Bahçenizde Renkleri Kullanmanın En Güzel Yolları

Bahçenizde Renkleri Kullanmanın En Güzel Yolları

5643

Bahçenizi hayallerinizin ötesine taşıyacak renk kullanımlarını keşfetmek için sizi bu yazımıza davet ediyoruz!

Eğer bir bahçe yaratma ve düzenleme şansınız varsa çok özel bir lükse sahipsiniz. Doğayla temas içinde olmak, toprakla uğraşmak ve bitkilerle vakit geçirmek büyüleyici birşey. Eğer bu güzel imkâna sahipseniz bahçenizi sevdiğiniz bitki, obje ve mobilyalarla doldurun ve güzel havaların tadını çıkarın. Bahçede renkleri nasıl kullanmalı sorusu bu noktada oldukça önemli.

Bir ilham panosu

İşe başlarken kendinize bir ilham panosu hazırlayın. Sevdiğiniz renkler, bitkiler, çiçekler, formlar, gördüğünüzde size mutluluk veren her şey ile birlikte bu panonun içinde olsun. Panonuzu hazırladıktan sonra araştırmaya başlayın.

Bilimsel davranın

Bahçenizin bulunduğu yer, yön, nereden rüzgâr aldığı, ne kadar güneş gördüğü gibi denklemler bahçenize ekeceğiniz bitkiler açısından yaşamsal önem taşır. Öncelikle bahçenizle ilgili bir rapor çıkarın ve bitkileri de buna göre seçin.

Canlı renkler

Seçeceğiniz bitkileri hangi sezonlarda ve ışık koşullarında çiçek açtığını mutlaka bilmelisiniz. Böylece dengeli bir yerleştirme ve dikim yapabilirsiniz. Fakat eğer renkler uzun soluklu olsun istiyorsanız bizden tavsiye tüm sezon dayanıklı ve sık çiçek veren bitkileri tercih etmeniz.

Bunu da okuyun: GittiGidiyor’dan Seçtik: Bahçeciliğe İlgi Duyanlar İçin 7 Kitap
Rengarenk, mis kokan çiçeklerden yemyeşil bahçelere… Bahçeciliğe dair merak ettiğiniz her şey bu kitaplarda.

Tiyatro oyunu gibi

İlham panonuzda olmaya hak kazanan renklerden en size yakın olan iki tanesini seçip ana renkler olarak belirleyin. Bunu tıpkı bir oyun gibi düşünün. Başrollerde baskın ve güçlü karakterler, yan rollerde de onlara yardımcı olacak ve bütünü güzelleştirecek renkler bulunacak. Renkler ve zevkler her ne kadar tartışmaya açık olmasa da, mavi, kırmızı ve sarı ana renkler olarak bilinir. Turuncu, yeşil, mor ve beyaz ise onlara eşlik edecek olan renkler.

Güneşi takip edin

Çarpıcı renkler, kırmızı, turuncu ve sarı güneşli parlak alanlarda çok daha iyi gözükürler. Yeşil, mavi ve mor tonları ise yarı güneş yarı gölgede çok daha başarılı bir şekilde kendilerini ortaya koyarlar. Çok fazla gölgede kalan alanları biraz aydınlatmak için beyaz ve sarı tonlardan faydalanabilirsiniz.

Çok yormayın

Bahçenizde çoğunlukla huzurlu ve sakin zamanlar geçirmek isteyeceğinizi tahmin ediyoruz. Bu sebeple önerimiz; çok çarpıcı ve çeşitli renkleri bir arada yoğun bir biçimde kullanmayın.

Deneyin, yanılmayın

Bitkileri seçerken, onları yan yana koyup mutlaka bakın. Saksılar için de aynı şey geçerli. Hem bitkilerle hem de birbirleriyle uyumları önemli.

İLGİLİ ÜRÜNLER