Bahçe Sofraları İçin 7 Yaratıcı Fikir

Bahçe Sofraları İçin 7 Yaratıcı Fikir

345

En güzel havalarda en şık sofralar için yaratıcı fikirler…

Yaz günlerinin en keyifli taraflarından biri de dışarıda vakit geçirirken çeşitli kurgular yapmak için sahip olduğumuz fırsatlar. Bunlardan bir tanesi ve hatta belki de en eğlencelisi; bahçede sofra hazırlamak. İster tek ister iki kişilik, isterseniz kalabalık aile ve arkadaş yemekleri için olsun, bahçede doğaya karışan bir açık hava sofrası hazırlamak gibisi yok. Fikirler bizden, hazırlaması ve tadını çıkarması sizden.

1. Doğadan hediyeler

Öncelikle hazırlayacağınız sofranın amacını belirleyin. Belki romantik bir yemek belki aileyle kalabalık bir sofra… Kafanızda kaç kişilik, ne türde bir yemek hazırlayacağınızı belirlediğinizde bir tema da belirlemiş olacaksınız. Her ne sebeple olursa olsun bu sofranın sadece yemekleri değil sizin de stilinizi ağırlayacağı kesin. Örneğin; bahçenizden bitki ve çiçekler toplayıp küçük vazolara yerleştirin ve her kişi için bir vazo olacak şekilde ortayı süsleyin. Yemekten sonra misafirleriniz sizin onlara doğadan verdiğiniz hediyelerle evlerine gitsinler.

2. Serinlemek için

Çok sıcak günlerde yapılacak sofra için yaratıcı bir öneri; her misafirin tabağına birer yelpaze bırakın ve temayı da serinletici içecekler üzerine kurun. Masanın ortasında büyük buzlu panç kâseleri ve buz kovaları bulunsun. İçecek ve yiyeceklerinizi buz gibi servis edin.

3. Sokak stili

Tabak ve servis kullanmadan bir sofra kurmayı deneyin. Sokak stili atıştırmalıkları kese kağıtları ya da ahşap plakalar üzerinde servis edin. Misafirleriniz elde atıştıracakları yiyeceklerin tadını çıkarırken bir bahçe pikniğine dönüşecek her şey.

4. Kendin pişir hep beraber ye

Masa üstü tipi bir fırın ve mangal ile bahçede bir kendin pişir kendin ye havası yaratın. Pişirilmek için hazır bekleyen malzemeleri ve servisleri masanıza yerleştirin. Pişirme yapmak için gerekli tüm ekipmanı hazırlayın. Kim ne yemek isterse kendi pişirsin ve bu esnada da sohbetin tadını çıkarın.

Bunu da okuyun: Yazlık Evler İçin 7 Dekorasyon Önerisi
Yazlık evlere göç ettiğimiz döneme girdiğimize göre, tüm sene boş kalan yaz evlerinin mevsim şartlarına göre düzenlenmesi, temizlenmesi ve nihayetinde sezon trendlerine uyumlu hale getirilmesi önemli. Yazlık evler için dekorasyon önerileri ile kolları sıvalayalım.

5. Açık büfe

Açık büfe bir sofra hazırlayın. Küçük kara tahtalar üzerine yemeklerin adını yazıp her yemeğin arkasına yerleştirin ve yemeklerin hepsini farklı tabaklarda servis edin. İki ağaç arasındaysa sofranız, süslü bayraklar ve şerit lambalarla da süsleyebilirsiniz masanızı.

6. Yer sofrası

Bahçenizde masa düzeninin dışına çıkıp bir değişiklik yapın ve kendi evinizde piknik yapın. Güzel büyük bir örtü serin, minderleri yerleştirin, evden sepetinizi hazırlayıp yiyeceklerinizi bahçeye taşıyın. Piknik deneyimi için mutlaka dışarı çıkıp bir yol yapmak gerekmiyor.

7. Yaz masası

Muntazam bir akşam yemeği sofrası kurmak istiyorsanız, menünüze göre bir sofra düzeni belirleyin. Orta bölümde mumlar ve çiçeklerle bir düzenleme yapın, keten peçeteler ve örtü ile yaz stilinin ana hatlarını belirleyin. Sofraya giden yolu şerit aydınlatmalarla süsleyin. Sandalyelerinizi de kurdela ve kumaş parçalarıyla hareketlendirebilirsiniz.