İyi Barbekünün Sırları

İyi Barbekünün Sırları

1146

İyi barbekünün sırları size bu bahar keyif ve lezzet dolu günler vadediyor.

Ateş insanın en eski ve hala en yakın dostlarından biri. Bizi diğer canlılardan ayıran ateş yakma yeteneği ile hem ısınıyor, hem de yemeklerimizi pişirebiliyoruz. Türk insanının ateş ile olan ilişkisi ise bambaşka bir hikâye. Bizler mangal ve barbeküyü bir seremoniye dönüştürüp keyifli hale getirmeyi çok iyi biliriz. Nesilden nesile aktarılacak barbekü sırları için yazımızı inceleyin.

Doğru ekipman ve araçlar

Besinlerin doğru pişmesi için doğru ekipmanlar gerekli. İyi bir barbekü keyfi ancak doğru bir barbekü ile mümkün olabilir. Barbekü seçeneklerimiz arasında tüplü, kömürlü ve elektrikli modeller mevcut. Hepsi kendi içinde kolaylıklar ve kullanım farklılıkları sunuyor. Elektrikli bir modeli duman sorunu yaşamadan hem içerde hem de dışarda kullanabilirsiniz. Tüplü bir modelde ise daha az zahmet ile daha hızlı sonuçlar alırsınız. Tüplü barbekü için lav taşı en önemli kriter. Kaliteli bir lav taşı seçmezseniz iyi sonuçlar almanız oldukça zor. Lav taşı hafif ve bol gözenekli olmalıdır. Kömürlü bir modelin ise keyfi bambaşka. Ateş yakmak ve akabinde yanan kömür sayesinde ağır ağır pişirmek ritüel olarak keyfinizi katlayacak fakat zamanınızı alacak bir model.

Ateşi yakmak maharet ister

Ateş yakmak göründüğü kadar kolay değil. Odunun doğru tutuşması ve ateşin sürekliliği sağlaması için çadır formunda bir yapı hazırlamalısınız. Bu noktada tutuşturucu yardımcılara ihtiyacınız var. Gazete kâğıdı kullanıp, çıra ve ateş tutuşturucu jel ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ateşi doğru bir şekilde yaktığınızda kömürler güzel yanar ve böylece besinlerinizi iyi bir şekilde pişirebilirsiniz.

Konuma dikkat

Açık havada ateş ile yapılan barbeküde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri de barbekünün konumudur. Rüzgârın yönünü belirleyip yerleşimi ona göre yapın. Ters bir esintide ateşiniz sönebilir ya da yanlış bir biçimde tutuşabilir. Çıkacak dumandan sofranın da etkilenmemesi için kurulan masaya 5 metre kadar uzakta olmasını tavsiye ediyoruz.

Zamanlama

Peki etler barbeküye ne zaman koyulmalı? Kömürün rengi gitmeden, közleşmeden etler barbeküye koyulmamalı. Zamanlamayı doğru yapmalısınız. Etlerin ızgaraya yapışmaması için bir soğanı ikiye bölüp ızgaraya sürün. Soğanın suyu sayesinde hem etleri yapışmaktan kurtarmış hem de ızgarayı temizlemiş olursunuz. Ete hoş bir koku eklemek için onları yerleştirmeden ateşin içine limon kabuğu atın.

Kömürlerin doğru şekilde yanması

Kömürlerin doğru şekilde yanması ve vakitten tasarruf için sac bir boru çok işe yarar. Ateşe atılan kömürlerin ortasına bir mangal bacası yerleştirirseniz bütün kömürler eşit bir şekilde başarıyla yanacaktır. Kor haline gelmeden fındık kabuğu eklerseniz daha uzun süreli bir pişirme performansı elde edersiniz. Yanan kömürleri eşit bir şekilde yayın ancak bir köşeyi daha az kömürlü olacak şekilde ayarlayın. Bu köşeyi erken pişen etleri dinlendirmek için kullanabilirsiniz. Kömürler ve pişme yüzeyi arasında minimum 10 cm olması gerektiğini de unutmayın.

Pişirme sırası

Ateş yoğun iken, öncelikle domates, soğan ve biber gibi sebze garnitürlerini pişirin. Pişen garnitürleri çukur bir tabağa alıp üstünü kapatın ve sırayla etlere geçin. Eğer menüde tavuk varsa önce onu pişirin. Diğer etlere oranla çok daha geç pişer tavuk. Daha sonra ise parça etleri pişirin. Sucuk ve köfte gibi yağlı parçalar ızgaraya yağ akıtıp diğer etlerin tadını değiştirebilir bu sebeple yağlı ve baharatlı parçaları en sona bırakın.

Kullanılacak ufak araçlar

Etleri çevirmek için sakın çatal kullanmayın. Çatalı ete batırdığınızda suyu akar ve bu da eti daha kuru ve lezzetsiz hale getirir. Büyük bir maşa yardımıyla etleri çevirin ve kontrol edin. Köfteyi sık sık çevirin ve biraz sulu bir şekilde barbeküden alın. Böylece kurumazlar. Etleri ise sadece bir kez çevirin, her bir yönü bir kez ateş görsün.

Soslar ve baharatlar

Etleri önceden marine etmek sizin damak zevkiniz ile alakalı. Eğer soslu tercih ediyorsanız, süt, sirke ve yoğurt gibi asitli malzemeler marine işlemi için en uygun olanlarıdır. Fakat dikkat edeceğiniz en önemli nokta marine edilmiş etlerin barbeküye yerleşmeden iyice süzülmüş olmalarıdır. Pişme işlemi tamamlanmak üzereyken tercih ederseniz çok az miktarda sos sürebilirsiniz tekrar. Baharatların da et pişmeye yakın son demlerinde eklenmesi gerektiğini unutmayın.