Alışveriş Rehberi: Tencere Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Alışveriş Rehberi: Tencere Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mutfakların yıldızı tencereleri seçerken neler dikkat etmeliyiz? Yanıtlar bu yazımızda!

Tencere seçimi oldukça önemli bir iş. Mutfağınızda yaratacağınız lezzetlerin kalitesi için öncelikle doğru malzeme ve boyutta tencere sahibi olmalısınız. Tencereleriniz hem kolay temizlenebilir, hem sağlık açısından hem de kullanım sırasında güvenli olmalı. Kolay saklanabilmeleri ve uzun ömürlü olmaları da aynı oranda önemli. Tencere seçerken nelere dikkat etmeli inceleyelim.

Isının doğru dağılımı

Tüm farklı malzemeler birbirleriyle farklı alanlarda yarışır ama bir yemeğin pişerken en çok ihtiyaç duyduğu şey; eşit dağılan ateştir. Bu sebeple buna ihtiyaç duyan yemekleri pişirebilmek adına en uygun malzemeleri tercih etmelisiniz. Bu konuda en başarılı tencere, döküm tencere. Fakat diğer tencerelerin de ona yakın oranda başarılı olduğunu söyleyelim. Özellikle granit tencere hemen onun arkasından gelir bu sıralamada.

Hangi yemek hangi tencerede?

Pişirilecek yemekleri kategorilere ayırarak farklı malzemelerde tencere seçin. Örneğin, ağır ağır uzun sürede pişecek yemekler için toprak güveç tencere kullanın. Emaye tencerede çorba ve hamur işi yemekleri pişirin. Bakır tencere zeytinyağlı yemeklere lezzet katar. Yağsız yemek pişirmek istiyorsanız teflon tencere kullanın. Seramik tencerede de az yağ kullanarak pilav, makarna gibi yemekler yapabilirsiniz.

Gövde, kapak, taban ve tutacaklar

Yeni bir tencere seçerken, ilk dikkat edilecekler tencere gövdesi, tabanı, kapak ve tutacaklardır. İyi bir tencere sağlam ve dayanıklı olmalıdır. Tencerenin tabanının kullandığınız ocak tipi ile uyumlu olduğundan emin olun çünkü her tencere örneğin indüksiyonlu ocaklar ile uyumlu olmayabilir. Sıkıca kapanan bir kapak ısı ve sıvıyı tencerenin içinde tutar. Cam kapak ayrıca bir avantajdır, tencerenin içindekileri görünür kılar. Tutacakların sağlam monte edilmiş olması, pişirirken rahat tutulması ve ısınmaması önemlidir.

Düdüklü tencereler

Düdüklü tencereler, ısı, sıvı ve zamandan tasarruf sağlar. Eğer çok zamanı olmayan, pratik yemek pişirme ihtiyacı duyuyorsanız mutlaka düdüklü tencere tercih edin. Pişirme sırasında buhar kaybını minimumda tuttuğu için yemeklerin besin değerini de korur düdüklü tencere.

Bunu da okuyun: Granit Tencere Seti Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yemeklerinizi kusursuz bir şekilde pişirmek için ne yaparsanız yapın, başrolde granit tencereniz olsun. Satın almak için dikkat etmeniz gerekenler ise burada!

Saklama ve garanti

Tencere alırken onu nasıl saklayacağınızı da düşünmelisiniz. İç içe geçebilen takım tencere bu anlamda avantaj sağlar. Son olarak; satın alacağınız tencerenin garantisini ve süresini mutlaka öğrenin.