Cam Nasıl Silinir?

Cam Nasıl Silinir?

Evinizin camlarını silmek gözünüzde büyümesin. Bu ekipmanlar ve yöntemler sayesinde camlarınız pırıl pırıl olacak!

Dışarıdaki kirler, tozlar, yağmur damlaları derken kış boyunca iyice kirlenen camları güneşi günler gelmişken silmenin tam zamanı. Birçok insanın gözünde büyüyen ve sevilmeyen evde temizlik işleri listesinde genelde en başlarda yer alan cam silme aslında doğru uygulanacak birkaç yöntem sayesinde çok kolay bir şekilde halledilebilir.

Biz de bu yazımızda cam nasıl silinir sorusunun en pratik yanıtlarını bir araya getiriyoruz ve en iyi cam silme yöntemleri ile ekipmanları sizlerle tanıştırıyoruz.

Cam nasıl silinir?

Cam silmenin teknikleri ve cam silmek için en doğru ekipmanlara geçmeden önce cam silerken dikkat edilmesi gereken birkaç detaya göz atalım. Öncelikle camları silmeden önce pvc’lerin temizliğini yapmanız çok önemli. Aksi takdirde camı silerken oranın kirleri bulaşıyor olacaktır. Ayrıca camların dış taraflarının iç tarafa göre daha kirli olması nedeniyle size tavsiyemiz önce iç taraftan başlamanız olacaktır. Böylelikle dışarıdaki kirleri çok daha iyi bir şekilde görebilir ve kontrol ederek dış tarafın temizliğini çok daha kusursuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Gelelim cam nasıl silinir sorusunun bir diğer yanıtına. Cam temizliği yapacağınız gün dikkat etmeniz gerekecek olan bir diğer detay da havanın güneşi olup olmamasıdır. Güneş ışığı sayesinde camlardaki kirleri, lekeleri ya da çizikleri çok daha kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Hava güneşliyken cam temizliği yapmanın bir diğer avantajı da camların çok daha çabuk kuruyacak olması, böylece lekesiz sonuçlanması ve kolayca parlaklık kazanması olacaktır.

Cam silme teknikleri nelerdir?

Şimdi de bu işlemi çok daha pratik ve çok daha mükemmel sonuçlar alacak halletmenizde yardımcı olacak cam silme teknikleri konusundan bahsedelim. Siz de cam nasıl silinir sorusu için bu birbirinden farklı yanıtları uygulayabilir ve sizin için en ideal olan yöntemi benimseyebilirsiniz.

Eskilerden bildiğmiz en klasik yöntem camları gazete kağıdı ile silmektir. Bunu yapmak için camlarınızı çok az cam silme suyu ya da sirke ile ıslatmanız yeterli. Ardından gazete kağıdını elinizde sıkıştırın ve top formuna getirin. Dairesel hareketler yardımıyla camı baştan aşağı ovalayın. Son olarak tüm lekeleri ortadan kaldırmak üzere gazete kağıdıyla dikey ve yatay şekilde silme işlemini tamamlayın. Camda kalan suları da bir çekçek yardımıyla alabilirsiniz.

Bir diğer pratik yöntem cam silme aparatı ile olacaktır. Bu konuda sizlere iki farklı ekipmandan bahsedeceğiz. Biri, tek seferde camların hem içini hem dışını silmenize yardımcı olacak mıknatıslı cam silicilerdir. İçlerindeki süngerleri ve mıknatıslı çift taraflı sistemleri sayesinde camın her köşesini kolay ve kusursuz bir şekilde silmenize yardımcı olacaklardır. İkinci cam silme aleti önerimiz ise teleskopik çekçekli sileceklerdir. Teleskopik sapları sayesinde hiç sarkmadan camları silmenize yardımcı olan bu aletler, bir tarafları ile temizleme, diğer tarafları ile kurulama sağlayarak kullanımı pratik seçenekler arasındadır. Pırıl Pırıl Camlar İçin En Pratik Cam Temizleyiciler yazımızı tıklayarak hepsi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Cam hangi deterjanla silinir?

Peki cam neyle silinir diye merak ediyor musunuz? Bu konuda da sizlere birbirinden farklı önerilerde bulunabiliriz.

Öncelikle cam silme suları listenizin başında olmalı. İzleri, lekeleri kolayca çıkaran formüllerle tasarlanmış ve daha parlak sonuçlar elde etmenizi sağlayan cam silme suları içerisine çok az yumuşatıcı da katabilirsiniz.

Cam silme sularının yanı sıra bulaşık deterjanları da camları silmek için ideal ürünler arasındadır. Deterjanı direkt olarak uygulayabilir ya da suyla karıştırarak cama uygulayabilirsiniz.

Beyaz sirke de camları silmek için kullanılan bir diğer sıvıdır. Bir sprey şişesi içerisine sirke ve su koyup çalkalayarak camlarınıza sıkabilir ve yumuşak bir bez yardımıyla silme işlemini yapabilirsiniz.

Cam hangi bezle silinir?

Şimdi de cam nasıl silinir diye merak edenler için olmazsa olmaz bir üründen bahsedeceğiz: Cam silme bezleri. Eskilerdeki gibi gazete ile silebilirsiniz ancak şimdilerde farklı teknolojilerde üretilmiş bezler ile çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin mikrofiber bezler kullanabilirsiniz, ancak bezin ne çok ıslak ne de çok kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Daha ideali cam temizliği için özel olarak üretilmiş olan cam bezleri olacaktır. Bu bezler özel bir yüzeye sahiptir ve hem iz bırakmazlar hem de ekstra parlaklık sağlarlar.

Cam silmek kaç kalori yaktırır?

Eğer temizliğinizi cam silme robotu ile yapmıyorsanız, yarım saatlik bir cam silme eyleminin yaklaşık 150 kalori yakmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Belki bu detay sizleri çok daha motive edebilir ve cam silme işlemini bu yazımızdaki pratik ipuçları ve ekipmanlarla artık çok daha sık bir şekilde uygulayabilirsiniz! Tabii tüm bunların yanı sıra altını çizmemizde fayda var; cam silmek en tehlikeli ev işlerinden biridir ve özellikle üst katlarda yaşayanların tüm güvenlik önlemlerini alarak uygulamaya geçmeleri gerekmektedir.