Alışveriş Rehberi: Perdeler

Alışveriş Rehberi: Perdeler

Evinize perde almadan önce bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır.

Perdenin ev dekorasyonu içindeki yeri ve önemi hakkında şüpheleriniz varsa, bir kez daha düşünün. Perde sadece tamamlayıcı değil, kimi zaman başrolü üstlenen oldukça önemli bir parça. Bulunduğu ortamda ışığın doğru miktarda kullanılmasını sağlayan ve dolayısıyla insan ruhunu rahatlatan, gün ışığının içerdeki kullanımını teknik olarak ayarlayan perdeler, seçiminize göre vazifesini yerine getirmek için çok farklı seçeneklerde sizi bekler.

Tül perde

Tül perde bazı mekânlar için olmazsa olmaz. İsterseniz iki kanat isterseniz tek parça, ışığı yumuşak bir biçimde içeriye davet etmek için en iyi seçeneklerden biri tül perde. Evinizin stili ne olursa olsun, provans, modern, klasik farketmez, tül perde her şekilde kullanılabilir bir seçenektir. Ütü gerektirmeyen modellerini de alternatif olarak notlarınız arasına alabilirsiniz.

Fon kumaş perde

Fon kumaş perde, kalın bir yapıya sahip olduğu için dekoratif olarak çok daha kuvvetli bir vurguya sahiptir. Fon perdeye ortada tek parça, iki yanda iki kanat ve kruvaze olarak da kullanabilirsiniz. Evinizin stiline göre farklı seçeneklerle eşleşmeler yapın.

Düz stor perde

Tavana, duvara ya da raylara montajı yapılabilen stor perdelerin standart olarak birkaç farklı genişliği bulunur. Kalınlıklarıyla ışığı az miktarda içeriye geçirir fakat tamamen engellemez. Farklı renk, desen ve doku seçenekleri vardır.

Zebra perde

Stor perde mekanizmasına sahip zebra perde, ışık geçiren ve geçirmeyen şeritlerden oluştuğu ve kaydırmalı olarak kullanılabildiği için tamamen açılmasına gerek kalmadan da parçalı olarak ışığı içeri alır. Bu sayede ihtiyacınız olan miktarı estetik olarak farklı bir formatta alırsınız.

Jaluzi perde

Dik ve hayat olarak iki farklı formatta, farklı genişliklerde jaluzi perde bulabilirsiniz. Jaluzi perdeyi oluşturan alüminyum bantlar, açıları değiştikçe içeriye farklı miktarda ışık girmesini sağlarlar.

Rustik perde

Günümüzdeki modern raylı ve kornişli sistem haricinde, duvara monte çubuk ve halkalarla asılan rustik perde, vintage görüntüyü sevenler için ideal. Dekorasyon stilinize göre ahşap ya da pirinç boru seçenekleriniz de mevcut.

Blackout perdeler

Eğer tamamen karanlık olmasına ihtiyaç duyduğunuz bir bölüm öz konusuysa, mutlaka ışığı hiç geçirmeyen en kalın kumaştan koyu renkli bir blackout perde edinmelisiniz.