Danimarka’nın Sıcacık Hygge Etkisini Evlerinize Taşımanın 8 Yolu

Danimarka’nın Sıcacık Hygge Etkisini Evlerinize Taşımanın 8 Yolu

1254

Hygge; akıllıca ve sıcacık. Evlerimize uygulamanın yolları oldukça basit.

Danimarkalıların ev yaşamına getirdiği sıcacık bir akım Hygge. Son zamanlarda hepimiz onun etkisi altına girdik ve Danimarkalıların hayatı algılayış biçimini evlerimize entegre etmeye çalışıyoruz. İnsan ruhuna iyi gelen bu akımı evlerimize uygulamanın yöntemlerini tek tek inceleyelim.

1. Öncelikle konfor

Danimarkalı yaşam ustaları, Hygge akımını oluştururken öncelikle evde konfor anlayışına odaklandılar. Bu sebeple rahat ve geniş kanepe ve koltuk, puf ve bunların yumuşak dokulu olmaları oldukça önemli.

2. Doğa eve gelsin

Dışardaki hayatı içeriye taşıyın. Doğadan toplayacağınız taş, bitki ve dokularla ev dekorasyonuna aksesuarlar uyarlayın. Topladıklarınızı boyayın ya da bir araya getirip heykeller yapın. El işi ve hayal gücü bu felsefenin en önemli kavramlarından.

3. Loş ışıklar

Gün ışığından maksimumda faydalanın. Akşam saatlerinde ise yapay aydınlatmalar yerine mum kullanın ya da ışıkları kısarak oturun. Mumları sadece aydınlatma amacı ile değil, rahatlama amacıyla da kullanın. Evin her yanına mumları yaymayı unutmayın. Eğer bir şömine ya da soba varsa evinizde daha şanslısınız. Ateşin hipnotize eden büyüsüyle daha keyifli zaman geçirebilirsiniz.

4. Evde dost ziyafetleri

Sevdiklerinizi evde ağırlayın ve kalabalık yemekler düzenleyin. Televizyon ya da bilgisayar başında geçirdiğiniz vakitleri azaltın ve sevdiklerinize zaman ayırın. Herkesin katkıda bulunacağı yemekler hazırlayın ve ağır ağır büyük bir yemek masası başında tadını çıkarın. Sohbet her şeyden önemli.

5. Hygge köşesi

Rahat ev elbiseleri, pijama, yumuşacık çoraplar ve sıcacık bir battaniye kendinize Hygge köşesi yaratmak ve keyif yapmak için birebir. Rahat bir koltuğa uzanın ve kitap okuyun. Etrafınızda mumlar da olsun. Sıcak bir içecek hazırlamayı unutmayın.

6. Bitkilerle yaşayın

Ev içinde ya da bahçe ve balkonlarda bolca bitki bakın. Toprak ve bitkilerle çalışın. Mümkünse kendi sebzelerinizi yetiştirin ve dalında taze taze tüketmenin tadına varın. Toprak ve yeşille vakit geçirmek, onlara dokunmak ruhunuza pozitif enerji yükleyecektir.

7. Hikâyesi olan eşyalar

Hikâyesi olan eşyaları, objeleri yakınınızda tutun. Güzel anılarınızın pozitif enerjisi her zaman yanınızda olsun. Negatif tecrübeleri zihninizden ve evinizden uzak tutun.

8.Kendinizi şımartın

Kendinizi şımartın. Banyoda küçük SPA seansları yapın. Güzel bir müzik ve mumlar eşliğinde köpük banyoları yapın.