Böcek Kaçıran Bitkiler Nelerdir?

Böcek Kaçıran Bitkiler Nelerdir?

Etrafınızı bitkilerle sararken yaşam alanınızı böceklerden uzak tutmaya ne dersiniz?

Baharın yüzümüzü güldürdüğü, güneşin içimizi ısıttığı günlerde ufak tefek bazı doğa olayları keyfimizi kaçırabilir. Pek tabii ekolojik sistem içinde her canlının bir varlık sebebi olsa da, bazı anlarda birlikte varolmak kolay değil. Böceklerden söz ediyoruz. Onların yok olmasını değil sadece biraz uzaklaşmasını istediğimiz anlar oluyor. Peki bunun için en doğal yöntemlerle neler yapabiliriz? Bahçe ve balkonlarda böcek kaçıran bitkiler kullanabiliriz örneğin. Hangilerini olduğunu öğrenelim.

1. Lavanta

Böcekleri uzak tutan bitkiler listesinde her daim bir numara; Lavanta. Kokusu ücretsiz terapi hizmeti veriyor, görüntüsü hem açık havada hem de içeride ilham veriyor. İster taze bir şekilde bahçe ve balkonda bulundurun, isterseniz kurutulmuş halde çekmecelerinizde kıyafetleriniz arasında bulundurun. Güve, pire ve sinekleri uzak tutmakla kalmaz her yere mis kokusunu yayar.

2. Nane

Mucizevi bir bitki daha. Yine kokusu ve lezzetiyle her evin demirbaşlarından biri olan Nane, her derde deva. Evinizde kolayca yetiştirebilirsiniz, varlığıyla sadece bazı böcekleri değil, fare ve karıncaları da uzaklaştırır.

3. Fesleğen

Fesleğen bitkisi hem görüntüsü hem de kokusuyla büyüleyici bir bitki. Onun tüm bu güzelliklerinden faydalanırken bir de üstüne sivrisinek ve karasinekleri uzaklaştırıcı özelliklerini kullanabilmek paha biçilemez. Evde kapı ve pencere kenarlarına, yakınlarına yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bir kullanım tavsiyesi daha; kaynar suya fesleğen yaprağı koyup soğumasını bekleyin ve bu suyu bir sprey şişeye doldurup vücudunuza sıkın. Sinekler size mesafeli davranacaktır.

4. Biberiye

Biberiye, tıpkı fesleğen gibi, hem lezzeti hem de kokusu ile hayatımızda olan ve yine görünümüyle de gönüllerde yeri olan bir bitki. Saksıda ya da bahçede yetişmesi mümkün, içeride ya da dışarda hayatımıza renk katan ve kolaylaştıran bir bitki. Bir yandan mutfakta yemeklerinize lezzet katarken bir yandan da sinekleri uzak tutması mucizevi değil mi?

5. Limon otu

Belki daha önce limon otu aromasıyla yapılmış mum ya da yağları duymuş, kullanmışsınızdır. Bitkinin kendisi de oldukça estetik ve faydalı. Buram buram kokusunu etrafa yayıyor, güzelliğiyle dekoru tamamlıyor.

6. Sarımsak

Her yanından sağlık fışkıran ve hayatımıza lezzet katan Sarımsak, aynı zamanda ekildiği alanda böcek savan bir kahraman. Yine bir taşla iki kuş. Sarımsağı hayatınızdan çıkarmayın.