Çocuk Odaları İçin En Doğru Renkler Nasıl Seçilmeli?

Çocuk Odaları İçin En Doğru Renkler Nasıl Seçilmeli?

1102

Çocuk odalarında renk kullanımı rehberimiz karşınızda! Bu yazıyı okumadan dekorasyona başlamayın…

Bebeklik ve çocukluk dönemi, insan türünde algıların en yüksek ve açık, dolayısıyla da hassas olduğu dönem. Yaşama yeni adapte olan insan yavrularının etraflarında gördükleri hissettikleri her şey gelecekteki yaşamlarının ve karakterlerinin temellerini atıyor özetle. Bu sebeple en çok vakit geçirdikleri ev, uyudukları, oynadıkları, ders çalıştıkları oda dekorasyonu ve özellikle de renkleri ile onların gelişimine katkıda bulunmalı. Şimdi, çocuk odaları için hangi renkler doğru, bunları inceleyelim ve uygulayalım.

Hangi yaş dönemi?

Öncelikle odasında renk seçimi yapılacak çocuğun yaş dönemi çok önemli. Yaş dönemine göre çocuğun odasında daha çok hangi aktivite ile zaman geçirdiğini belirlemek gerekiyor. Eğer yeni doğan ya da bir yaşına yaklaşan bir bebek söz konusu ise, uyku, odadaki en önemli aktivitedir. Ayrıca uyanık olduğu zamanlar etrafında gördüğü her şey çocuğun 3 yaşına kadar algılarını oldukça kuvvetli şekilde etkiler.

Risksiz tercihler

Bir bebek odası söz konusu ise, uykunun ve huzurun ön planda olduğunu düşünerek, kalp atışını hızlandıran ve heyecanlandıran kırmızı tonlardan kaçınmalı, rahatlatan ve neşe veren, turuncu, sarı, mavi, pembe, mor gibi renkler arasında risksiz tercihler yapmalı.

Biraz daha alternatif seçimler

Biraz daha alternatif seçenekler isterseniz; eğer iyi ışık alan bir oda söz konusuysa, siyah ve gri renkleri de kullanabilirsiniz. Tabii bu güçlü renkler her ne kadar karakterlerine güçlü ve sağlam duruş tohumları atacak olsa da, geniş alanlardan ziyade bazı geçişlerde ya da ara renkler olarak kullanmak ve dekorasyonda daha sıcak tonlara sahip parçalarla desteklemek en doğrusu.

Doğanın hissi

Kahverengi de bir diğer alternatif. Mat ve açık tonlarda uygulanıp, yeşillerle desteklenirse, toprağın ve doğanın hissini odanın içine doğru bir biçimde aktarabilirsiniz. Güvenilir ve destekleyen bir his yaratacağı kesin fakat yine de diğer renklerle, ara ara bej ve pudra tonlarıyla mutlaka desteklenmeli.

Renklerin gücü

Renkler vücudumuzdaki pek çok fonksiyonu harekete geçirir, algılarımızı ve duygularımızı etkiler. Hatta metabolizmamızın hızını bile değiştirebilir. Bebeklikten çocukluk dönemine geçmiş ufaklıklar için biraz daha karakterlerine göre seçimler yapmakta fayda var. Zaten oldukça hareketli bir çocuk ise, kırmızı tonlarıyla onu daha fazla hareketlendirip, diğer ödevlerine konsantrasyonunu düşürmek istemezsiniz. Fakat tam tersi içe kapanık ve hareketsiz bir çocuğu bu şekilde biraz harekete geçirebilirsiniz.

 

Bunu da okuyun: Çocuğunuzun Odasını Okul Düzenine Hazırlamanın Yolları

Çocukların okul günlerini en verimli şekilde yaşaması ve evde de düzen içinde çalışabilmesi ve keyifli zaman geçirebilmesi için gerekli bazı uygulamalar bu yazımızda!

Dengeli kullanım

İnsan ömrünün altıncı ayında başlayıp on yaşına kadar devam eden görme gelişimi, çocukları renklere yetişkinlerden daha fazla önem verir hale getirir. Püf noktası; tüm renkleri dengeli bir şekilde kullanmak olmalı. Sarı rengi oldukça neşe veren bir renktir fakat baskın kullanıldığında gerginlik yaratabilir.

Sakinleştiren tonlar

Mavi tonları, kırmızı tonların tam zıttıdır. Heyecan ve hareket katmak yerine sakinleştirir ve huzur verir. Çocuk odaları için en risksiz seçimlerden biridir. Fakat yine de hatırlatalım, çok sakin yapılı bir çocuk söz konusu ise onu iyice içine kapanır hale getirmemelisiniz.

Yaratıcılığı uyandıran renk

Cinsiyetleri simgeleyen pembe ve mavi renklerin klişesinden kaçınmak isteyenlere mor iyi bir alternatif. Mor renk, beyinde yaratıcılıkla ilgili bölümü harekete geçirir ve geliştirir.

İLGİLİ ÜRÜNLER