Balkon ve Bahçelerde Bahar Hazırlığı

Balkon ve Bahçelerde Bahar Hazırlığı

3546

Doğanın yöntemleri büyüleyici ve oldukça faydalı. Bahar hazırlığı için ondan güç alıp bahçe ve balkonları yenileme zamanı geldi çattı.

Kışın sert koşullarını atlatan bahçe ve balkonlara bahar tazeliğini yaşamaları için destek olma zamanı geldi. Mart ayının son haftasında kolları sıvayıp ekipmanlarınızı hazırlayın. Baharın şifalı havası ve suyu ile yaza sağlıklı ve güzel bir giriş yapması için balkon ve bahçelerde çalışmaya başlayın.

Öncelikle hasar tespiti

İlk aşamada, bahçe ve balkonun kışı nasıl geçirdiği çok önemli. Mobilyaları, aksesuarları ve bitkileri ne kadar koruyabildiniz, hangileri ne kadar hasarla bahara girecek bunu belirlemeniz gerekli. Eğer bir sonraki kış, daha fazla koruma planınız varsa, şimdiden olası yağmur ve fırtınalar için bahçe koruma örtüsü, mobilya örtüsü ya da portatif sera gibi parçaları mutlaka edinin. Şimdiden hazırlıklara yatırım yapmış olun.

Alışveriş listesi

Tüm hasar tespitini tamamladıktan sonra kendinize bir alışveriş listesi çıkarın. Masa ya da sandalyelerinizde hasar mı var? Zımpara ve cila ekleyin listenize. Çit ya da balkon demirlerinizde boyalar mı dökülmüş? Boya ekleyin listenize. Onarılacak parçalar için çekiç ve çivi yardımıyla küçük tamiratlar yapın.

Listeye devam…

Bahçe ve balkon tekstillerinin de yıpranmış olma ihtimali var. Minder ve tente kumaşları, balkon brandası, sandalyelerin minderlerinde değişiklik yapmak gerekebilir. Bunların da kontrolünü yapıp gerekiyorsa listenize ekleyin. Hem sizin hem de bitkilerinizin pek çoğunda rüzgârdan ve güneşten korunma ihtiyacı olacaktır önümüzdeki günlerde.

Kolları sıvama zamanı

Her bitki için toprak değişim vakti farklı olabilir. Fakat en doğrusu hepsini aynı tarihte, bahar başlangıcında yapmak olacaktır. Saksılarınızı temizleyin, hasar görenler varsa yeni saksı ile değiştirin, toprakları havalandırın ve bitkilerinizi otlardan temizleyin. Budanması gereken ağaç ve bitkiler varsa bunları budamayı ihmal etmeyin. Bu noktada listenize bahçe makası, testere, budama makası, tırmık ve kürek gibi parçaları mutlaka eklemeniz gerekli.

Yeni filizlenecek hayatlar

Çiçekli bitkilerde, çiçek açmadan önce gübreleme yapmanız gerekir. Bitkilerin topraklarını yenilerken gübre ve torf ile harmanlayıp iyice karıştırın ve o şekilde bitkilerinizi yerleştirin. Yeni bitkiler ekmek için en güzel zamandasınız, hepsi için yerleri özenle seçerek planlayın. Güneşi sevenleri ve gölgeye ihtiyaç duyanları gruplayarak doğru yerlere ekin.

Son dokunuşlar

Bahçe ve balkonları zarar veren böceklerden korumak için ilaçlama yapın. İhtiyaçlarına göre yerleşimlerini yaparak, gerekiyorsa üstlerine ya da yanlarına notlar alarak sulama programlarını çıkarın. Bahçede mümkünse otomatik sulama sistemi uygulayın. Eğer daha ufak bir planlama olacaksa bahçe hortumu ve-veya süzgeç de yeterli olacaktır. Bahçede bitkilerin gereğinden fazla su alıp ölmemesi için bir drenaj sistemi mutlaka uygulayın. Bunu bir kürek ve kazma yardımıyla kendiniz de yapabilirsiniz.

 

İLGİLİ ÜRÜNLER