Buharlı Temizleyiciler ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Buharlı Temizleyiciler ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Tek bir makine ile kolayca ve kusursuz bir şekilde hijyen sağlamaya ne dersiniz? O zaman evinize artık bir buharlı temizleyici alma vakti gelmiş demektir. İşte bilmeniz gereken her şey!

Son aylarda pandemi gündemiyle de birlikte evimizde doğru bir şekilde hijyen ortamı sağlamak olmazsa olmazımız oldu. Özellikle birçok virüslerle birlikte ev bakterilerinin çoğunu sert yüzeylerden yok etme konusunda başarılı olan buharlı temizleyici makineler ev temizliğinin en etkili elektrikli ev aletlerinden birine dönüştü. Gerek zaman ve emekten gerekse onlarca temizlik ürünü maliyetinden tasarruf etmek adına bu makinelerden mutlaka bir tane edinmelisiniz. İşte tüm detaylar!

Buharlı Temizleyici Nedir?

Öncelikle yazımıza buharlı temizleyici nedir sorusunun yanıtı ile başlıyoruz. Fırça kısmından püskürttüğü basınçlı sıcak buhar sayesinde zemindeki kirleri ve yağları kolayca söken buharlı temizleyiciler parkeden seramiğe, halılardan döşemelere, mutfaktan banyoya, birçok farklı yüzeyde etkisini iyi bir şekilde gösterebiliyor. Dolayısıyla ev için buharlı temizleyici robot ve makineler özellikle evdeki hijyene ekstra önem verdiğimiz pandemi dönemiyle birlikte iyice kahramana dönüşüyor.

Buharlı Temizleyici Ne İşe Yarar?

Buharlı temizleyicilerin öne çıkan özelliği güvenli bir temizlik sunmasıdır. Bu buharlı zemin temizleyici makineler özellikle bebek, çocuk ve evcil hayvan bulunan evlerde bu nedenle tercih edilir. Aynı zamanda alerjisi olan herkesin evinde bulunmasu gereken bir üründür. Çünkü küfler, tozlar, akarlar, hayvan tüyleri gibi birçok alerjenin en etkili şekilde evinizden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Evinizin havasının çok daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlar.

Aşağıda sizlere tüm avantajlarını sayacağız. Ancak minimum efor ile maksimum hijyen arayışındaysanız, aynı zamanda tek bir alet ile neredeyse bütün yüzeyleri temizlemek hayali kuruyorsanız, size tavsiyemiz bu buharlı temizleyici makinelerinden mutlaka edinmeniz olacaktır.

Peki buharlı temizleyici nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız hemen özetleyelim. Öncelikle iki tip makine vardır ve her ikisi de farklı çalışma şekillerine sahiptir. Kuru buharlı temizleyicilerde su kaynama noktasına gelir ve makine buhar üretir. Soğuk buharlı temizleyicilerde ise buhar sadece nemlidir. Makine suyu kaynatmadan çalışır ve sıcak değildir. Siz de size uygun makinenizi kullanmaya başlamadan önce evinizi iyice süpürün ve ardından buhar püskürtmeli temizliğinize başlayın. Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı? Yazımızı tıklayarak adım adım temizlik önerilerimize de göz atabilirsiniz.

Buharlı Temizlik Makineleri Kullanmanın Avantajları

Eğer buharlı temizlik robotu avantajları nelerdir diye merak ediyorsanız en önemli olanla başlayalım. Bu robotların sıcak ve basınçlı buharı sayesinde herhangi bir kimyasal ürün kullanmanıza gerek kalmıyor. Dolayısıyla deterjan, vb ürünler evinize girmiyor. Hem sağlıklı hem de tasarruflu bir sonuç elde etmiş oluyorsunuz. Buharlı makineler aynı zamanda özellikle bu tip kimyasallara alerjisi olanlar için ideal bir çözüm oluyor. Aynı zamanda emekleyen bebekler için son derece tehlikeli olan deterjan kullanımı ortadan kalkmış oluyor. Yapılan araştırmalara göre buharlı temizleyiciler bakterileri, mantarları ve küfleri yüzde 99,99 oranında yok edebilme özelliğine sahip.

Bu buharlı temizlik makinesi özelliklerinden biri de temizliğe uzun saatler ayırmanıza gerek kalmaması. Yüksek sıcaklıktaki basınçlı buhar teknolojisi sayesinde özellikle yoğun yağ ve kir lekelerini kolayca çıkmasını sağlayan buharlı temizleyici zahmetsiz bir şekilde temizlik yapabilmenize vesile oluyor. Dolayısıyla mutfaktaki yağ lekelerini çözmek için uzun zaman ve emek harcamanıza gerek kalmıyor. Bu sıcak ve basınçlı buhar teknolojisi aynı zamanda tuvalet, küvet, derz, duşakabin gibi alanlardaki tüm kireç lekelerinden kolayca kurtulmanızı sağlıyor.

Buharlı temizleyicilerin bir diğer avantajlı yanı da sadece zemin değil, halı ve döşemelerde de kullanılıyor olmasıdır. Böylece döşeme temizliğinin zahmetinden ya da halılarınızı sık sık temizlemeye yollama ya da saatlerce halı silme işinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Bu buharlı temizleyicilerin enteresan bir avantajı daha var. Normalde parke ve laminant yüzey temizliklerinde zemininin kuruması için beklediğiniz süre, bu makinelerle sadece bir dakikaya iniyor! Güçlü buhar teknolojisi sayesinde sadece bir dakikada tüm zemin kurumuş oluyor ve siz de böylelikle yine zamandan kazanmış oluyorsunuz.

GittiGidiyor’dan Bulabileceğiniz Buharlı Temizleyici Tavsiyeleri

Şimdi de gelelim buharlı temizleyici tavsiye listemize. İşte GittiGidiyor’dan sizler için seçtiklerimiz!

– Vestel Steam Max Dikey 1500 W Buharlı Temizleyici: 400 ml su hazne kapasitesi, 1500 W motor gücü, 35 saniyede ısınma süresi, 110 derece ve üstü buhar sıcaklığı, 5 metre kordon uzunluğu ve 3 katlı 2 adet mikrofiber bez özellikleri ile öne çıkıyor.

– Hotpoint SM S15 CAW Buharlı Temizleyici: 1550 W güç, üçgen tasarımı ile kolayca köşeleri temizlemesi, 1 dakikadan kısa sürede kurutma özelliği, 10 dakika buhar süresi, 200 ml su kapasitesi özellikleri ile öne çıkıyor.

– Profilo PBT1260B Buharlı Temizleyici: 800 ml su tankı kapasitesi, 60 saniye ısınma süresi, 1500 W gücü ile parkelere özel kullanımı ile öne çıkıyor.

– Beko Bkk 1104 Buharlı Temizleyici: 1600 W güç, 20 saniye ısınma süresi, 400 ml su tankı kapasitesi gibi özellikleri ile öne çıkıyor.

– Karcher SV 7 Buharlı Temizlik Robotu: Yaklaşık 100 derece buhar gücü, 2200 W motor gücü, 1.2 lt su filtresi, 6 metre kablo uzunluğu, çok aşamalı filtre sistemi gibi özellikleri ile öne çıkıyor.

– Polti Vaporetto Smart 100T 4 Bar Dezenfeksiyon Solüsyonlu Buharlı Temizleyici: Sadece 2 dakikada ısınma ve hazır olma süresi, 1500 W güç, 1.6 lt su hazne kapasitesi, 5 kg aksesuarsız ağırlığı ile öne çıkıyor.

– Arçelik K 7804 Lal Buharlı Temizleyici: 1500 W gücü, 0.4 lt su kapasitesi ile öne çıkıyor.

– Ariete 2706 Steam & Sweeper Buharlı Paspas ve Elektrikli Süpürge: 180 derece dönebilen başlık, 1500 W güç, 500 cc su haznesi, 20 dakika kesintisiz çalışma süresi, 5 metre kablo uzunluğu özellikleri ile öne çıkıyor.

– Black & Decker FSM1605 Buharlı Temizlik Makinası: 1300 W gücünde motoru, 350 ml su haznesi, 7-14 dakika kullanım süresi, 5 metre kablosu, 20 saniyede kullanıma hazır olması ile öne çıkıyor.

– Fakir Room Master Vakumlu Buharlı Temizleyici: 1550 W güç, 550 ml su haznesi kapasitesi, yüksek toz toplama performansı, 340 ml toz tankı kapasitesi gibi özellikleri ile öne çıkıyor.