelerin dokusu da yine seçeneklere adını veren detaylar arasındadır.

Fransız country tarzı mobilya çeşitleri oldukça geniş bir kesimin yakından tanıdığı modellerin başında gelir. İnce detaylara yer verilmiş olan bu tarzın kendine has işlemeleri görenleri kendine hayran bırakacak türdedir. Yemek odasından yatak odasına, koltuk takımından ünite modellerine kadar pek çok üründe Fransa’nın özel country tarzının esintilerini görmeniz mümkün. Country tarzı mobilya modelleri aslında sadece Fransa’ya özgü bir üretim değil. Başka ülkelerde de country rüzgarının detaylarına denk gelebilirsiniz. Ancak özel Fransız işlemeleri ve estetik ayrıntılar çoğu zaman daha ön plana çıkarak mobilya araştırması yapanları cezbeder.

Ahşabın bütün renklerinin harmanlandığı modeller hem nostaljik hem de modern bir görünümde sunulur. Tek bir üründe farklı tarzları da deneyebilirsiniz. Sofistike yapısıyla her dönem dikkat çekmeyi başaran İngiliz tarzı mobilya dekorasyonu sadeliğiyle göz doldurur. Ürünlerin kullanılacağı ortam mobilya tarzına karar verirken oldukça önemlidir. Büyük odalarda hemen hemen tüm mobilyalar kendini gösterirken, küçük odalarda daha minimalize seçimler yapılması doğru olur. Tabii mobilyalarınızı seçerken ortamın ışık alıyor olmasına ve aydınlık olup olmaması da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü aldığınız mobilyaların kendinizi göstermesi için bu önemli bir detay olarak karşınıza çıkar.

Modernlik Ve Şıklığın Tek Üründe Buluşması

İngiliz tarzı ofis mobilyaları uzun yıllardır pek çok zevke hitap etmeyi başarır. Ferah ortamlara yönelik soft seçeneklerin yanı sıra ışık alma oranı düşük olan ortamlar için de uygun seçenekleri rahatça bulabilirsiniz. Ofis için seçim yaparken öncelik çalışma ortamı olur. Bu nedenle yorucu modellerden ziyade harekete geçiren canlı modellere yoğunlaşmak daha doğru olur. İngiliz stili mobilya sadece ofis ortamında değil evlerde de oldukça sevilir. Doğal renkleri ve sportif tarzı herkesin dikkatini çeker. Ürünlerin dizaynında yeni nesil teknolojilerin de etkisi oldukça fazladır. Ayrıca dönem trendlerini de seçeneklerde fazlasıyla görebilirsiniz. Hayatın her alanında nostaljik tasarımlardan vazgeçemeyen kişilere yönelik olan rustik tarzı mobilya çeşitlerini modern eşyalarınızla rahatça kombinleyerek ortama farklı bir hava katabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda En Sık Yapılan 5 Hata

Özellikle bazı oyma detayların yer verildiği seçenekler nostalji tutkunlarını cezbeder. Rustik dekorasyonlarda hemen hemen tüm detayların ahşap olması ve doğal dokuma kumaşların kullanılması özellikle eski evi olanların ve bu tarzı sevenlerin ilgisini çeker. Özellikle eskitme olarak da bilinen rustik mobilyalar ahşap aksesuarlarla kombin yapıldığında kusursuz bir uyum ve dikkat çekici bir tarz yaratılır. Işıltılı avizeler, köstekli duvar saatleri ve eskitme çerçeveler gibi ortama hareket kazandıran aksesuarlar rustiğin farkını tam anlamıyla ortaya koyar.

Ev Dekorasyonunda En Sık Yapılan 5 Hata

Modern tarz mobilya çeşitleri de rustik kadar tercih edilen bir türdür. Modanın trendleri ve teknolojinin gelişimlerini modern seçeneklerde net bir şekilde görebilirsiniz. Açık kahve, koyu kahve, beyaz ya da siyah renk seçeneklerinin yer aldığı modern mobilyalara giydirilen özel işlemeler hem ferah bir ortam hem de şık bir tarz yaratmanızda size yardımcı olur.

Vintage ve Modern Mobilyalarla Kendi Tarzınızı Yaratın

Yüzlerce farklı seçeneği incelediniz ve bir tercihte bulundunuz. Peki bu seçimi nasıl daha şık ve kullanışlı bir hale getirebilirsiniz? Chester tarzı mobilya seçenekleri özellikle geniş alanlara sahip olan ortamlarda bambaşka bir hava yaratır. Aslında mobilyalar tek başlarına ne kadar şık olsalar da mobilyalarla kullanılan ekstra detaylar ve aksesuarlar tablonun tamamlanmasında büyük rol sahibidir. Mobilya tarzınıza göre bazen bir halıyla bazen bir vintage parçayla evinizi bambaşka bir dizayna sokabilirsiniz. Geçmiş dönemin modern dokunuşlarla farklı bir imaj kazandırıldığı retro tarzı mobilya çeşitlerine kafe gibi topluma açık alanlarda sıkça rastlamak mümkündür.

Ev Dekorasyonunda En Trend Renk Seçimi

Masa, dolap ya da ünite gibi tamamen ahşaptan oluşan ürünler demonte halde elinize ulaşır. Nasıl kurulacağı konusunda telaş yapmayın. Ürünlerle birlikte gelen kurulum kitapçığını inceleyerek ve belirlenen adımları takip ederek kolayca mobilyalarınızı kurabilirsiniz. Uzun yıllardır adeta fırtına gibi esen vintage tarzı mobilya modelleri herkesin dikkatini çeker. Aynı tonlara sahip duvar kağıtları ya da duvar boyaları sayesinde bulunduğunuz alanı ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Vintage modası aynı anda hem geçmişi hem günümüzü hem de geleceği yansıtır. Evinizi dekore ederken vintage seçenekleri inceleyerek yaşam alanınızda sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Evinizin Havasını Değiştirin

Vintage tarzınıza konsol ve dresuarlar ekleyerek modern bir görünüm de yaratabilirsiniz. Geleneksel desenlerle modern tarzda mobilyaların modası hiç geçmez. Modası hiç geçmeyen hatta her dönem daha da fazla ilgi gören bir diğer tür ise avangard mobilyalardır. Avangard seçenekleri fiyat aralıklarıyla da yüz güldürür. Kumaş dokularının bulunduğu ürünlerin leke tutmaz ve sıvı geçirmez özelliği özellikle çocuklu aileler için ilgi çekicidir. Nemli bir bez yardımıyla kolayca temizleye bileceğiniz bu ürünlerle evinizde havalı bir görüntü yaratabilirsiniz. Avangard mobilyalarla yatak odalarında da şaşalı ve sıradışı bir ortam yaratabilirsiniz. Üstelik bu ürünler üzerinden yıllar geçse dahi ilk günkü şık görünümünü korumayı başarır. Mobilya takımı fiyat aralıkları seçeceğiniz tarza, parçaya, detaylara ve markaya göre değişiklik gösterir. Fiyatlar ve ürün özellikleri hakkında çok uzun araştırmalar yapmadan da aradığınız tarza uygun mobilyaları GittiGidiyor üzerinden kolayca bulabilir, şık ve havalı tasarım fikirlerini de inceleyebilirsiniz. Üstelik seçtiğiniz mobilyaları kombin etmeyi düşündüğünüz aksesuar seçeneklerini de kolayca bulabilir ve yaşam alanınıza yeni bir hava katabilirsiniz.