Bahçenizden Sivrisinekleri Uzaklaştırmanın Yolları

Bahçenizden Sivrisinekleri Uzaklaştırmanın Yolları

5071

Yaz sıcağında bahçede sivrisineksiz keyifli geceler geçirmek için yapılacaklar bu yazımızda!

Yaz günlerinin sıkıntılı anları, sivrisineklerle mücadele edilen anlar. Sıcak günlerde ortamı boş bırakmayan sinekler hem bizzat sizi hem de yemeklerinizi hedef alıp bahçe keyfinize taş koymasın. Bahçeden sivrisinekleri uzaklaştırmanın yolları için size önemli bir rehber hazırladık.

Eko sistem ve varoluş sebepleri

Doğada yer alan her şey, bir göreve sahip eko sistem içinde. İnsan için rahatsız edici ve zararlı olsa bile, mutlaka tüm bu akış içinde faydalı bir görev ediniyor olabilir söz konusu canlı. Sivrisinek de bu canlılardan biri. Sonu uzun süren kaşıntı ve şişliklere uzanan ısırıkları ve kulağımızın dibinde çıkardıkları zorlayıcı vızıldama sesi ile yaz günlerinin baş belalarından sivrisinekler de doğada faydalı bir göreve sahip aslında. Su içinde yer alan alg türü yosunları yiyen sivrisinekler yosunlanmanın yani bir nevi çürümenin önüne geçip suyu temizlerler. Sizi kızdırdıklarında, varlıklarının bir sebebi olduğunu düşünmek iyi hissettirebilir. Fakat ısırıklar ve sesten kurtulmak için mutlaka yapılacak şeyler mevcut. Doğal yöntemlerden başlayalım; lavanta, tarçın, çay ağacı, kekik ve nane yağları, taze fesleğen ve reyhan bitkileri, sirke ve sarımsak sivrisinekleri uzaklaştıran doğal çözümler.

Kalıcı yöntemler

Kalıcı ve etkili çözümlerden biri de bahçeye, onu çevreleyecek şekilde bazı bitkileri ekmek. Bunlar hangi bitkiler? Lavanta, İdris Otu, Yalancı Melisa, Kedi Nanesi, Biberiye gibi bitkiler varlıklarıyla sivrisinekler için caydırıcı birer unsur. Üstelik bakımları da zor değil.

Sesin gücü


Bizim kulağımızın duymayacağı bir frekansta ses ve titreşim yayan ultrasonik sinek kovucu cihazlar da oldukça temiz bir sivrisinekle savaş yöntemi. Bulunduğunuz ortamda sesten rahatsız olan sinek ve böceklerin bulunmayacağına garanti veririz.

Kokusuz ve dumansız


Sivrisinek kovucu spiral, kokusuz ve dumansız bir çözüm yöntemi. Yaydığı özel kokuyu siz değil sivrisinekler alacak, böylece spiralin bulunduğu ortamda olmamayı tercih edecekler.

Adaptörlü çözüm

Bir diğer seçenek de; prize takılarak kullanılan tablet ya da likit hazneli sivrisinek kovucu adaptör. Fakat bu adaptörlerin belli bir alan içinde etkili olduğunu unutmayın. Daha kapalı, yarı kapalı ve küçük alanlarda başarı oranı daha yüksek bir yöntem bu.

Bunu da okuyun: Bahçenizde Ev Konforunda Bir Yaşam Alanı Yaratmanın 8 Yolu
Kendi evinizin konforunda doğayla iç içe olup, paha biçilemez bir keyif yaşamak için bazı uygulamalar yapalım. İşte size bahçede kusursuz bir yaşam alanı yaratmanın sekiz yolu.

Citronella mum


Sinekleri uzak tutacak citronella mum tercihi hem sinek kovucu hem de ortama mumun enerjisi ve estetiğini katan bir yöntem. Bahçe keyfi yaptığınız akşamlarda citronella mum kullanmayı ihmal etmeyin, sivrisineklerden uzak olun.

Rüzgarın avantajı

Rüzgarlı bir bölgedeyseniz şanslısınız. Çünkü sivrisinekler rüzgarlı alanlarda vakit geçirmekten hoşlanmazlar. Eğer rüzgar yoksa kendi çabalarınızla bu koşulu sağlayabilirsiniz. Bir vantilatörün sağlayacağı hava akımı ile sineksiz bir akşam geçirebilirsiniz.

Bahçe meşalesi

Bahçede oturduğunuz bölümün etrafını bahçe meşaleleri ile çevirin. Sivrisinekler ateş ve dumandan hoşlanmaz ve uzaklaşırlar. Bu şekilde dekoratif bir hoşluk ve aydınlatma da elde etmiş olursunuz.