Çocuğunuzun Odasını Okul Düzenine Hazırlamanın Yolları

Çocuğunuzun Odasını Okul Düzenine Hazırlamanın Yolları

8666

Okulların açılmasına geri sayım başladı… Çocuk odasında okul hazırlığı için püf noktalarını keşfedin!

Bir yazı daha ardımızda bıraktık ve okul sezonu için geri sayım yapıyoruz. Bu arada çocuklar bir yaş daha büyüdü ve hem tüm hayatın genelinde hem de okul seviyesinde ihtiyaçları farklılaştı ve çeşitlendi. Şimdi onların okul günlerini en verimli şekilde yaşaması ve evde de düzen içinde çalışabilmesi ve keyifli zaman geçirebilmesi için bazı uygulamalar yapmalıyız. Çocuk odasını okula hazırlama zamanı.

Yeni yaş yeni ihtiyaçlar

Öncelikle, bir yaş daha alan çocuğun ihtiyaçları farklılaştı mı buna bakmak gerek. Belki yeni bir yatak alınması gerekli, belki de daha geniş bir gardırop. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını onunla konuşarak belirlemeye çalışın. Kendisi için gerekli olanları, eksikleri, onu neyin daha rahat ve mutlu ettireceğini kendisinin belirlemesi, ilerleyen zamanlarda yetişkin kararlar alırken onu olumlu etkileyecektir.

Neler öğrenecek?

Okulun hangi seviyesinde okuyacağı da oldukça önemli. Müfredatın getirdiği çalışmaları evde de yapabilmesi için belki çalışma masasını genişletmek, ya da çalışmalarını tutabilmesi için farklı mobilyalara ihtiyaç duyacak. Bu sebeple ne üzerine çalışacağını öğrenin. Bu şekilde doğru bir çalışma masası ve mobilya seçimi yapabilirsiniz.

Hobi bölümü

Eğer evde bir müzik enstrümanı çalacaksa ya da resim-heykel vs gibi çok ekipmanlı bir çalışma yapması gerekecekse odada buna göre bir düzen oluşturun. Bu çalışmaları yapacağı bölüm mümkünse sabit kalsın ki her başına geçtiğinde kaldığı yerden devam edebilsin. Bunun için ayrıca bir koltuk ve ufak bir sehpa, tekerlekli bir raf sistemi ya da çizim masası almanız gerekebilir.

Bunu da okuyun: Okula Dönüş: Evinizi Baştan Aşağı Hazırlayın
Okul çağındaki çocukların her gün düzenli olarak okula gidişi, gelişi, öncesi ve sonrası hazırlıkları için evde yapılması gereken düzenlemeler sadece çocuk odalarını kapsamıyor, tüm evin içine yayılıyor. Bu sebeple yapılması gerekenlere bütüncül bakıp, hazırlıkları tamamlamanın tam zamanı.

Keyifli molalar için

Çalıştığı zamanlar haricinde, dinlenerek vakit geçireceği, biraz da aklını boşaltacağı küçük bir alan yaratın çocuğunuza. Odanın içine ufak bir çadır kurabilirsiniz örneğin. Rahat minder ve yastıklar, belki bir müzik kutusu da yerleştirebilirsiniz. Hayal kurabilmesi çocuğun gelişiminde en önemli unsurlardan biri.

Işığın yönü

Çalışma masasını iyi gün ışığı alan bir bölüme yerleştirin. Gün ışığı çocukları çalışmak için daha iyi motive eder. Uzmanlar ışığın, yapay ya da doğal olsun oturan kişinin solundan gelmesini tavsiye ederler. Fakat bu noktada çocuğunuzu hangi elini kullanarak yazı yazdığı da önemli. Yerleşimi buna göre yapmalısınız.

Düzen şart

Çalışma masası her zaman sade, düzenli ve her an çalışmaya müsait olmalı. Bu sebeple defter, kalem, cetvel vs gibi tüm aksesuarlar için çekmece ve raf sistemi mutlaka olmalı. Ortalıkta çok fazla eşya olması dikkati dağıtır ve derslere konsantre olmayı zorlaştırır.

Kendi düzenine alışmalı

Kapı arkası ya da duvarda mutlaka bir askı sistemi bulundurun. Kıyafetlerini ve okul çantasını asabilir ve kendi düzenine alışabilir böylece çocuk.

İLGİLİ ÜRÜNLER