Ankastre Set Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Ankastre Set Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Mutfakların önemli ihtiyaçlarından olan ankastre setler her evin olmazları olmazları arasına girmiş durumda. Eğer mutfağınız için  ankastre sete ihtiyacınız varsa ya da elinizdeki ankastre seti değiştirmek istiyorsanız yazımızda yer alan detayları atlamayın! 

Ankastre set, beyaz eşya kategorisindeki bazı eşyaların gömme bir şekilde mutfak dolaplarına yerleştirilmesidir. Bu uygulama en çok fırın, ocak ve davlumbaz için tercih edilir. Fırın mutfak dolaplarıyla düz bir görüntü sağlarken ocağın tezgah üzerine açılan bir boşluğa yerleştirilmesiyle tezgah da düz bir görünüme kavuşarak temiz ve derli toplu bir mutfak düzenine sahip olmanıza yardımcıdır.

Genelde 3’lü ankastre set olarak satılan bu beyaz eşya grubu son zamanların en çok tercih edilen modelleri arasındadır. 4’lü ankastre setlerde ise fırın, ocak ve davlumbazın yanına mikrodalga fırın da bulunur. Eğer ankastre set seçerken karar veremiyorsanız GittiGidiyor’dan modelleri arasında ankastre set karşılaştırması yaparak en doğru kararı verebilirsiniz. Bu sayede en ucuz ankastre set modellerini de değerlendirebilirsiniz.

En iyi ankastre set arayışınız için dikkat etmeniz gereken detayları ise yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ankastre Set Modelleri ve Ankastre Set Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ankastre set tercihi yaparken öncelikle mutfağınızın tasarımına ve boyutuna uygun tercihler yapmanız gerekir. Ankastre set modelleri arasında seçim yapmadan önce hem ihtiyacınız belirlemeniz hem de bütçenizi belirlemeniz daha hızlı karar vermenizi sağlar.

Eğer tüm pişirme grubu ürünlerinizin tek tip olmasını istiyorsanız ankastre set mikrodalgalı çeşitleri incelemelisiniz. Mutfağında bütünlük sevenler için 4’lü ankastre set almak daha caziptir. “Ben sadece ocak ve fırın satın almak istiyorum” diyorsanız ikili ankastre set seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Fırın, davlumbaz ve mikrodalga fırın hemen hemen aynı özelliklere sahipken ocak tercih ederken kaç gözlü olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Eğer mutfakta çok zaman geçiriyorsanız 5 gözlü ankastre setleri tercih edebilirsiniz. 5 ocaklı ankastre setler sayesinde daha hızlı yemeklerinizi hazırlayabilir aynı zamanda en küçük gözü süt ısıtmak, bebeğe mama hazırlamak için tercih edebilirsiniz.

Ankastre set renklerine de dikkat etmeniz gerekir. Ankastre set siyah ağırlıklı olarak tercih edilen ürünler arasındadır. Mutfak dolaplarının alt kapaklarının genelde koyu renk tercih edilmesi sebebiyle siyaha ilgi yoğundur. Mutfakta farklı bir hava yaratmak isteyenler ise gri ankastre set tercih edebilirler. Gri renk son dönemlerde beyaz eşyalarda da tercih edildiğinden buzdolabı ve bulaşık makinesiyle uyum sağlamak isteyen tüketicilerin renk tercihleri arasında yer alır.

Bu iki rengin yanı sıra beyaz ankastre set de en az diğerleri kadar göz önündedir. Özellikle tezgahını açık renk kullanan mutfak severler ocağın göze batmaması ve bütünlüğü sağlaması için beyaz rengi tercih ederler. Son zamanlarda ortaya çıkan vintage modasını mutfağında yansıtmayı düşünenler için nostalji ankastre set modelleri de ilgi çekicidir. 90’lık ankastre set olarak bilinen modeller sıklıkla tercih edilir.

Retro ankastre set ve Rustik ankastre setler yine vintage kadar son dönemde popüler olan setler arasındadır.

Eğer temizlik konusunda çok titizseniz camlı ankastre setler size kolaylık sağlar. Bir temizleyici ve bir bez yardımıyla kolaylıkla hijyen sağlayabileceğiniz setler, küçük çocuğunuz varsa fırın camında bırakacağı izler nedeniyle sizi biraz üzebilir. Elektrikli ankastre setler gaz sorununuzu ortadan kaldıracağı için size ev ekonomisine katkı sağlamanız konusunda yardımcı olabilir. Dokunmatik ankastre setler ise tuş yerleri olmayacağı için oluşturduğu dümdüz bir görüntüyle ilgi çekici olabilir. Tuşların arasına kaçan yemek artıkları, lekeler olmayacağı için kolay bir temizlik sağlar. Dijital ankastre setler de ekran göstergeleri ve tuş kombinasyonlarıyla teknolojinin faydalarından yararlanmanıza yardımcı olur.

Tüm bu modelleri incelerken setlerin yağ tutmayan yüzeylere sahip olmasına da öncelik vermelisiniz. Ayrıca ankastre setler de emniyet kilidinin olması da sizin yararınıza olabilir.

Ankastre Set Nasıl Temizlenir?  

Ankastre set markaları ürettikleri her ürün için uygun temizleme önerilerinde bulunur. Fakat tüketiciler olarak genelde bu uyarıları dikkate almayıp kendi bildiğimiz şekillerde yaptığımız temizlikler ürünü deforme edebilir ve erken bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple muhakkak kullanım kılavuzunu okumalısınız.

Özellikle cam ocak ankastre setlerde ocağın üzerine dökülen yemek kalıntılarını temizlemek için kesinlikle sivri materyaller kullanmamalısınız. Yani ocak üzerinde kazıma işlemi yapmamalısınız. Mutfak ankastre setleri genelde diğer beyaz eşyalarınız gibi yüksek kimyasallar içermeyen, içerisinde ağartıcı bulunmayan temizlik malzemeleri kullanılarak temizlenmelidir.

Ankastre Set Nasıl Kurulur?

Piyasada bulunan ankastre set renklerinden mutfağınıza ve zevkinize uygun olanı seçtikten sonra montaj ve kurulum aşamasında firma yetkilileri sizinle ilgilenir. Sizin sipariş verirken ankastre set ölçülerine dikkat etmeniz gerekir. Mutfak dolapları yapılırken bırakılan boşluklar, davlumbaz için ayrılan havalandırmanın genişliği tercih edeceğiniz ankastre set için önemlidir. Kurulum sonrasında mutfağınızın havasına en uygun ankastre set sayesinde zevkle yemek pişirmeye başlayabilirsiniz.

Eğer alacağınız modeled karar veremiyorsanız GittiGidiyor’da kullanıcılar tarafından yazılan ankastre set tavsiye ve yorumlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca indirimli ankastre set fiyatlarına da göz atarak aradığınız tarzda ve mutfağınıza uygun modeli kolayca bulabilirsiniz. Outlet ankastre set çeşitlerini de inceleme fırsatı bularak mutfağınızda uygun fiyatlarla uzun yıllar kullanacağınız setleri alabilirsiniz.