Bahçecilik ve Bahçe Dekorasyonunda 2018 Trendleri

Bahçecilik ve Bahçe Dekorasyonunda 2018 Trendleri

1951

Bahçede 2018 yılının trendleri ile dışarıda ikinci bir yaşam kurun kendinize.

Doğada zaman geçirmek, onunla iç içe çalışmak, onu işlemek, yeşile dokunmak, şekil vermek, ondan beslenmek ve onu beslemek, açık havada bir yaşam şekli yaratmak 2018 yılının önemli değerlerinden biri. Bu sebeple bahçenin ve bahçe dekorasyonunun da önemi artıyor. İnsan ruhuna en yumuşak dokunuşlarla 2018 bahçe dekorasyonu ilerleyen zamanlarda çok daha büyük devinimlere uğramak üzere bir değişim çağına adım atıyor.

Yeni iç mekân: dışarısı

Bahçeler hepimizin hayatında büyük yer ediniyor. Bahçesi olmayanlar bahçeli bir ev hayali kurarken, bahçe sahibi olanlar onunla daha fazla ilgilenip daha fazla zaman geçirmenin peşinde. Modern zamanların getirisi… Bahçe dekorasyonu artık evin içindeki en konforlu salonları aratmayacak bir düzende kurgulanıyor. Hatta çoğu zaman daha da şık bir biçimde. Giderek büyüyen ve genişleyen bahçe oturma grupları bunun en büyük örneklerinden biri. Yeni teknoloji su geçirmeyen ve kolay temizlenen kumaşlarla kaplanmış şık bahçe oturma grupları 2018 bahçe dekorasyon trendini yakalamak için ilk adım.

Taşın büyüsü

Kusursuz olmayan taş uygulamaları, duvar ya da zeminde öne çıkıyor. El yapımı düzenlemeler, dolomit taşlarıyla çizilmiş yollar, bitki kalabalığına karışan organik formlar bizimle. Her şeyin jilet gibi keskin ve düzgün olmasındansa doğaya yakın olması ve el işini barındırması daha önemli.

Dışarıda yemek

Açık havada yapılacak her türlü yemek organizasyonu söz konusu. Özellikle pişirme aşamalarının da dışarıya taşındığı bir dönem yaşanıyor. Taş fırın, mangal, barbekü ve bahçe sobalarıyla, bugüne kadar alışkın olduğumuz mangal kültürünün de ötesine geçip, hamur ve sebzeleri de dışarıda pişirmeye başlıyoruz. Kendinize taşınabilir ya da sabit bir taş fırın edinmeyi unutmayın.

Ateşle terapi

İlk çağlardan bu yana insan ruhu üstünde hipnotik etkisi olan ateşin bahçede kullanım keyfi bambaşka. Büyük boyutlu şömineler, orta sobaları, gerçek ateş ya da etanol ateşiyle çalışan mekanizmalar bahçelerimizin merkez noktası halinde. Açık havada ısınma ihtiyacını giderirken dekorasyonun baş rolünde şıklığından da ödün vermiyorlar.

Su ile ilgili her şey

Durgun su ya da hareketli küçük bir şelale, bahçelerin sezon trendleri arasında süs havuzları da var. 1990’lı yıllarda oldukça sık kullanılan bu dekoratif elemanın günümüzde yeniden değer kazanması sevindirici. Zira suyun her haliyle şifa olduğu kesin. Toprak kaplarda ya da beton saksılarda kendi özel havuzunuzu yapıp nilüfer yapraklarıyla süsleyebilirsiniz.

Büyük, daha da büyük

Tüm boyutların büyüdüğü ortamda elbette bitki seçimleri de es geçilmiyor. Peyzaj olarak tercimiz daha büyük bitkilere, mimari anlamda grafik etkisi oluşturacak kadar büyük bitkilere doğru kayıyor. Bununla birlikte saksılar da büyüyor. Gölgelik için şemsiyelerin de dev boyutlara ulaştığını söylemeden geçmeyelim.

Toprağı besle, toprak da seni beslesin

Devir kendi besinlerini kendi imkânlarınla sağlama devri. En azından sebze ve meyve yetiştirme konusu günümüzde çok daha farklı avantaj ve kolaylıkla yapılabiliyor. Kendi yetiştirdiğin mahsülü dalında alıp yeme keyfi gibisi de yok. Bu yılın ve muhtemelen önümüzdeki yılların da vazgeçilmez trendlerinden biri bu. Sebze ve meyve tohumlarını toprağa sunmanın tam zamanı.