Alışveriş Rehberi: Çaydanlıklar

Alışveriş Rehberi: Çaydanlıklar

8123

Çay keyfi için evinize alabileceğiniz onlarda farklı çaydanlık modeli arasından seçiminizi yapmadan önce bu yazımıza göz atın!

Türk ev yaşamında çayın önemi tartışılmaz. Sabah kahvaltısının ve akşam yemek sonrasının tartışmasız yıldızı, gün içinde sohbetin, dinlenmenin en büyük eşlikçisidir çay. Lezzeti, yapımı oldukça kolay olsa da çayın cinsinden, suyun kalitesine, çaydanlık tercihinden ateşin miktarına ve süreye göre teknik olarak çok önemli tercihlere bağlıdır. İlk adım olarak doğru çaydanlık seçilmeli ve çayın keyfini hakkıyla sürmeli.

Porsiyon hesabı

Eğer çok kalabalık çay sofralarınız olmayacaksa büyük bir çaydanlık tercih etmeyin. Hem yerden kazanın hem de çayın kalitesini riske atmayın. İhtiyacınız olan kadar demlemeli ve taze taze tüketmelisiniz.

Çelik çaydanlık


5000 yıllık geçmişe sahip çay, günümüzde çok farklı pek çok türde tüketiliyor. Hepsi birbirinden farklı demlenme ve süre ihtiyacına sahip bu çayların tümünün ortak noktası çaydanlık. Biz Türkler olarak çayımızı genellikle paslanmaz çelik çaydanlıkta içeriz. Çelik çaydanlığın avantajı uzun ömürlü ve dayanıklı olmasıdır. Sudan kaynaklanan kireci temizlemeyi unutmadığınız sürece her zaman iyi sonuçlar alırsınız.

Porselen çaydanlık


Özellikle demlik kısmında porselen bir ürün kullanmak öncelikle bitki çayları için çok daha uygun. Bitki çaylarının tadını ortaya çıkaran özellikleri vardır porselen demliğin. Kullanımında çok ısınan kolu, porselen demliğin ağır olması sebebiyle daha dikkatli ve hassas kullanımı unutulmamalı. Daha geç ısınır ve daha geç soğur. Böylece hem çayı ağır ağır tam istendiği gibi pişirir hem de uzun süre sıcak kalmasını sağlar.

Emaye çaydanlık


Emaye, tarihi hayatlarımızda oldukça eski bir malzeme. Uzun zamandır unutulmuş ve hayatlarımızdaki yerini kaybetmiş durumdaydı. Son birkaç sene içinde geri döndü emaye. Hem de en şık haliyle. 200-250 derece ısıya kadar dayanabilen, çizilmediği sürece oldukça sağlıklı ve şık bir malzeme olan emaye ile çaydanlıkların da stili değişti. Seçenekler atasında hem nostaljik hem de stil sahibi olanlardan; emaye çaydanlık.

Cam çaydanlık


Camın hayatımızdaki sarsılmaz yerine hepimiz aşinayız. Hem sağlıklı hem estetik hem de insanın aklına hiçbir soru işaretine yer bırakmayacak kadar şeffaf. Bu sebeple çay demlemek cam çaydanlık ile apayrı ir keyif. Suyun hareketlerini izlemek, çayın demlenirken renk değişimini takip etmek cam demlik ve çaydanlıkla ayrı bir keyif. Merak etmeyin ısıya dayanıklı.

Döküm çaydanlık


Döküm çaydanlık bizim kültürümüze geç katılanlardan. Esasen Uzak Doğu kökenli bu parça çayı bir seremoniye dönüştüren özelliklere sahip. Ateşi ağır ağır algılayıp dağıtan döküm malzeme çayın yavaşça pişmesini sağlayıp tadının en iyi versiyonlarından birini sağlıyor. Döküm demliğin sofrada ne kadar şık durduğunu da söylemeden geçmemek lazım.

Bakır çaydanlık


Bakır, Türklerin tarihinde oldukça uzun bir geçmişe sahip malzeme. Bu yeri de sadece estetik görünümü ile değil, steril yapısıyla da edinmiş. Bakır eğer iyi kalaylanmış ve steril ise, insan sağlığı üzerinde sayısız pozitif etkiye sahip. İçine koyulan sıvıları alkali hale getirir, tiroid bezinin iyi çalışmasını sağlar, vücuttaki eklem ve kireçlenme ağrılarını hafifletir. Bakır çaydanlık ve demlik için tek yapmanız gereken kalayını kontrol etmek olacaktır.

İLGİLİ ÜRÜNLER