Akvaryum İçin Hangi Filtreyi Seçmeli?

Akvaryum İçin Hangi Filtreyi Seçmeli?

Eğer siz de akvaryum kurmak istiyor ve akvaryumunuz için hangi filtreyi seçmenin uygun olacağına karar veremiyorsanız, konuyla ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz!

Akvaryumlar, ev ya da ofis içerisinde kendimize yarattığımız ayrı dünyalardır. Balıklarla dolu bir akvaryumun karşısında vakit geçirmek şüphesiz huzurla dolmanızı sağlar. Her ne kadar akvaryum karşısında durup, balıkları izlemek keyif verici bir aktivite olsa da, bir akvaryum kurmak oldukça zor ve zahmet gerektiren bir iştir.

Balıkları beslerken ve bakımını yaparken akvaryumları her zaman temiz tutmak çok önemlidir. Peki bir akvaryum nasıl kurulur ve akvaryum filtre seçiminin nasıl yapılması gerekir? Bütün bu sorular için gerekli detayları sizler için derledik.

Akvaryum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çevrenizde akvaryum yerine fanus tercih edenler mutlaka olmuştur. Fanus kullanımı, balık dostlarımız için çok yanlış bir seçimdir. Balıkların uzun ömürlü olmalarını sağlamak ve onlar için yaşanacak daha iyi alanlar yaratmak açısından akvaryum kullanılması önerilir. Fanuslar, balıklar için uygun ortamı yaratamazlar. Peki akvaryum nasıl kurulur? Akvaryum kurarken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Öncelikle, akvaryum kurmak oldukça sabır isteyen bir iştir. Yine de sonuca ulaştığınızda sizlere sonsuz huzur vaat eder. Sizlere ve evinize pozitif enerji yayacağı için uğraşmaya değeceğine emin olabilirsiniz. Akvaryum kurmaya başlamadan önce ne istediğinize karar vermeniz gerekir. Nasıl bir akvaryum istiyorsunuz? Hangi balık türünü ya da türlerini beslemek istiyorsunuz?

Bu soruların yanıtını bulduktan sonra, akvaryum kurma işlemine geçebilirsiniz çünkü beslemek istediğiniz türü seçerken ona uygun akvaryum ve ekipmanlarınızı da belirlemiş olursunuz. Bu yüzden satın alma işlemine geçmeden önce iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Seçimlerinize uygun olarak kaç litre akvaryum alacağınızı ve hangi akvaryum filtre sistemine ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Ardından konumunu belirlemeniz gerekir.

Akvaryum için pencere kenarı konumlandırmaları uygun değildir. Bu akvaryumda istenmeyen yosunlanma problemlerine yol açacağı gibi, mevsimsel değişimlerde de soğuk ve sıcak arasında sabitlenmeyen değişken değerlerin oluşmasına sebep olur. Bu nedenle, direkt olarak güneş almayan ve prize yakın olan yerlere konumlandırmanız gerekir. Ardından akvaryumu düzenlemeye başlayabilirsiniz. Akvaryuma koyacağınız suyun birkaç gün dinlenmiş olması çok önemlidir.

Akvaryumda beslenebilecek birçok balık türü bulunur. Akvaryum kurmaya karar verdiğinizde, hangi tür balık istediğinize karar vermeniz gerekir çünkü her türün kendine özgü ihtiyaçları vardır. Balıkları genel olarak; otçul, etçil, hem otçul hem etçil olarak üç sınıfa ayırabiliriz. Bu türlerin aynı akvaryum içerisinde bakılması bazı sorunların oluşmasına sebep olacağından, dikkat etmeniz gereken bir konudur. Akvaryumlar için en popüler balık türleri arasında; Japon balığı, lepistes, ciklet balığı, cam kedi balığı, melek balığı, beta balığı, vatoz balığı, makrakanta, Çin ejderi, tetrazon balığı bulunur.

Balıkların daha rahat bir ortamda ve daha uzun süre yaşamaları için gerekli ekipmanların başında akvaryum filtreleri gelir. Peki nedir bu akvaryum filtreleri ve nasıl çalışır?

Akvaryum Filtreleri Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

Filtre, kelime anlamı olarak süzgeç anlamına gelmektedir. Yani, filtreler akvaryum içerisindeki suyun belirli bir miktarını süzerek akvaryum tankına geri verir. Filtreler aynı zamanda akvaryumun içindeki suları temizlemekle kalmaz, suyun içinde bulunan ve gözle görülmesi mümkün olmayan bazı zararlı maddeleri de sudan arındırma görevi görürler. Çeşitli filtre çeşitleri vardır. Bunlar; akvaryum dış filtre, sumplar ve akvaryum iç filtre olarak üç gruba ayrılır. Her bir filtre çeşidinin birbirinden farklı özellikleri vardır.

Akvaryum dış filtreleri, adından da belli olacağı gibi akvaryumun dışında bulunurlar ve filtreleme işlemini dışarda gerçekleştirirler. Dış filtreler akvaryum dışında kova içerisinde farklı sayılarda tepsiler bulundurmaktadır.

Akvaryum iç filtreleri, çevrenizde sıklıkla gördüğünüz ve en çok tercih edilen filtre türüdür. Akvaryum filtre süngeriyle çalışır. Akvaryum filtre süngeri ile diğer filtre çeşitleri gibi akvaryum mekanik filtreleme ve akvaryum biyolojik filtreleme yapar. Temizlemesi de oldukça kolaydır. Küçük akvaryum filtresi için uygundur.

Mağaranın çukur noktasına toplanan su anlamına gelen sumplar; dış filtreler benzeri bir çalışma sistemine sahiptirler. Sadece dış filtrelerden daha geniş bir alanda filtreleme işlemi yaparlar. Bahsettiğimiz filtre çeşitleri dışında da filtre türleri bulunur. Cama asılarak kullanılabilen akvaryum askı filtre bunlardan biridir. Akvaryum köşe filtre ise havayla çalışır ve yavru balıkların olduğu akvaryumlarda kullanılır. Ayrıca akvaryumun tepesine yerleştirerek kullanabileceğiniz akvaryum üst filtre çeşitleri de bulunmaktadır.

Peki, akvaryum alırken hangi filtre türünü tercih etmeliyiz?

Akvaryum Alırken Hangi Filtreyi Seçmeliyim?

Akvaryum filtre seçimi yaparken, tankınızın boyutunu göz önüne almanız gerekir. Alacağınız akvaryuma göre doğru filtreyi bulabilirsiniz. En iyi akvaryum iç filtre kullanmak için küçük bir akvaryum seçmeniz doğru olur. Örneğin, 50 lt akvaryum için iç filtre tercih etmelisiniz. Daha büyük bir akvaryum için ise dış filtre kullanılmalıdır. Örneğin, 200 lt için akvaryum dış filtre kullanılması gerekir. Aynı şekilde 300 lt akvaryum için dış filtre seçiminin yapılması tavsiye edilir.

Ayrıca dış filtre kullananlar için büyük önem taşıyan akvaryum ön filtreleri bulunur. Ön filtre, akvaryum filtre malzemelerinden biri olan sünger ile uygulanır. Basit ve etkili bir yöntemdir. Mekanik filtrelemenin ilk adımını oluşturur. Ön filtreler, dış filtrelerin emiş borusunun ucuna uygulanır. Yavru balıkların çok olduğu akvaryumlar da ise köşe filtreleri kullanmanız faydalı olur.

Sizler de ithal akvaryum filtre sistemi gibi birçok akvaryum filtre çeşitlerini daha detaylı incelemek ve en uygun akvaryum filtre fiyatlarından faydalanmak için GittiGidiyor’u ziyaret edebilirsiniz.