Akvaryum filtresi nasıl temizlenir?

Akvaryum filtresi nasıl temizlenir?

Balık ve diğer su canlılarını beslemek için tercih edilen akvaryumların temizliği oldukça önemlidir. Eğer akvaryumlara merak sardıysanız filtre temizliğini de bilmeniz gerekir. Akvaryum filtresi ve temizliği hakkında detayları sizin için derledik.

Keyifli bir hobi olan akvaryum, düzenli ve özenli ilgi ister. Balıklar kadar tankın ve suyun da bakıma ihtiyacı vardır. Akvaryum iç filtre ve akvaryum dış filtre temizliği arasında çok büyük farklar olmasa da bazı hususlara mutlaka dikkat edilmelidir. Bir akvaryuma ilk kez sahip oluyorsanız, bu yazıda derlediğimiz genel ve püf noktalar sayesinde akvaryum filtre sistemi hakkında bilgi edinebilir, temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Temizlik hakkındaki detaylara geçmeden önce akvaryum için olmazsa olmaz olan filtrenin ne olduğunu açıklayalım:

Tank içindeki suyu devirdaim prensibiyle süzerek fiziksel ve kimyasal temizlik yapan ünite filtredir. Filtreler kendi içlerinde farklı gruplara ayrılırlar. Taban ya da tepe, şelale ya da  köşe filtrelerden hangisini kullanacağınıza karar vererek GittiGidiyor’dan temin edebilirsiniz.

Akvaryumlarda En Kullanışlı Filtre Hangisi?

Tıpkı karada yaşayan canlılarda olduğu gibi, suda yaşayan canlı organizmalar için de hayati değere sahip olan faydalı bakteriler bulunur. Temizlik aşamasında bu bakterilere zarar vermemek, balıklarınız için çok önemlidir. Hobinizden keyif almak ve temizlik işlemini kolaylaştırmak için mekanik ya da biyolojik akvaryum filtre çeşitleri arasından en uygun olanı seçmekle başlayabilirsiniz. Zeminde kullanılan taban filtreleri, öncelikli olarak çakılları ve kumları hedefler. Tepe filtresi olarak da bilinen akvaryum üst filtre modelleri, tankın üst kenarlarından cama asılır. Pompa mekanizması ile kirli su filtreye çekilir ve arındırma işleminden sonra temiz suyu yağmur şeklinde tanka geri gönderir. Ortalama bakım periyodu haftada bir kez yapılır. Balıklarınız küçük hacimli dar bir alanda yüzüyor ise akvaryum askı filtre ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Dış cama asılarak kullanılan bu ürünler aynı zamanda şelale filtresi olarak anılır ve iç tasarımda yer kazandırdığı için tercih edilir. Tank küçük olsa bile mutlaka bir filtre kullanmanız önerilir. Su içerisinde balık sağlığı için önemli olan organizmaların koloni kurmaları ve ekosistemi devam ettirebilmeleri için oksijen ihtiyaçları vardır. Filtreler ile doğal ortamı aratmayacak şekilde oksijen ihtiyacı karşılanabilir. Akvaryum köşe filtre ürünleri, orta ebatlardaki akvaryumlarda kullanışlıdır. Kirli suyu sık sık değiştirmek daha zor olacağı için, gözle görünen ya da görülemeyecek kadar küçük olan maddeleri parçalayıp süzerek yardımcı olur. İleri seviyede akvaryum hobisi olanlar, çok daha fazla balık beslediği için daha geniş tanklara sahiptir. Balıkların sayısı arttıkça, tank büyüdükçe ve bitki yayılımı arttıkça, akvaryum biyolojik filtre ihtiyacı doğar. Akvaryumuna titizlik gösterenlerin büyük ilgi duyduğu biyolojik filtrasyon sistemi, sudaki azotu dengeleyerek balıkların uzun ömürlü ve daha sağlıklı olması için çalışır. Balık dışkıları, bitki kalıntıları ve diğer atıklar, faydalı bakteriler sayesinde zamanla eriyerek homojen şekilde suya karışır. Biyolojik filtreler, faydalı bakterilere yaşanabilir bir alan sunarak, sudaki çok zehirli toksik maddelerin zehirsiz maddeye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar.

Akvaryum Filtre Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akvaryum filtre seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Öncelik, tankın boyutuna ve pompa hacmine verilmelidir. Ebatlara göre pompa gücü belirlenir. Tıkanıklık durumunda pompa performansı düşecektir. Temizliğin geciktiği durumlarda risk yaratmayacak şekilde iş gören güçlü pompalar bulunur. İleride daha büyük bir akvaryuma sahip olmayı plânlıyorsanız, üst model filtre seçimi yapabilirsiniz. Güç değeri yükseldikçe enerji ihtiyacı da artacağı için tüketim değerlerinin tasarruflu olması önemlidir.

Yeni nesil filtreler enerji tüketiminde avantaj sağlayan teknik özellikler taşır. Akvaryum filtre temizleme işlemi önemli olduğu için mümkün olduğu kadar kolay demonte olan ve kolay takılan bir ürün tercih edilmelidir. Örneğin çok bitkili tanklarda akvaryum filtre temizliği daha sık yapılır. Zemin filtreleri bitkileri yıpratabildiği için sadece kumlu, çakıllı ve derin tanklarda kullanılması tavsiye edilir. Ürün seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan biri de süngerdir. Süngerler, suyun filtre ile temasında ilk karşılaştığı bölüm olduğu için kaliteli olmalıdır. İyi bir sünger, büyük atıkları durdurarak filtre hortumlarında tıkanıklık oluşmasını engeller. Sağlıklı çalışan bir akvaryumda büyük atıklar zamanla eriyerek çok daha küçük parçacıklara dönecek ve süngeri geçerek filtrasyona katılacaktır. GittiGidiyor’da çeşitli renklerde ve ihtiyacınız olan ebatlarda akvaryum filtre süngeri bulabilirsiniz. Peki, ürün seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterlerden biri temizlik ise, akvaryum filtre temizliği nasıl yapılır?

Akvaryum Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryum filtre malzemeleri düzenli aralıklarla ve doğru şekilde temizlendiği takdirde yüksek performans gösterir. Yanlış uygulamalar balıkların sağlığını, suyun kimyasını ve bitkilerin floral yapısını bozarak olumsuz sonuçlar doğurur. Birçok kişi, akvaryum temizliğini boş zamanlarında ya da özel bir vakit ayırdığında zevkle yapar fakat bir gün içerisinde ve tek seferde yapar. Akvaryum ömrünü uzatan en önemli püf noktalarından biri bu ayrıntıda saklıdır. Tank içindeki tüm unsurlar aynı anda temizlendiği zaman, faydalı organizmaların yaşam şartları değişir. Akvaryum dış filtre temizliği ile düzeni bozulan bakteriler, kimyası bozulan sudan rahatsızlık duyar. Tüm elemanlar temizlenip yerine yerleştiği zaman, filtre temizliği için en az iki hafta daha beklenmesi önerilir. Bu sürede mikro canlılar, bulundukları ortama ayak uydurarak yayılım gösterebilir. Akvaryum dış filtre temizliği aralığı tankın hacmine göre değişkenlik gösterse de ortalama 15 gün olmalıdır. Tank temizliği ile dönüşümlü olarak yapıldığında, aradan geçen sürede yeterli sayıda organizma balıklar tarafından üretilmiş ve suya salınmış olacaktır.

Önemli bir püf noktası daha akvaryum iç filtre temizliği nasıl yapılır sorusunda saklıdır. Uygun boyutta bir kovaya tank içinden alınan sudan koyulur. Dışarı alınan filtre kovanın içine yerleştirilir ve filtre parçaları bu suyun içinde demonte edilerek temizlenir. Amaç, floral dengeyi korumaktır. Bu şekilde faydalı bakteriler yaşamaya ve asli görevlerini yerine getirmeye devam edebilir.

Çeşitli mekanlarda hobi dışında sadece görsel estetik amacıyla kullanılan dekoratif akvaryumlar da vardır. Ortama doğal ve canlı bir hava katan akvaryumlar, hediye seçeneği olarak da değerlendirilebilir. Balık beslemeyi hobi edinen kişilerin özel günlerinde teknik ekipmanlar armağan edebilirsiniz. En iyi akvaryum filtre fiyatları ile bütçenizi zorlamayan alternatif ürünler GittiGidiyor sayfalarında bulunabilir.