Alışveriş Rehberi: Kesme Tahtaları

Alışveriş Rehberi: Kesme Tahtaları

555

Mutfakta her şeyin yolunda gitmesi iyi bir kesme tahtasına sahip olmanıza bağlı!

Mutfakların olmazsa olmazı bazı parçalar vardır. Kesme tahtası da bunlardan biridir. İyi bir kesme tahtası ve bıçağa sahip değilseniz yemekleriniz için hazırlık yapmanız mümkün değil. Yemek hazırlarken malzemeleri düzgünce doğramak ve şekillendirmek için iyi bir kesme tahtasına sahip olmalısınız. Peki ne tür bir kesme tahtası nerede ve nasıl kullanılmalı, bakımı nasıl yapılmalı biliyor musunuz?

Hangi boy?

Kesme tahtası malzemeleri kesmek ve onlara doğru şekil vermek adına hijyenik sebepler ve düzen için kullanılır. Kesme tahtasının form ve boyuna ihtiyaçlarınıza göre karar vermelisiniz. Kalabalık bir aile için malzeme miktarı çok olacağından büyük bir kesme tahtası tercih edebilirsiniz. Eğer çekirdek bir aile ya da tek kişilik bir ihtiyaç söz konusu ise orta ya da küçük boy tahta edinebilirsiniz.

Kullanım sıklığı

Kullanım yoğunluğu da oldukça önemli. Yalnız yaşayan ama düzenli ve sık yemek pişiren biriyseniz ufak bir kesme tahtası yetmeyecektir. Kullanım sıklığında en iyi çözümlerinden biri aslına bakarsanız farklı boylarda kesme tahtası seti edinmek.

Ağaç kesme tahtası


Kesme tahtasının yüzeyi bıçağı kaydırmayacak yumuşaklıkta olmalı ve kolayca temizlenebilmelidir. Sağlığa uygun malzemede ve hijyenik olma zorunluluğunu da ekleyelim. Bu sebeplerle ağaç kesme tahtası en ideal seçeneklerden biri olacaktır. Fakat kullanım sürenize dikkat edin. Eğer yüzeyi pütürlenmişse üzerinde bakteri birikme olasılığı oluşur ve bu şekilde kullanmanız doğru değildir. Ahşap kesme tahtalarının kenarı oluklu olanlarını sulu malzemeleri keserken kullanırsanız suyu etrafa akmasını engellersiniz.

Ağaç kesme tahtası temizliği

Kullandıktan sonra üstünde bir şey kurumasına izin vermeyin ve hemen temizleyin. Ağaç kesme tahtasını sıcak su ve deterjanla bolca köpürterek yıkayın. Çiğ halde et ve özellikle tavuk kestikten sonra başka malzeme doğramadan önce mutlaka yıkama yapın. Haftada bir üzerine hafif su serperek 5 dakika kadar hızlıca sıcak fırında tutarsanız hijyen konusunda işinizi biraz daha garantiye almış olursunuz.

Plastik kesme tahtası


Plastik kesme tahtası kullanımı ve akabinde temizliği en kolay seçenektir. Fakat en sağlıklısı olduğu söylenemez. Ekonomik ve kolay kullanımı sebebiyle tercih edilse de önerimiz eğer kullanacaksanız sık değiştirmeniz.

Bunu da okuyun: GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz En İyi 7 Blender
İyi bir blender edinin ve sağlıklı yaşam için ihtiyacınız olan pek çok temel fonksiyona sahip olun.

Cam kesme tahtası


Cam kesme tahtası ağırlığı ile hem ufak bir handikap yaratır hem de avantaj. Taşıması zor olabilir fakat tezgâh üzerinde kayma olasılığı da bir o kadar azdır. Temizlemesi ise aralarında en kolay olanıdır. Malzemeleri kesmek, doğramak ve tahta üzerinde gruplamak da oldukça kolaydır.

Mermer kesme tahtası


Mermer, bir kesme tahtasında aranan malzemeler içinde belki de en estetik olanı. Yine ağırlığı ile cam tahtanın aynı avantaj ve handikabına sahip, kolay temizlenebilir hali. Ekonomik bir seçim olmadığı ise kesin.

Farklı seçenekler

Kesme tahtalarının farklı fonksiyonlara sahip değişik modelleri de mevcut. Örneğin ızgara hazneli kesme tahtası sayesinde suyu kolayca akacak malzemeleri rahatça kesebilirsiniz. Ya da çekmeceli kesme panosu ile kesim ve doğrama sırasında çıkan çöpü ya da malzemeyi haznede biriktirebilirsiniz.