Barbekü Sezonu: Mangal Keyfi İçin Olmazsa Olmaz Aksesuarlar

Barbekü Sezonu: Mangal Keyfi İçin Olmazsa Olmaz Aksesuarlar

Barbekü sezonunun açılmasıyla birlikte ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeleri sizler için bir araya getirdik!

Tertemiz açık hava, doğa, dostlar ve lezzetli bir sofra. Tam bu günlerde aklımızdan en çok geçen planlardan biri bu. Açık havada paylaşmak, pişirmek ve yemek, mangal yapmak apayrı bir keyif. Barbekü sezonu başlamışken, hazırlıklarımızı tamamlamak adına, mangal keyfi için olmazsa olmaz aksesuarlar listemizi hazırlayalım.

Kömür

İyi bir pişirme için iyi kömür gerekli. Kömür deyip geçmeyin. Doğru seçimlerle işin kalitesi arasında oldukça kuvvetli bir bağ var.

Buzluk


Öncelikle mangalınızın güzel bir ateş sağlaması ve bunun süreklilik içinde olması gerekli. İyi bir ateş için ihtiyacınız olan öncelikli şey doğru kömür, tutuşturmak için çıra ve ateşi harlamak adına iyi bir yelpaze. Doğru konumlandırdığınız mangalda, iyi bir ateş yakaladıktan sonra sizi kimse tutamaz. Pişireceklerinizi pişme önceliklerine göre sırayla yerleştirip leziz bir şölen hazırlayabilirsiniz. Pişireceklerinizi yanınızda sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilmek için mutlaka bir buzluk çantanız olmalı.

Mangal seti


Pişirme sırasında iyi bir ekipmanınız yoksa, mucize sonuçlar beklemeyin. Mangalın hakkını vermek için mutlaka bir mangal seti edinin. Hem işiniz kolaylaşacak hem de her şey olabileceğinin en lezzetli haliyle gerçekleşecek.

Tutuşturma bacası


Tutuşturma bacası ateş yakma sürecinde oldukça önemli bir parça. Onunla başarılı bir ateş yoğunluğu yakalarsanız, kömürlerinizi de daha iyi yakıp, pişireceğiniz her şeyin eşitçe ve doğru yoğunlukta pişmesini sağlarsınız.

Mangal sepeti


Özellikle balık ve sebzeler için kullanılan, yiyeceklerin parçalanmasını önleyen bir mangal sepeti, mutlaka sahip olmanız gereken parçalardan biri.

Mangal şişi


Şiş, özellikle bizim topraklarımıza ait, sevilen bir mangal pişirme biçimi. Ateşte şişe geçirilmiş lezzetlerin tadını çıkarmak için şiş takımı edinmeniz mecburi.