Bahçenizde Ev Konforunda Bir Yaşam Alanı Yaratmanın 8 Yolu

Bahçenizde Ev Konforunda Bir Yaşam Alanı Yaratmanın 8 Yolu

3056

Ev içinde sahip olduğunuz konforu bahçeye taşıyın ve güzel havaların tadını çıkarın.

Evin dışında kaldığı için bahçenizi dışlamayın. Bahçe en az salon, mutfak ya da yatak odası kadar vakit geçirilen, yaşamsal önem taşıyan bir bölümdür evde. Üstelik evin diğer bölümlerinden çok daha farklı pozitif yönleriyle çeşitlilik ve farklı kullanım imkânları sunar. Kendi evinizin konforunda doğayla iç içe olup, paha biçilemez bir keyif yaşamak için bazı uygulamalar yapalım. İşte size bahçede kusursuz bir yaşam alanı yaratmanın sekiz yolu.

1. En çok istediğiniz nedir?

Bahçenizin şekli ve büyüklüğü ile başlayalım. Ne kadar alanınız varsa planı buna göre yapmalı. Ve alanı nasıl değerlendirmek istediğiniz de önemli. Büyük bir yemek sofrası ve kalabalık davetler mi? Yoksa çekirdek aile için bir düzen mi? Güneşlenmek ve gölgede serinlemek için bir alan mı? Sedir ya da yer minderleriyle biraz daha bohem bir hava mı? Yoksa aynı anda bunların hepsi mi? Yaşam tarzınızın getirdikleriyle bir liste çıkarın öncelikle. Kendinize bir senaryo hazırlayın ve en çok istediğiniz, en çok ihtiyaç duyduğunuz kurguyu temel alarak etrafında bir stil yaratın.

2. Bir köşe planı

Eğer bir bohem oturma köşesi planlıyorsanız bunu mümkün mertebe duvar ya da bir separatör, çit önünde planlayın. Gölgelik tente germek için böylelikle alanınız ve tenteyi bağlayıp tutturacağınız yüzeylere sahip olursunuz. Duvarda farklı renk ya da desen deneyebilirsiniz. Çit ya da separatörde tırmanıcı bitkiler tercih edebilirsiniz.

3. Ev rahatlığı

Bohem bir köşe, dinlenme alanı kurguluyorsanız, zeminde kilim kullanmak son yıllarda çok moda aklınızda bulunsun. Hasır ya da kilim sayesinde ev içinden, salonun rahatlığından hiçbir farkı olmayacak bahçenizin. Rahat ve geniş yer minderleri, yastıklar ve bir alçak sehpa bu alanı tamamlamak için yeterli olacaktır.

4. Açık havada yemek keyfi

Bir yemek masası ve keyifli açık hava yemekleri planlıyorsanız, bahçenizdeki en büyük ağacın altını tercih edin. Hem güneşli zamanlarda ağacın gölgesi ve serinliğinden faydalanabilirsiniz hem de ağaca lambalar asıp hem sofrayı aydınlatır hem de dekoratif bir artı puan kazanırsınız.

5. Serin akşamlar için

Hem yemek alanı hem de oturma bölümü için bahçe şömineleri kullanın. Böylece serin akşamlarda da ev konforunda dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Tekerlekli ve aynı zamanda mangal olarak da kullanılabilecek modeller önerimiz. Hem mangalı hem de tüm mobilyalarınızı kullanmadığınızda ve kötü hava koşullarında kapalı tutmayı, üstlerini örtmeyi unutmayın.

6. Aydınlatma

Akşamları bahçe keyfinin sürmesi için bir diğer ihtiyaç da; aydınlatma. Güneş enerjisiyle çalışan dış mekân aydınlatmaları, fenerler, mum ve açık hava ampüllerinden faydalanabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Küçük Bahçelerde Harikalar Yaratın
Atalarımızın meşhur ve bilge sözünden yola çıkarsak bütün düşünce bu cümlenin içinde gizli; Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur. Sahip olduğunuz bahçeye ne kadar özen gösterir, ne kadar sevgiyle bakarsanız o kadar büyük karşılık alırsınız. Bahçenizin boyutlarının sizin çabalarınızla bir önemi kalmaması için sıkı çalışmalısınız.

7. Bitkiler

Evden bahçeye çıkılan kapının etrafına, oturma ve yemek bölümlerinin çevresine renkli ve güzel kokulu bitkiler yerleştirin. Hem evin içine dolan mis kokuların tadını çıkarabilir hem de bahçede güzel kokular içinde oturabilirsiniz. Salonda sevdiğiniz bitki kurgusuna bahçede de devam edebilirsiniz. Oturma grubunun yanında sevdiğiniz bitkileri kullanın örneğin. Bahçenin etrafına da zararlı böceklerden korunmak için sık aralıklarla lavanta dikin.

8. Aksesuarlar

Normalde evin içinde kullandığınız bazı aksesuarları bahçeye de taşıyın. Duvara bir ayna yerleştirin ve açısını aynadan bitkilerin, yeşilliğin gözüktüğü bir tarafa göre ayarlayın. Aynayı doğayı yansıtan canlı bir tabloya çevirmiş olacaksınız böylece. Oturma bölümünde puf ve battaniye, hasır ve kilim kullanın. Suya dayanıklı hoparlör ve müzik sistemi ile bahçede sınırsız müzik keyfinin tadını çıkartın.