Dar Balkonlar İçin 6 Dekoratif Çözüm Önerisi

Dar Balkonlar İçin 6 Dekoratif Çözüm Önerisi

21425

Dar balkonlar dert değil yeter ki yaratıcı olun ve önerilerimizi takip edin.

Günümüzde alanı en tasarruflu haliyle kullanmak için özenle kurgulanan yaşam alanları, eski zamanların geniş hacimlerine, büyük odalarına, dev balkonlarına sahip değil artık. Balkon; mimari anlamda evlerin hem içinde hem de dışında olmayı başarıp açık hava ile bağlantıyı sağlar ve nefes aldırır. Küçük de olsa evin nefes alma noktası olma özelliğini taşıyan bir balkona sahipseniz şanslısınız. Küçük bir balkonda alanı doğru kullanarak oldukça etkileyici bir kullanım sağlayabilirsiniz. Dar balkonlar için dekoratif çözümler ve yaz günlerine keyifli bir hazırlık için yazımıza başlayalım.

1. Konforumuzu düşünelim

Dar bir balkonda önceliğimiz konforlu vakit geçirilecek bir alan yaratmak olduğu için öncelikle kaç kişilik bir konfor alanı yaratmak istediğinize karar verin. Alt kısmı depolama alanı olarak kullanılacak bir divan her zaman iyi bir fikir. Duvara sırtı dayanacak rahat bir puf da olur. Sabit ve rahat bir parça belirledikten sonra katlanabilir sandalyeler kullanın. Böylece kalabalık olmadığında alanı daha ferah ve rahat da kullanabilirsiniz.

2. Yer sofrası

Zeminde yumuşak bir halı ve kilim kullanarak bir yer sofrası ve minderlerle de konforlu ve otantik bir kurgu yapabilirsiniz balkonda. Minderleri dilediğiniz sayıda ve şekilde yerleştirip balkon keyfinin tadını çıkarın. Katlanır bir yer sofrası da bu noktada çok işinize yarar.

3. Az eşya çok konfor

Dar balkonda her santimetrekare önemli. Bu sebeple minimal bir dekorasyon stili belirleyin. Sadece ihtiyacınız olan parçaları seçin. Zemin için kendi becerinizle de basitçe monte edebileceğiniz ahşap zemin plaka satın alın. Üstüne dilerseniz yazlık bir kilim ya da hasır halı serin. Ufak bir masa ve sandalyeler, bir aydınlatma yeterli olacaktır.

4. Duvarlar sayesinde yer kazanın

Evin hangi bölümü olursa olsun, dar alanlarda hacimleri dikey olarak düşünün ve mümkün mertebe öyle değerlendirin. Dar balkonlar için de aynı şey geçerli. Balkon duvarlarını raflar ve askılarla değerlendirin. Kullanmak istediğiniz eşyaları buraya depolayın. Ya da bitki ve çiçeklerinizi bu raflarda değerlendirin.

5. Pratik mobilyalar

Modern ve pratik mobilyalar kullanın. Balkon demirlerine asılacak bir tepsi, katlanır sandalye ve masa, mini puf, balkon demirlerine asılacak askılıklı saksılar, solar ve taşınabilir aydınlatma gibi parçalar hayat kurtarır.

6. Bolca bitki

Alanınızın dar olduğunu düşünüp balkonda az bitki kullanmaya kalkmayın. Tam tersi kullanacağınız her bitki balkonunuzun hacmine farklı bir boyut katacaktır. Balkon demirlerinde, duvarlara asarak, zeminde ve yavandan sarkıtarak pek çok çiçek ve bitki kullanabilirsiniz. Doğanın içinde olmak ruhunuza da iyi .

İLGİLİ ÜRÜNLER