Çocuklu Evlere Özel Dekoratif Çözümler

Çocuklu Evlere Özel Dekoratif Çözümler

924

Evinizin dekorasyonu hem şık hem de çocuklarınızın iyiliğini düşünen öğelere sahip olabilir. Nasıl mı?

Çocuklu evlerde hem güvenlik hem sağlık anlamında önlemlerin hem de onların gelişimine katkıda bulunacak eklemelerin bir arada var olabileceği bir dekorasyon stili benimsemek gerek. Çocuklu bir evde uygulamanız gereken dekoratif çözümleri tek tek sıralayalım.

Önce güvenliği düşünün

İlk düşünmeniz gereken şey; güvenlik. Çocukları koruyan bir dekorasyon için, sivri köşeleri olmayan sağlam mobilyalar tercih edin. Kolay kolay kırılmayacak, yoğunlukla yuvarlak hatlı parçalar tehlikeyi en aza indirir. Halılarınızı kaymamaları için sabitleyin.

Malzeme ve içerikler önemli

Kolay temizlenebilir, kimyasal içerikleri düşük, mümkün mertebe doğa dostu malzemeler ve dokular tercih edin. Temizlikte kullandığınız malzemeler ve deterjanların içerikleri için de aynı şey söz konusu.

Sanatçı ruhları destekleyin

Çocukların sanatsal faaliyetleri oldukça önemli. Ellerinde boyalarla sadece kağıtları değil, duvarı, masayı, akıllarına esecek her yeri boyayabilirler. Onları sakın engellemeyin. Sadece doğru yüzeylerde rahatça çalışmalarını sağlayın. Bir duvarı kara tahta boyasıyla boyayıp tamamen onlara ayırın. Ya da duvara bir kağıt rulo asıp diledikleri kadar kağıt boyamalarına imkân verin.

Her yere entegre edin

Evin her bölümüne ona ait bir eşya entegre edin. Böylece evin içinde her yerde kendini görür ve ortamı sahiplenir. Masaya onun için özel bir sandalye ekleyin. Koltuk takımının yanına ufak bir koltuk ya da sallanan sandalye ekleyin. Raflarda, kütüphanede ona da yer açın.

Oyuncaklar her yerde

Oyuncakların her gün yeniden açılıp her yana dağılacağını çoktan göz almış olmalısınız. Fakat bunun da bir çözümü mevcut. Bazalı kanepe, sandıklı puf, koltuk altına itilebilecek kutu, tekerlekli kutu ya da sandık gibi parçalar edinin. Oyuncakları kolayca toplayıp kaldırabilirsiniz.

Çocuklu Evlerde Dekorasyon: Katla ve kaldır

Katlanabilen eşyalar tercih etmeniz alandan kazanmanızı sağlar. Çocukların oyuncakları, özel eşyaları oldukça büyük bir kalabalık yapabilir evde. Katlanabilir sandalye, minder vs. gibi eşyalar size büyük kazanç sağlar.