Bacasız Şömine Almak İsteyenlere Alışveriş Rehberi

Bacasız Şömine Almak İsteyenlere Alışveriş Rehberi

Evinizde ateş keyfini en zahmetsizce şekilde yaşayabileceğiniz bacasız şömine modelleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar karşınızda!

Atalarımız yüzlerce yıl önce yurt ocaklarında ateş ile birlikte yaşarlarmış. Hatta ateş hiç sönmez, ateş sönerse ocak söner derlermiş. Ev içinde ateş olması, pek çok kültürde kutsaliyet taşır. Ateşin bir element olarak insanları beslediği anlatılır. Günümüzde inançlar değişse dahi ateşi seyretmek cazibiyetini korumakta, romantizmin sembolü olmaktadır. Dışarıda soğuk ve karanlık bir kış günü, evinizin sıcak ortamında oturup ateşe karşı keyifli bir akşam yemeği yemek herkesin hayalidir. Bunu gerçekleştirmek için en iyi çözüm şöminelerdir. Eve geleneksel bir şömine yerleştirmek ise kolay bir iş değil. Apartmanda yaşıyorsanız buna uygun baca deliği olmalı, müstakil evlerde ise şömine bacası inşa edilmelidir.

Neyse ki evde şömine isteyenler için günümüzde oldukça kolay bir çözüm var. Bacasız şömine olarak geçen yeni tip şömineler eve kolayca kuruluyor, ateşi evinize zahmetsizce taşıyor. Bacasız şömine nedir , nasıl kullanılır, nasıl seçilir gibi sorular ile siz de ilgileniyorsanız, detaylara birlikte bakalım.

Bacasız Şömine Nedir?

Bacasız şömine evinizin ihtiyacına göre farklı büyüklüklerde ve formlarda tasarlanan, bioethanol denilen bir çeşit alkol olan bacasız şömine yakıtı kullanarak alev çıkartan, duman, is, iz, koku yapmadan yanan şömine çeşitidir.

Bacasız şöminelerin yakıtı olan bioethanol, içeriğinde nişasta ve şeker bulunan tahıl ürünleri gibi tarım kökenli ürünlerin fermentasyonu ile elde edilir. Bu tip yakıt araçlarda benzin ve motorin ile karıştırılarak da kullanılır. Özellikle karbonmonoksit salmayan, çevreci bir yakıt tipidir. Yanma esnasında karbondioksit meydana çıkardığından zehirli gaz veya duman açığa çıkmaz ancak ısı açığa çıkar. Bu açığa çıkan ısı bacasız şömine ısıtır mı sorusuna cevap verecek kadar yüksek bir ısı olmayabilir. Ancak dumansızlık ve zehirsizlik özelliğiyle bacasız şömine kapalı ortamlarda güvenle kullanılabilir.

Bacasız Şömine Modelleri

Bacasız şömine modelleri kullanılması için tasarlandığı alana göre ve üzerinde kullanılan materyale göre farklılık gösterir. Kasa olarak mdf veya metal kasalı modeller bulmak mümkün. Bu seçenekler, evinizin tasarım çizgisine göre değerlendirebileceğiniz modellerdir.

Öte yandan bacasız şömineler masa üstü, taşınabilir, duvara monte, yere monte şeklinde farklı modeller sunmaktadır. Bu farklı modellerin temel çalışma şekli aynıdır ancak dışındaki kasa ve kullanım alanları farklıdır. Genelde kutularında montaj için diğer parçalar ile birlikte gelirler ve kolayca montaj ile kurulacak alana yerleştirilirler. Taşınabilir modelleri evinizin istediğiniz alanına taşıyarak kullanabilirsiniz.

Bacasız Şömine Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bacasız şömine alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Öncelikle evinizin hangi alanında ne şekilde kullanmak istiyorsunuz, bunu netleştirmeniz gerekir. Kullanmak istediğiniz alan hangi malzeme ile kaplı, arka fonda nasıl renkler ve dekorasyon mevcut, buna göre hangi kasayı seçeceğinizi saptayabilirsiniz. Koyu tonlarda düzenlenmiş bir dekorasyona açık renk tonlarında kasalar seçebilirsiniz. Modern ankastre mutfaklı evlerde metal kasalı, doğal ve rustik görünümlü evlerde ceviz rengi gibi renklerde mdf ahşap görünümlü kasalar hoş duracaktır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da bacasız şöminenin büyüklüğüdür. Alanın ne kadarını kaplamak istiyor, ne kadar büyük bir alev hayal ediyorsunuz. Tabii ki bu durum bacasız şöminenin burner denilen kısmının büyüklüğüne bağlıdır. Burner büyüklüğü bacasız şömine yakıt tüketimi miktarını direkt etkileyecektir.Bacasız şömine nasıl çalışır sorusunun en önemli cevabı da bu burner kısmı olacaktır çünkü bioethanol yakıtı burner içerisine doldurarak ve özel burner maşası ile yakarak şöminenin yanması sağlanmaktadır. Yalnızca bu kısmı satın alarak kasayı kendi tasarımınıza göre de yaptırabilirsiniz.

15 cm’lerden 150 cm’lere kadar çok farklı büyüklüklerde burnera sahip olan bacasız şömine çeşitleri bulmak mümkündür. Burada yine alan büyüklüğüne karar vermeniz gerekmektedir.

Bacasız şömine fiyatları şöminenin yapıldığı materyal, kasa ve burner büyüklüğüne göre değişmektedir. Piyasada ortalama 500 ila 1000 TL arasında şömineler bulunmakla birlikte özel yapım bacasız şömineler 4-5 katı daha fazla fiyatlara kadar çıkabilmektedir.