Daha Aydınlık ve Geniş Görünen Evler İçin 7 Tüyo

Daha Aydınlık ve Geniş Görünen Evler İçin 7 Tüyo

1236

Daha aydınlık ve geniş görünen evler için mutlaka uygulanması gereken tüyolar.

Evde daha fazla alan, daha ferah bir ortam hepimizin hedefleri arasında. Eşyalarınızı seçerken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Form, renk, doku, her şey evinizin daha aydınlık ve ferah gözükmesi için çok önemli. Yapılması gerekenler ise oldukça açık.

1. Doğru seçimler yapın

Eşyalarınızı seçerken hacim olarak öncelik tanımanız gereken parçalar var. Bunların başında kanepe geliyor. Kanepenizi seçerken alanınıza uygun form ve fonksiyonda fakat mutlaka geniş ve konforlu bir model tercih edin. Merkez nokta olarak da kanepeyi belirleyin.

2. Akışı belirleyin

Merkez noktasından mutlaka bir akış yönü belirlemelisiniz. Bu şömine de olabilir, güzel bir manzaraya açılan pencere de televizyon da. Alanın içindeki geçişleri engellemeden bir dağılım yapın ve merkez noktasından akış yönüne doğru bir form belirleyin.

3. Alanları bölmek

Örneğin salonu yemek bölümü ve oturma bölümü olarak ayıracaksanız bunu kanepenizin yerleşimiyle sağlayın. Alanları bölmek için eşyaları kullanın. Açık raflı bir kitaplıktan da faydalanabilirsiniz.

4. Halıyı kullanın

Halı, serildiği alanda belirleyici rol üstlenir. Eşyaları birbirine bağlar ve düzeni de sağlar. Halı ile alanlarınızı kompakt hale getirip tasarruf sağlayabilirsiniz.

5. Sakin renkler

Desensiz düz renklerin, pastel tonların, bej ve beyazın hacimleri daha ferahlattığı kesin. Bu sebeple büyük parça mobilyalarda açık ton renkleri tercih etmenizde fayda var.

6. Duvarlardan faydalanın

Duvarlar için de açık tonda boya kullanmak yaşam alanınızı daha geniş göstermek için faydalı olacak. Alandan kazanmak için kitaplık, raf gibi parçaları duvarlarda kullanmayı seçin. Bazı duvar bölümlerinde farklı renkler deneyin ya da büyük resim ya da fotoğraf asmayı deneyin.

7. Gün ışığı olmazsa olmaz

Evde gün ışığının güzelce yayılmasına izin verin. Kalın perdeler kullanıyorsanız kanatların dar olmasına ve açık haldeyken tüm pencereleri gölgelememesine dikkat edin.